22 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2781/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.,
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
представника позивача Стрюкової О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферентіно" (вул.І.Франка, 84, м.Світловодськ, Кіровоградська область, 27505, код ЄДРПОУ 42120450) до Державної фіскальної служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення №30692/42120450/2 від 17.09.18р.,-
Позивач звернувя до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ДФС з питань розгляду скарг №30692/42120450/2 від 17.09.18 року;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №24 від 09.08.2018 року.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що товариством надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №24 від 09.08.2018, однак реєстрацію вказаної накладної було зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України та запропоновано підприємству надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивачем письмові пояснення з документами, які підтверджують реальність господарської операції за спірною податковою накладною, було надано, проте 04.09.2018 року комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №904829/42120450, яким позивачу відмовлено у реєстрації вищевказаної податкової накладної з підстав ненадання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції.
Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивач оскаржив її до Комісії з питань розгляду скарг ДФС України, рішенням якої від 17.09.2018 за №30692/42120450/2 скаргу залишено без задоволення, а оскаржене рішення без змін. Відмову у задоволенні скарги мотивовано наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та /або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги; відсутні копії документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ/ чи можливість надання послуг, виконання робіт; відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та /або документи надано не в повному обсязі.
На думку позивача відповідачем при прийнятті рішення від 17.09.2018 за №30692/42120450/2 проігноровано інформацію, яка міститься в скарзі про причини незгоди платника податку з рішенням комісії контролюючого органу.
Крім того, відповідачем порушено вимоги пп. 56.23.3, пп.56.23.4, п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України, а саме порушення 10-денного строку розгляду скарги та надіслання рішення позивачу.
ТОВ "Ферентіно" вважає рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 17.09.2018 за №30692/42120450/2 протиправним, просить скасувати дане рішення та зобов'язати зареєструвати вищезгадану податкову накладну.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову з підстав законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення ( а.с. 43-44).
Представником позивача надано до суду відповідь на відзив в якій посилається на безпідставність доводів відповідача викладених у відзиві на позов (а.с.48-50).
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подавши клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.51).
Судом встановлено, що 07.08.2018 між ТОВ "Ферентіно", як постачальником та ТОВ "Торговий дім "Трейд -Холдінг", як покупцем укладено договір поставки №2/18 (а.с. 12-13).
09.08.2018 позивачем отримано оплату за вказаним вище договором від ТОВ "Торговий дім "Трейд -Холдінг" у сумі 72000,00 грн. (а.с.14).
09.08.2018 ТОВ "Ферентіно" сформовано податкову накладну №24 на загальну суму 72 000,00 грн., в тому числі ПДВ в розмірі 12 000 грн. в результаті оплати ТОВ "Торговий дім "Трейд -Холдінг" за шрот соєвий, яку 31.08.2018 направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 8-9).
31.08.2018 ДФС України сформовано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, згідно з якою відповідно до п. 201.16 ст.201 ПК України реєстрацію ПН/РК №24 від 09.08.2018 було зупинено, оскільки ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку" та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення (а.с.9).
На підтвердження проведеної господарської операції, позивачем 03.09.2018 направлено Повідомлення №3 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого додано пояснення, договор на продаж та купівлю товару, банківську виписку про 100% оплату покупцем (а.с. 10-16).
04.09.2018 комісія, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення №904829/42120450 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №24 від 09.08.2018. Підставою для такої відмови стало ненадання платником податку копії документів: ненадання копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції(а.с. 17).
04.09.2018 позивач подав скаргу до ДФС України на вищевказане рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами розгляду якої, 17.09.2018 прийнято рішення №30692/42120450/2 про залишення скарги позивача без задоволення та рішення комісії без змін з мотивів: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та /або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги; відсутні копії документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ/ чи можливість надання послуг, виконання робіт; відсутні копії документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та /або документи надано не в повному обсязі (а.с. 20).
Позивач вважає рішення комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 17.09.2018 №30692/42120450/2 протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Суд звертає увагу, що позивачем не заявлялась позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.09.2018 №904829/42120450 комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (комісії регіонального рівня).
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
На виконання вимог пункту 201.16 статті 201 Кодексу Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" N117 від 21.02.2018.
В п.14 Порядку зазначено, що зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою КМУ №117 від 21.02.2018 передбачено, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 15 даного Порядку).
Відповідно до пунктів 18, 19 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів, які складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (пункти 20 і 21 даного Порядку).
Згідно п.27 Порядку №117, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що рішення №904829/42120450 від 04.09.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної прийняте комісією регіонального рівня в судовому порядку не оскаржено, а подано скаргу до комісії ДФС центрального рівня в порядку адміністративного оскарження.
Пунктом 12 Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою КМУ №117 від 21.02.2018, встановлено, що за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.
Так, пунктом 56.23 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
56.23.4 якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Аналізуючи положення пп. 56.23.3, пп.56.23.4, п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України суд при ходить до висновку, що за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке надсилається платнику податку протягом 10 днів з дня прийняття рішення.
Судом встановлено, що позивачем 06.09.2018 подано скаргу до ДФС України на рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.18,19).
Строк розгляду даної скарги, згідно зазначеної вище норми Податкового кодексу України, становить 10 днів з дня отримання скарги, тобто останнім днем розгляду скарги відповідачем є 15.09.2018 (субота - вихідний день).
Відповідно до п.56.13 ст.56 Податкового кодексу України, останнім днем розгляду скарги є перший робочий день, що настає за вихідним, тобто 17.09.2018.
Відповідно до пп.56.23.4, п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України відповідач повинен був направити рішення по скарзі позивачу протягом 10 днів з дня прийняття рішення, а саме з 17.09.2018.
Рішення №30692/42120450/2 про залишення скарги позивача без задоволення та рішення комісії без змін прийнято відповідачем 17.09.2018 (а.с.20) та отримано позивачем 18.09.2018 (а.с.21), тобто в строки встановлені пп. 56.23.3, пп.56.23.4, п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України.
Також, на думку позивача відповідачем при прийнятті рішення від 17.09.2018 за №30692/42120450/2 проігноровано інформацію, яка міститься в скарзі про причини незгоди платника податку з рішенням комісії контролюючого органу.
Судом встановлено, що відповідачем досліджено документі подані позивачем, а підставою для прийняття відповідачем вказаного рішення стало надання платником копій документів, які не є достатніми для прийняття рішення про скасування відмови у реєстрації податкової накладної.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що твердження позивача про неврахування інформації, що міститься у скарзі та про порушення відповідачем строків розгляду скарги та надіслання рішення не знайшли підтвердження в судовому засіданні, а тому вимога про визнання протиправним та скасувати рішення комісії ДФС з питань розгляду скарг №30692/42120450/2 від 17.09.2018 року, задоволенню не підлягає.
Суд вважає, за необхідне зазначити, що рішення комісії регіонального рівня, яка не є відповідачем у даній адміністративній справі, №904829/42120450 від 04.09.2018 про відмову позивачу у реєстрації податкової накладної №24 від 09.08.2018, в судовому порядку не оскаржувалось, є чинним.
Таким чином, в задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання ДФС зареєструвати податкову накладну №24 від 09.08.2018 року також належить відмовити.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача, відповідно до ст. 139 КАС України, судом не встановлено.
Керуючись статтями 139, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Ферентіно" (вул.І.Франка, 84, м.Світловодськ, Кіровоградська область, 27505, код ЄДРПОУ 42120450) до Державної фіскальної служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправним та скасування рішення №30692/42120450/2 від 17.09.18р. залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення виготовлено 27.11.2018 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник