Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 листопада 2018 р. Справа№0540/5822/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якій просить суд:
- визнати дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 на посаді начальника зміни ТДВ «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 по 06.05.2013(1 рік і 7 місяців) за Списком № 1 протиправними, а рішення за № 117 від 27.06.2018 скасувати як незаконне;
- зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового трудового стажу періоди роботи ОСОБА_1 на посаді начальника зміни ТДВ «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 по 06.05.2013(1 рік і 7 місяців) за Списком № 1;
- зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу призначення пенсії, тобто з 24.07.2013 року.
- стягнути з відповідача на його користь судовий збір у розмірі 740 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами статті 263 КАС України в спрощеному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2018 року розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 20 листопада 2018 року.
У судове засідання позивач не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач не з'явився, про поважність причин неявки не повідомив.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 24.07.2013 року йому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах. Позивач звернувся до пенсійного органу із необхідними документами для проведення перерахунку призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Проте, Рішенням від 27 червня 2018 року відповідачем було відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки посада, яку займав позивач - начальник зміни на підприємстві «Шахта імені Святої Матрони» з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року не відповідає вимогам ст. 1 Закону № 345, так як відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 № 36, а зазначена посада передбачає 50 і більше відсотків робочого часу на рік в обліковому періоді, замість зайнятості на підземних роботах повний робочий день.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не зараховані періоди роботи позивача на посаді начальника зміни ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 по 06.05.2013 ( 1 рік і 7 місяців) за Списком № 1.
Вмотивовуючи свою позицію, позивач також зазначив, що відповідно до довідки № 102 від 06.06.2018 року, наданої ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» вбачається, що посаду яку займав, позивач (начальник зміни) в період з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року ( 1 рік і 7 місяців) відноситься до Списку № 1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 № 36. У вказані періоди користувався відпусткою як підземний працівник, поверхневі роботи не виконував, оплата праці проводилась, як підземному робітнику. Зауважив, що з цих документів вбачається, що у зазначені періоди працював на шахті з повним робочим днем під землею 50 відсотків і більше та виконував всі свої обов'язки відповідно до займаної посади повний день. Вважає, що його пільговий стаж за Споском №1 складає понад 15 років за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом міністрів України від 16.01.2003 року № 36, що дає право на визначення розміру пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності праці».
Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач заперечив проти задоволення зазначених вимог позивача, просив у задоволенні його позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Так, відповідно до наданого відзиву від 13.08.2018 року, який надійшов на адресу суду 13 серпня 2018 року відповідач зазначив, що під час призначення пенсії ОСОБА_1 спірний період роботи з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року на посаді начальника зміни ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» зараховано до Списку № 1. Зауважив, що з липня 2013 року ОСОБА_1 щомісяця отримує пенсію, неодноразово, після призначення пенсії звертався за її перерахунком (30.10.2014, 09.07.2015, 11.08.2016 року), але тільки у липні 2018 року (через п'ять років) почав не погоджуватися з розрахунком призначеної пенсії та звернувся за захистом своїх порушених прав, а саме з пропущенням шестимісячного строку, передбаченого статтею 122 КАСУ.
Також, відповідач зазначив, що займана позивачем посада у період роботи з 08.11.2011 по 06.05.2013 року на посаді начальника зміни ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» не відповідає вимогам статі 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» /арк. справи 27-31/.
Оскільки, однією з умов особливостей застосування Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність 15 років роботи на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України для здійснення перерахунку, згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 від 02.09.2008 року. Однак, у позивача відсутній необхідний стаж, а за таких обставин рішення пенсійного фонду є правомірним.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_2, виданого на ім'я позивача 04.09.2014 року /арк. справи 18/.
Відповідач - Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170475) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Спірним питанням у справі є правомірність відмови пенсійного органу у здійсненні перерахунку призначеної пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через не зарахування до пільгового стажу роботи періоду роботи позивача на посаді начальника зміни ТВД «ОП» «Шахта імені Святої Матрони» з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року з повним робочим днем під землею.
Як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 25.07.2013 року, призначену згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Список № 1).
Судом встановлено, що записами № 34,36 у трудовій книжці серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 підтверджується, що 08 листопада 2011 року позивача на підставі наказу № 217-к від 07.11.2011 року прийнято до ТДВ «ОП шахта Новодзержинська» начальником зміни. 05.07.2012 року ТДВ «ОП шахта Новодзержинська» було перейменоване на ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської». 07.05.2013 року наказом від 07.05.2013 року № 265-к позивача було переведено помічником начальника підземного участку /арк. справи 13-17/.
11 червня 2018 року позивач звернувся до управління з письмовою заявою про перерахунок пенсії по стажу відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач на заяву позивача прийняв рішення № 117 від 27.06.2018 року про відмову в перерахунку пенсії по стажу, посилаючись на норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яким передбачено мінімальний стаж роботи 15 років за списком № 1, управління повідомило позивачеві про неможливість призначення пенсії за нормами зазначеного Закону через недостатність пільгового стажу, оскільки стаж позивача на підземних роботах становить 14 років 5 місяців 17 днів. /арк. справи 19/.
Як зазначено відповідачем у відзиві на позов, під час призначення пенсії ОСОБА_3 спірний період роботи з 08.11.2011 по 06.05.2013 року на посаді начальника зміни зарахований до пільгового стажу за Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Проте, згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу №504 від 05.09.2013 року виданої адміністрацією ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 по 06.05.2013 року ОСОБА_3 працював на посаді начальника зміни, а зазначена посада передбачає 50 і більше відсотків робочого часу на рік в обліковому періоді, замість зайнятості на підземних роботах повний робочий день.
Суд погоджується з зазначеним відповідачем, що довідки підземних виходів № 504 від 05.09.2013 року та № 102 від 06.06.2018 року різняться за кількістю виходів (арк.спр.20,54).
Однак, відповідачем не враховано, що законодавець встановлює право на пенсію на пільгових умовах за умови відпрацювання на роботах з особливо шкідливими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день, а ні як не кількість таких робочих днів (норми статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ).
В ПКМУ № 36 від 16.03.2003 року, яким затверджено Список №1 (чинна на період праці позивача, який є спірним) законодавець також встановлює 50 і більше відсотків робочого часу на рік в обліковому періоді.
Матеріали справи в підтвердження зайнятості на підземних роботах повний робочий день містять надані представником позивача у судовому засіданні витяги з табелів виходів за 2011-2013 роки, з яких вбачається, що позивач здійснював спуск в шахту на 8 годин, тобто, повний робочий день /арк. справи 84-103/.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Пунктом 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Пенсійного фонду від 25.11.2005, № 22-1, передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Згідно з пунктом 4.2 вказаного Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Нормами статті 114 Закону № 1058-IV визначено особливості призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників
Так, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Нормами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Суд зазначає, що і записом в трудовій книжці, і довідкою ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» № 102 від 06.06.2018 року підтверджується, що ОСОБА_1 виконував підземні роботи в період з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року /арк. справи 20/.
Також, як було встановлено судом, в підтвердження зайнятості на підземних роботах повний робочий день представником позивача у судовому засіданні надані витяги з табелів виходів за спірний період.
За таких обставин, в силу вимог статті 8 Закон № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд доходить висновку про неправомірність не зарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року з повним робочим днем під землею..
Суд зауважує, що Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (надалі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону № 345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Суд також зауважує, що нормою частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Нормами статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З аналізу норм статей 5, 245 КАС України вбачається, що захист прав у сфері публічно-правових відносин можливий у спосіб зобов'язання відповідача прийняти певне рішення чи зобов'язання вчинити певні дії.
Нормами частини другої статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду,може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина друга статті 9 КАС України).
Суд зазначає, що ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Оскільки, судом встановлено, що період роботи позивача на ТВД «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 року по 06.05.2013 року зарахований до пільгового стажу за Списком 1, однак не врахований відповідачем до наявного пільгового стажу за Законом України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправно, суд доходить висновку про наявність законних підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі цього закону і частковому задоволенню позовних вимог.
З відбору та аналізу правових норм суд дійшов висновку, що відповідач своїми діями не забезпечив справедливої рівноваги, запобігаючи несприятливим наслідкам, які можуть виникнути після прийняття такого рішення для захисту основоположних прав конкретної особи, використовуючи свої функції, покладені статтею 19 Конституції України.
За таких обставин, належним способом захисту порушеного права у спірному випадку суд визнає зобов'язання відповідача здійснити позивачеві відповідний перерахунок його пенсії.
Щодо зауваження відповідача про звернення до суду позивача за захистом своїх порушених прав з порушенням строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Закону України № 1058-ІV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Правовий висновок щодо неможливості застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов'язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія викладений в постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі № 646/6250/17 (адміністративне провадження № К/9901/2128/18).
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до наявних матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до адміністративного суду було сплачено судовий збір у розмірі 740,00 грн. відповідно до квитанції № 72 від 11 липня 2018 року.
Нормами частини першої статті 139 КАС встановлено, що при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 740,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) щодо не зарахування періодів роботи ОСОБА_1 на посаді начальника зміни ТДВ «ОП» Шахта імені Святої Матрони Московської» з 08.11.2011 р. по 06.05.2013 р. згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Скасувати рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.06.2018 № 117 «Про відмову в перерахунку пенсії по стажу».
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу призначення пенсії, тобто з 24.07.2013 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 00 копійок.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 26 листопада 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Толстолуцька М.М.