Рішення від 27.11.2018 по справі 0540/5509/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2018 р. Справа№0540/5509/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Костянтинівського міського центру зайнятості про визнання незаконними дій щодо неврахування заробітної плати за період роботи з 06.07.2016 року по 05.07.2017 року у ФОП ОСОБА_2 при перерахунку допомоги по безробіттю з 25.07.2017 року, зобов'язання зробити перерахунок допомоги з виплатою недоотриманих сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що центром зайнятості безпідставно при призначенні допомоги по безробіттю не було враховано до страхового стажу періоду роботи у ФОП ОСОБА_2 та заробітної плати. Позивач наголошує, що згідно даних бази персоніфікації вбачається, що на всі виплати йому за період з 06.07.2016 року по 05.07.2017 року ФОП ОСОБА_2 нарахований єдиний соціальний внесок, проте він не був сплачений. Але несплата даних внесків роботодавцем до відповідного фонду не може бути підставою для позбавлення позивача отримання матеріальної допомоги по безробіттю. Не погодившись з невиплатою допомоги, позивач звернувся до Костянтинівського міськрайонного суду. На підставі рішення суду відповідач врахував у його загальний трудовий стаж період роботи у ФОП ОСОБА_2 , але заробітну плату за цей період не врахував.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.07.2018 року відмовлено у відкритті провадження у справі у зв'язку набуттям законної сили рішення Костянтинівського міськрайонного суду від 28.03.2018 року у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.09.2018 року ухвалу суду першої інстанції скасовано та направлено справу для продовження розгляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.09.2018 року позовну заяву залишено без руху для надання позивачем оригіналу позовної заяви та доданих до неї документів.

Ухвалою від 02.10.2018 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

29.10.2018 року за клопотанням відповідача суд перейшов до розгляду справи у загальному позовному провадженні та призначив підготовче судове засідання 07.11.2018 року.

Ухвалою суду від 07.11.2018 року закрито підготовче провадження та призначений судовий розгляд справи на 22.11.2018 року.

22.11.2018 року в судовому засіданні оголошена перерва.

Позивач до судового засідання не прибув, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача надіслав відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень зазначив, що при реєстрації позивача в центрі зайнятості, він не надав жодної інформації про працевлаштування у ОСОБА_2 . Цей факт був встановлений відповідачем у листопаді 2017 року, і 10.01.2018 року ним прийнято рішення про припинення реєстрації позивача як безробітного у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання статусу безробітного.

У відповідності до приписів ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглянута у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові та письмовому відзиві, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 .

18.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського міського центру зайнятості з письмовою заявою про надання статусу безробітного та з заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю.

Згідно наказу від 18.07.2017 року № НТ170718 ОСОБА_1 наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю з 25.07.2017 року.

Вважаючи, що відповідач не вірно розрахував стаж роботи позивача та не врахував його заробітну плату у ФОП ОСОБА_2 , позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду у справі №233/5836/17 від 28.03.2018 задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості:

Визнано протиправними дії Костянтинівського міського центру зайнятості щодо неврахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду його роботи у ФОП ОСОБА_2 з 06 липня2016 року по 05 липня 2017 року та заробітної плати за цей період для обчислення допомоги по безробіттю.

Зобов'язано Костянтинівський міський центр зайнятості здійснити перерахунок допомоги по безробіттю ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу в період роботи з 06 липня 2016 року по 05 липня 2017 року у ФОП ОСОБА_2 з 25 липня 2017 року з виплатою недоотриманих сум.

Вказане рішення відповідачем оскаржено до суду апеляційної інстанції.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.06.2018 року апеляційну скаргу Костянтинівського міського центру зайнятості залишено без задоволення, рішення Костянтинівського міськрайонного суду без змін.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Згідно ч. ч. 1, 3, 4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 року № 613, допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Розмір допомоги по безробіттю визначається на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а також довідок про грошове забезпечення, виданих особі військовими комісаріатами, де така особа перебувала на обліку, військовими частинами, органами, де особа проходила службу.

Як зазначалось раніше, позивач перебував на обліку у відповідача в якості безробітного та отримував допомогу по безробіттю.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Частиною 8 стаття 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

В даному позові позивач зазначає, що центр зайнятості врахував у загальний трудовий стаж період роботи з 06 липня 2016 року по 05 липня 2017 року у ФОП ОСОБА_2 , але заробітну плату для перерахунку допомоги по безробіттю не врахував.

Разом з цим, з матеріалів справи вбачається, що наказом від 10.01.2018 року № НТ 180110 було припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку припиненням реєстрації безробітного у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного.

ОСОБА_1 оскаржені дії щодо зняття з обліку як безробітного та вказане рішення в судовому порядку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2018 року у справі № 805/440/18-а в задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівського міського центру зайнятості відмовлено. Суд встановив, що позивач не повідомив центр зайнятості про знаходження у трудових відносинах з ФОП ОСОБА_2 з 06 липня 2016 року по 05 липня 2017 року, що призвело до його незаконного перебування у статусі безробітного та отримання соціальних виплат. За таких обставин суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваних позивачем рішень центру зайнятості.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.06.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами ч. 4 ст. 78 Кодексу обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто на теперішній час ОСОБА_1 знятий з обліку як безробітний та йому припинено виплату допомоги по безробіттю. При цьому це рішення центру зайнятості було предметом оскарження в судовому порядку та визнано судом обґрунтованим та законним.

Крім того, 15.06.2018 року прийнятий наказ № НТ180615 про повернення позивачем коштів у встановленому порядку відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 25.07.2017 року, тобто з дати призначення допомоги по безробіттю.

З огляду на викладене, у відповідача відсутні підстави для здійснення позивачу перерахунку допомоги по безробіттю, а у позивача відсутні законні підстави для звернення з даним позовом для суду.

За вказаних обставин, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 19, 72 - 74, 77, 90, 139, 241 - 246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Костянтинівського міського центру зайнятості (85110, Донецька область, м. Костянтинівка, пр. Перемоги, 8, ЄДРПОУ 23119554) про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Повний текст рішення складено 27.11.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.