Справа № 591/7041/18
Провадження № 2-а/591/514/18
26 листопада 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія
про примусове видворення за межі території України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що 23.11.2018 року з ГУНП в Сумській області надійшов лист, в якому ініціювалося питання про примусове видворення за межі України та затримання з поміщенням в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки його 23.11.2018 року буде звільнено з під варти з Сумського СІЗО. 23.11.2018 року відповідача було звільнено по відбуванню строку покарання. Також встановлено, що громадянин ОСОБА_1 Есартіа Гіоргій, ІНФОРМАЦІЯ_1, незаконно перебуває на території України. Відомо, що він був документований паспортом громадянина ОСОБА_1, але оригінал паспорта у нього відсутній. Відповідач не значиться як такий, що перетинав державний кордон, а тому в»їхав на територію України поза пунктами пропуску без дотримання порядку перетинання іноземними особами Державного кордону України. На теперішній час встановленого місця проживання в Україні відповідач не має, до 23.11.2018 року він відбував покарання в Сумському СІЗО. 23.11.2018 року відносно відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП та постановою застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Відповідач жодних дій щодо легалізації свого перебування на території України не здійснював. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України не звертався. З заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався. На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні у нього не має та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства. А тому просять суд примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія, ІНФОРМАЦІЯ_1, а також затримати його з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, який розташований: Чернігівська область, Ріпкинський район, село Розсудів, вул. Лісна, 5, строком на 6 місяців, рішення просить допустити до негайного виконання.
В судовому засідання представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач громадянин ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія в судовому засіданні позов не визнав повністю і пояснив суду, що його паспорт, який він отримав в посольстві ОСОБА_1 19.03.2014 року перебував в матеріалах його особової справи. Його паспорт забрали працівники міліції при затриманні його у 2014 році.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що до Управління ДМС України в Сумській області 23.11.2018 року з ГУНП в Сумській області надійшов лист, в якому ініціювалося питання про примусове видворення за межі України та затримання з поміщенням в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки його 23.11.2018 року буде звільнено з під варти з Сумського СІЗО. 23.11.2018 року відповідача було звільнено по відбуванню строку покарання.
Встановлено, що громадянин ОСОБА_1 Есартіа Гіоргій, ІНФОРМАЦІЯ_1, незаконно перебуває на території України.
Відповідач не значиться як такий, що перетинав державний кордон, а тому в»їхав на територію України поза пунктами пропуску без дотримання порядку перетинання іноземними особами Державного кордону України.
На теперішній час встановленого місця проживання в Україні відповідач не має, до 23.11.2018 року він відбував покарання в Сумському СІЗО.
23.11.2018 року відносно відповідача було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 203 КУпАП та постановою застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
В матеріалах справи наявна довідка про особу з фотокарткою Есартіа Гіоргій, з якої вбачається, що він є громадянином ОСОБА_1. Вказану обставину відповідач не заперечував і в судовому засіданні.
Відповідач жодних дій щодо легалізації свого перебування на території України не здійснював. Під час перебування на території України до підрозділі ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України не звертався. З заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.
23.11.2018 року Управлінням ДМС України в Сумській області було прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргій, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 року №1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» роз'яснено, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1)прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України.
Крім цього, при розгляді справи не було встановлено фактів, які б свідчили про неможливість примусового видворення відповідача за межі України за обставин, передбачених Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
У п.п. «f» п.1 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в'їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України затримання треба розуміти і як тимчасовий запобіжний кримінально-процесуальний, і як адміністративно-процесуальний заходи, застосування яких обмежує право на свободу та особисту недоторканність людини (абзац п'ятий пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2003 року №12-рп/2003).
Відповідно до п. 12 розділу 2 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої наказом МВС від 29 лютого 2016 року за № 748/288781, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
З огляду на відсутність у відповідача громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргій, ІНФОРМАЦІЯ_1, який вчинив порушення законодавства про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, наявні підстави для застосування до нього затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.
З урахуванням вищенаведеного наявні підстави для задоволення вказаного адміністративного позову.
На підставі п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання постанови суду в частині примусового видворення іноземця чи осіб без громадянства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 241-246, 272, 288, 289 КАС України, суд -
Позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми вул. Г.Кондратьєва, 27, код ЄДРПОУ 37846270) задоволити.
Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Затримати строком на 6 місяців громадянина ОСОБА_1 Есартіа Гіоргія, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, який розташований: Чернігівська область, Ріпкинстький район, село Розсудів, вул. Лісна, буд. 5.
Рішення суду в частині примусового видворення звернути до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суду м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО