Рішення від 15.11.2018 по справі 2040/7657/18

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 р. № 2040/7657/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Харківської міської ради - Скидана М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова, Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про відмову від частини позовних вимог, просить суд зобов'язати Територіальний підрозділ центру з надання адміністративних послу Холодногірського району м. Харкова вчинити певні дії, а саме: зняти з місця реєстрації проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_4, виданий Ленінським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 17 серпня 1995 року, зареєстрований: АДРЕСА_1, зареєстрований номер облікової картки платника податків НОМЕР_2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 серпня 2018 року він звернувся до Територіального підрозділу ЦНАП Холодногірського району м. Харкова з заявою про зняття з реєстрації місця проживання свого сина, ОСОБА_3, маючи при собі усі необхідні документи. Однак, у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, Територіальний підрозділ ЦНАП Холодногірського району м. Харкова позивачу відмовив на підставі не надання необхідних документів, а саме документа, до якого вносяться відомості стосовно місця проживання. Позивач вважає такі дії не законними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства.

17 жовтня 2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява про відмову від позову в частині відшкодування моральної шкоди, заподіяної бездіяльністю Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова та Харківською міською радою у сумі по 100000,00 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 по справ № 2040/7657/18 заяву ОСОБА_1 від 17.10.2018 про відмову від частини позовних вимог по адміністративній справі № 2040/7657/18 за позовом ОСОБА_1 до Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова, Харківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди - задоволено. Закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова, Харківської міської ради в частині вимог про відшкодування моральної шкоди по 100000,00 грн з Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова та Харківської міської ради. Повернуто ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_3) з Державного бюджету України (УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код 37999628, МФО 899998, рахунок 34318206084012) п'ятдесят відсотків сплаченого судового збору згідно квитанції №1362-3824-8057-1696 від 25.09.2018, що складає 500 (п'ятсот) грн 00 коп.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, Харківської міської ради, в судовому засідання проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, необґрунтованими та незаконними виходячи з того, що ОСОБА_1 при зверненні до Терпідрозділу ЦНАП Холодногірського району м. Харкова з заявою про зняття з реєстрації місця проживання свого сина не додав до заяви всі необхідні документи, передбачені Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та Постановою КМУ від 02.03.2016 № 207, а саме документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, у зв'язку із чим позивачу правомірно відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання.

Представник відповідача,Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомив.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Судом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що 14 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова з заявою про зняття з реєстрації місця проживання свого сина, ОСОБА_3, у зв'язку з вибуттям останнього на постійне місце проживання до АДРЕСА_2. Позивач при собі мав: особистий паспорт громадянина України; оригінал довіреності НМТ 888094 від 04 січня 2018 року, якою ОСОБА_3 уповноважив свого батька на вчинення цієї дії; згоду ОСОБА_3 на обробку персональних даних; довідку реєстрації в органі реєстраційного обліку за постійним місцем проживання ОСОБА_3 на німецькій мові з нотаріально завіреним перекладом на українську мову, в якій зазначено, що ОСОБА_3 зареєстрований на АДРЕСА_2.

Проте, 14.08.2018 виконуючим обов'язки начальника Територіальним підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова Гуторовою О.І. позивачу відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання, що підтверджується відповідним записом на зворотній стороні заяви про зняття з реєстрації місця проживання. В обґрунтування своєї відмови в.о. начальника відділу Гуторова О.І. зазначила, що відповідно до абзацу 2 пункту 11 Правил особа не подала необхідних документів, а саме: документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (перебування).

Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає процедуру реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання в Україні є Правила реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207.

Правила розроблені відповідно до Закону України "Про свободу пересування ті вільний вибір місця проживання в Україні", та з урахуванням положень Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу".

Закон та Правила є нормами прямої дії, спеціальними нормативно-правовими актами, які безпосередньо регулюють спірні правовідносини та чітко визначають процедуру проведення реєстраційних дій - реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання.

Відповідно до пункту 26 Правил, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11; рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).

Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Згідно з пунктом 27 Правил, працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.

Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів; формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади; формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку; оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення; повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.

Якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому, сьомому - дев'ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 4 статті 13 Закону України "Про адміністративні послуги" основними завданнями адміністратора є: надання суб'єктам звернень вичерпної інформації та консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг; прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, їх реєстрація та подання документів (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання.

Крім того, відповідно до Положення про Центр надання адміністративних послуг м. Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 22.06.2012 № 763/12, із змінами від 26.10.2016 № 427/16 (далі Положення), центр надання адміністративних послуг м. Харкова - це постійно діючий робочий орган Харківської міської ради, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії із суб'єктами надання адміністративних послуг.

Згідно з пунктом 13 Положення основними завданнями адміністратора є: надання суб'єктам звернень вичерпної інформації і консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг; прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, здійснення їх реєстрації та подання документів (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних"; видача або забезпечення надсилання через засоби поштового зв'язку суб'єктам звернень результатів надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб'єкта звернення), повідомлення про можливість отримання адміністративних послуг, оформлених суб'єктами надання адміністративних послуг; організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання; здійснення контролю за додержанням суб'єктами надання адміністративних послуг терміну розгляду справ та прийняття рішень; надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законом; складати протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.

При надходженні заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11 про зняття з реєстрації місця проживання, працівник центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві, після чого він має передати документи органу реєстрації, який, в свою чергу, в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи.

Суд зазначає, що основним завжданням Департаменту реєстрації Харківської міської ради зокрема є реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, тобто внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Таким чином, виходячи з аналізу вищезазначеної норми, саме до компетенції Департаменту реєстрації Харківської міської ради віднесено прийняття рішення про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, а Територіальний підрозділ центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова має обов'язок прийняти від суб'єкта звернення документів, необхідних для надання адміністративних послуг, здійснення їх реєстрації та подання вказаних документів до Департаменту реєстрації Харківської міської ради для прийняття відповідного рішення.

Отже, суд приходить до висновку, що Територіальний підрозділ центр з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова відмовляючи у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 діяв поза межами чинного законодавства, оскільки вирішення даного питання є компетенцією органу реєстрації, якому Територіальний підрозділ ЦНАП Холодногірського району м. Харкова мав передати документи.

Що стосується посилання Територіального підрозділ ЦНАП Холодногірського району м. Харкова на абзац 2 пункту 11 Правил та абзацу 9 статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та зобов'язання позивача надати документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, суд зазначає, що згідно Правилами, якщо зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому, сьомому - дев'ятому пункту 26 цих Правил, без надання документа, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця проживання, штамп зняття з реєстрації місця проживання особи проставляється в такому документі у разі звернення особи.

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Оскільки перелік документів, перелічених у абзаці 9 пункту 26 не є вичерпним, а відповідно до статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою, документом, який свідчить про припинення підстав на право користування житловим приміщенням є довідка реєстрації в органі реєстраційного обліку за постійним місцем проживання ОСОБА_3 на німецькій мові з нотаріально завіреним перекладом на українську мову, в якій зазначено, що ОСОБА_3 зареєстрований на АДРЕСА_2.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на протиправну бездіяльність Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова щодо відмови у прийнятті документів від позивача та подальшій їх передачі органу реєстрації та те, що до його компетенції не входить прийняття рішень про зняття з реєстрації, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за необхідне зобов'язати Територіальний підрозділ центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова прийняти заяву про зняття з реєстрації місця проживання разом із доданими документами від ОСОБА_1 та передати їх органу реєстрації для прийняття відповідного рішення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_3) до Територіального підрозділу центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052), Харківської міської ради (м-н Конституції, м. Харків, 61003, код 04059243) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Територіальний підрозділ центру з надання адміністративних послуг Холодногірського району м. Харкова прийняти заяву про зняття з реєстрації місця проживання разом із доданими документами від ОСОБА_1 та передати їх органу реєстрації для прийняття відповідного рішення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_3) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Харківської міської ради (м-н Конституції, м. Харків, 61003, код 04059243).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текс судового рішення складено 26 листопада 2018 року.

Суддя С.О.Чудних