22.11.2018
ЄУН 337/4813/18
3/337/1063/2018
22 листопада 2018 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Гнатик Галина Євгенівна, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Управління патрульної поліції в м.Запоріжжі ДПП, відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 за ч.4 ст.140 КУпАП,
09.10.2018 року у відношенні ОСОБА_1 складений протокол про те, що 10.08.2018 року, о 14 годині 15 хвилин на вул.Козака Бабури, 20 у м.Запоріжжі, перебуваючи відповідальною особою за експлуатаційний стан ділянки вулично-шляхової мережі не вчинив заходи щодо ліквідації ями шириною 0.75 м, довжиною 0.95 м та глибиною 13 см, на проїзній частині вулиці, чим порушив правила, норми та стандарти утримання автодороги п. 3.1.1. ДСТУ 3587-9.7, що спричинило пошкодження ТЗ ВАЗ 2110, державний номер НОМЕР_1, завдані матеріальні збитки.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав. Суду пояснив, що матеріали додані до протоколу не містять жодного підтвердження, що він є належним суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП. Крім того, долучив до матеріалів справи письмові пояснення, просить провадження по справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, з наступних підстав.
Стаття 140 ч.4 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю (ст.16). Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться (ст.17). До основних обов'язків органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів у тому числі належить організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами (ст. 19).
Згідно зі ст. 41 Закону фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст та інших населених пунктів, а також інших джерел фінансування, визначених законодавством.
Розподіл коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться, з метою збереження та розвитку вулично-дорожньої мережі відповідно до пріоритетів, визначених державними програмами та перспективними планами розвитку транспортної системи міст та інших населених пунктів, з урахуванням фактичного стану вулично-дорожньої мережі.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху.
На підставі рішення Запорізької міської ради від 25.12.2017 року №30 «Про затвердження Програми розвитку та утримання житлово-комунального господарства м. Запоріжжя на 2018-2020 роки» головним розпорядником бюджетних коштів виконавцем заходів щодо поточного ремонту доріг, експлуатації та утримання доріг та технічного обслуговування засобів регулювання дорожнього руху тощо визначений Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.
Районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району є виконавчим органом Запорізької міської ради, діє у межах повноважень, визначених Запорізькою міською радою відповідно до Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району» (далі - Положення), затвердженого рішенням міської ради від 30.08.2017 № 75. Повноваження заступників голови районної адміністрації регламентовані розпорядженням голови районної адміністрації від 10.03.2017 №123р «Про розподіл обов'язків між головою районної адміністрації та заступниками голови», яким передбачено, що я здійснюю контроль з питань утримання та капітального ремонту об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.
Згідно з п. 4.17 Положення до повноважень районної адміністрації відноситься здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.
Відповідно до розпорядження голови районної адміністрації від 06.06.2016 №267р «Про призначення відповідальної особи за організацію контролю та догляду за утриманням доріг», я забезпечую організацію контролю та догляду за утриманням вулично-шляхової мережі Хортицького району, а саме при виконанні відповідних робіт підрядником, з яким укладає договори Департамент, підтверджую фактичне виконання договору шляхом підписання актів.
Згідно з п. 4.17 Положення до повноважень районної адміністрації відноситься здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.
З матеріалів справи вбачається, що інформація про необхідність проведення ремонту дороги по вул. Козака Бабури була передана до Департаменту листами від 25.09.2017 №03/01-27/101 1, 27.11.2017 №2554/01- 27/03, 05.09.2018 №01/01-34/0884 Повноваження саме Департаменту по формуванню переліку доріг міста, які потребують ремонту підтверджуються численними факсограмами про надання інформації щодо, об'єктів, які потребують ремонту для проведення робіт.
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа з визначеним переліком посадових обов'язків, з підстав наведених вище, не є посадовою особою, яка відповідає за технічний стан вулично-шляхової мережі району, не приймав рішення про черговість та необхідність проведення ремонтних робіт (це виключні повноваження посадових осіб Департаменту), забезпечив своєчасне надходження інформації про ділянки доріг району, які потребують ремонту, лише забезпечує контроль за проведенням робіт по ремонту, обсяг та дислокацію яких визначає розпорядник - Департамент.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що в матеріалах доданих до протоколу відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа з визначеним переліком посадових обов'язків, з підстав наведених вище, не є посадовою особою, яка при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, повинна здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху та яка відповідає за технічний стан вулично-шляхової мережі району (не виключні повноваження посадових осіб департаменту), а забезпечив своєчасне надходження інформації про ділянки доріг району, які потребують ремонту та забезпечив контроль за проведенням робіт по ремонту, обсяг та дислокацію яких визначив розпорядник - Департамент, тож визначати ОСОБА_1 відповідальним за неналежне виконання обов'язків щодо забезпечення безпеки дорожнього руху не має правових підстав.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів про вчинення ОСОБА_1 протиправного діяння у цій справі, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1
Керуючись ст. ст. 140 ч.4, 247 ч.1 п.1, 251-252, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, суд, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ст. 140 ч.4 КУпАП - закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.140 ч.4 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Хортицький райсуд м. Запоріжжя на протязі 10 днів з дня її оголошення.
Суддя: Г. Є. Гнатик