Рішення від 26.11.2018 по справі 1640/3162/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3162/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 вересня 2018 року ОСОБА_1 /надалі - позивач; ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач; Гадяцьке ОУПФУ Полтавської області/ про: визнання протиправними дій Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у відмові в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 року; визнання протиправним та скасування рішення Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 13 липня 2018 року № 156; визнання протиправним та скасування рішення Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 257 від 10 серпня 2018 року щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 року; зобов'язання Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи із заробітку за червень 1986 року, як це передбачено статтею 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із суми 512 крб. згідно довідки № 107 від 16 липня 2018 року, виданої відділом освіти Гадяцької районної державної адміністрації та здійснити її виплати у розмірі відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Гадяцькому ОУПФУ Полтавської області та з 24.06.1997 отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З 31.12.2003 по 31.12.2005 отримував пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а з 01.01.2016 переведений на пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі пунктів 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 позивач був переведений на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", проте, з 01.05.2018 відповідачем знову переведено позивача на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків призначену згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає, що у період з 01.10.2017 відповідачем двічі порушено чинне законодавство: спочатку відмовивши в переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із заробітної плати за червень 1986 року 495,98 крб. відповідно до довідки, що знаходиться в пенсійній справі, а потім провівши перевірку правильності видачі довідки та встановивши фактично отриману заробітну плату за червень 1986 року у розмірі 512 крб. Вважає, що прийняте відповідачем рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій від 13.07.2018 № 156 є незаконним, оскільки зловживань з боку ОСОБА_1, як пенсіонера не було, страхувальник подав достовірні дані, відтак не було підстав для застосування частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1640/3162/18, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11:30 23 жовтня 2018 року.

19 жовтня 2018 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /том 1 а.с. 66-67/, у якому представник Гадяцького ОУПФУ Полтавської області просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що в ході реалізації Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІІ позивача з 01.10.2017 переведено за матеріалами пенсійної справи на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до пунктів 4-7 Прикінцевих положень цього Закону. За результатами проведеної перевірки Управління виявлено факт розбіжності у довідці по відношенню до особових рахунків по нарахуванню заробітної плати та встановлено, що довідка про заробітну плату, відповідно до якої проведено перерахунок з 01.10.2017, була видана відповідно до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що суперечить ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку з відсутністю правових норм для виплати позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим виникла переплата пенсії за період з 01.10.2017 по 30.04.2018 в розмірі 14661,78 грн. та на підставі ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем було прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії від 13.07.2018 №156 в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.08.2018 до повного погашення. 03.08.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на інший вид пенсії - на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення перерахунку з урахуванням сум заробітку за червень 1986 року, за результатами розгляду якої Управлінням прийнято рішення від 10.08.2018 №257 про відмову у зв'язку з відсутністю довідки про фактично нараховану заробітну плату для обчислення пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не підтвердженням суми заробітку за червень 1986 року у довідці про заробітку плату, яка містилася в матеріалах пенсійної справи. Інших документів, на час прийняття рішення, позивачем до Управління не надавалося.

У судовому засіданні 23 жовтня 2018 року позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року витребувано докази від відповідача та оголошено перерву у судовому засіданні до 11:30 13 листопада 2018 року.

У судове засідання 13 листопада 2018 року позивач та представник відповідача не з'явилися, у матеріалах справи наявні докази, що вони належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки в судове засідання не повідомили. Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на зазначене, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, заслухавши пояснення позивача у судовому засідання 23 жовтня 2018 року, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Судом встановлено, що протоколом № 91 від 11.04.1997 ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 14.03.1997 /том 1 а.с. 70-71/ на підставі довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 № 280 за період з 01.04.1995 по 31.03.1997 /том 1 а.с. 79/.

Згідно розпорядження органу Пенсійного фонду №138697 від 08.04.1998 позивачу перераховано пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.04.1998 на підставі довідки, виданої відділом освіти Гадяцької РДА без номера та дати /том 1 а.с.84/ із заробітної плати за період з 05.06.1986 по 30.06.1986 /том 1 а.с. 92, зворот а.с. 92/.

З 31.12.2003 позивач переведений на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується розпорядженням №138697 від 10.03.2004, копія якого наявна в матеріалах справи /а.с. том 1 а.с. 105/.

Згідно розпорядження №138697 від 13.01.2006 ОСОБА_1 переведений на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних витрат відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" / том 1 а.с. 110/.

02.03.2018 відповідачем прийнято розпорядження №138697, яким ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальний розмір пенсії складає 7012,81 грн. /том 1 а.с. 205-206/. Як вбачається з даного розпорядження, при розрахунку пенсії відповідачем враховано заробітну плату за період з 05.06.1986 по 30.06.1986 (0,00545) згідно довідки, виданої відділом освіти Гадяцької РДА без номера та дати /том 1 а.с.84/.

05.04.2018 відповідачем прийнято розпорядження №138697, яким ОСОБА_1 з переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних витрат відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії 4918,27 грн. /том 1 зворот а.с. 206, а.с. 207/. Як вбачається з даного розпорядження, при розрахунку пенсії відповідачем враховано заробітну плату за період з 05.06.1986 по 30.06.1986 (0,00873) згідно довідки, виданої відділом освіти Гадяцької РДА без номера та дати /том 1 а.с.84/.

Листом Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 20.04.2018 № 2289/03-10 позивача повідомлено, що у зв'язку з приведенням пенсійної справи у відповідність згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у ОСОБА_1 виникла переплата пенсії у розмірі 14661 грн. 78 коп., за період з 01.10.2017 по 30.04.2018. У зв'язку з цим необхідно звернутися до Управління з заявою про утримання переполученої суми пенсії чи внести кошти на поточний рахунок управління Пенсійного фонду. Вказано, що у разі не погашення переполученої суми пенсії питання буде вирішуватися згідно статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /том 1 а.с. 209/.

У подальшому, 01.06.2017 посадовою особою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перевірку характеру виконуваної роботи та умов праці для підтвердження права працівника на пільгове пенсійне забезпечення та довідок про заробітну плату Відділу освіти, молоді та спорту Гадяцької районної державної адміністрації з питань правильності видачі довідки про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження гр. ОСОБА_1 без номера за період з 01 червня 1986 року по 29 липня 1986 року, за результатами якої складено акт №1159 /том 1 а.с. 217/, яким зафіксовано, що при перевірці довідки про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 01.06.1986 по 29.07.1986 гр. ОСОБА_1 без номера встановлено, що відповідно до особового рахунку по заробітній платі за 1986 р. заробітна плата за вищевказаний період складає 894,49 крб, в тому числі: за червень: "По основній зарплаті" - червень 55,55, "По основній зарплаті тар.ст." у вересні за червень - 95,32, "Інші нарахування Пост.964" у вересні нараховано за червень 3 кр.-278,37,2 кр. - 82,48; за липень: "По основній зарплаті" - липень 55,55, "По основній зарплаті тар.ст." у вересні за липень - 102,89, "Інші нарахування Пост.964" у вересні нараховано за липень 3 кр.-14,32,2 кр.- 143,19,1кр -66,82.

13.07.2018 Гадяцьким ОУПФУ Полтавської області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №156 /том 1 а.с. 223/, у якому зазначено, що сума переплати у розмірі 14661 грн. 78 коп. підлягає поверненню ОСОБА_1

03.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до Гадяцького ОУПФУ Полтавської області із заявою про перехід на пенсію інвалідності згідно Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з використанням заробітної плати за червень 1986 року /том 1 а.с. 225/.

Рішенням Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 10.08.2018 №257 /том 1 а.с. 224/ відмовлено гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку за матеріалами пенсійної справи з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, у зв'язку з відсутністю правових норм.

У матеріалах пенсійної справи наявне також рішення Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 10.08.2018 №257 /том 1 а.с. 227-228/, копію якого позивачем додано до позовної заяви /том 1 а.с. 60-61/, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку за матеріалами пенсійної справи з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, у зв'язку з відсутністю довідки про фактично нараховану заробітну плату для обчислення пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не підтвердженням суми заробітку за червень 1986 рік, зазначеної у довідці про заробіток Відділу освіти Гадяцької райдержадміністрації, наданої для призначення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви від 24.06.1997.

Не погодившись з не переведенням ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017 з врахуванням довідки № 107 від 16 липня 2018 року, виданої відділом освіти Гадяцької районної державної адміністрації, виходячи із заробітку за червень 1986 року в сумі 512 крб., а також з рішеннями Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 10.08.2018 №257 та від 13.07.2018 №156 про утримання надміру виплачених сум пенсій, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі по тексті Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

За змістом ч. 1 ст. 10 Закону 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон №2148), який набув чинності 11.10.2017, внесені зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", доповнивши розділ XV "Прикінцеві положення" пунктами 4-3, 4-7.

Так, пунктом 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Згідно із пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", Про статус народного депутата України, "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України", Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Таким чином особі, якій пенсію призначено відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі по тексту - Закон № 796), розмір якої з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV (із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %), розрахований за нормами Закону 1058, буде більший, проводиться автоматичне, без її звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Частиною першою статті 33 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Відповідно до частин першої та другої статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Приписами ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи. У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Згідно з приписами частини 1 статті 60 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Розмір пенсії за двоскладовою формулою розраховується, із двох частин: частина, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та частина пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перша частина розміру пенсійної виплати визначається за нормами і правилами, передбаченими Законом України "Про пенсійне забезпечення", та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №312 від 11 березня 2004 року) передбачено застосування під час призначення пенсії за двоскладовою формулою мінімального та максимального розміру пенсій (з врахуванням цільової грошової допомоги), встановлених постановою Кабінету Міністрів України №544 від 15 квітня 2003 року "Про підвищення розмірів трудових пенсій", (відповідно 50 і 150 гривень), збільшених на 12% (відповідно 56 і 168 гривень).

Друга складова - частина пенсії за період роботи з 1 січня 2004 року обчислюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та обраховуються місячні коефіцієнти заробітку за кожний місяць зарплати, починаючи з 01 січня 2004 року і до моменту звернення за пенсією та середньоарифметичний коефіцієнт заробітку, визначається заробітна плата для обчислення пенсії шляхом множення середньої заробітної плати для обчислення пенсії за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії, на середньоарифметичний коефіцієнт, визначається коефіцієнт страхового стажу теж за період роботи з 01 січня 2004 року та розмір пенсії за новою формулою (П=3п х Кс).

Відповідно до статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії. Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.

Частиною 1 ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" /у редакції чинній на час виходу позивача на пенсію/ встановлено, що середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.

Згідно з ч. 1,2 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Абзацами 1,2 ч. 2 ст. 27 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (частина перша статті 40 Закону №1058).

Водночас, стаття 43 Закону №1058-IV визначає, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

У матеріалах пенсійної справи знаходиться довідка про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 № 280 за період з 01.04.1995 по 31.03.1997 /том 1 а.с. 79/.

Відповідачем надано до суду умовний розрахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, здійснений на підставі пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2018 року №1058-IV /том 2 а.с. 3-4/, з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 № 280 за період з 01.04.1995 по 31.03.1997 /том 1 а.с. 79/:

Коефіцієнт стажу: 516/1200= 0,43000 (516 міс.) (Кс);

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 3764 грн. 40 коп. х 1,46859 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати) = 5528,36 грн. (Зп);

Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку - 1,46859;

Розмір пенсії за віком: 5528,36 грн. (Зп) * 0,43000 (Кс) = 2377,19 грн.;

Доплата за понаднормативний стаж: (ст. 28 ч.1 абз.2) -193,32 грн. - за 18 років;

Загальний розмір пенсії за віком - 2570,51 грн.;

Відсоток для обчислення пенсії по інвалідності - 90,00 %;

Розмір пенсії по інвалідності - 2313,46 грн.;

Додаткова пенсія інв.2 гр. внасл. ЧК, ліквідатор (ст.49) (40 % від 949,00 з 01.12.2013)-379,60 грн.;

Підвищення інв. війни (ст. 7) 2 грн. (40 % від 1452,00) - 580,80 грн.;

Підвищення за особливі заслуги перед Україною (з 14.12.2007, ст.1-23,00%, сума-94,53) - 333,96 грн.

Збільшення ст. 27,42 інвалідам війни (2377,19 грн. х 90% х 25%) - 534,87 грн.;

Всього - 4192,69 грн.

При цьому, як вбачається з розпорядження №138697 від 05.04.2018, розмір пенсії позивача по інвалідності в розмірі фактичних витрат відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2017 становить 4918,27 грн. /том 1 зворот а.с. 206, а.с. 207/.

Приписами п. 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-IV визначено, що автоматичне переведення на пенсію на умовах, передбачених цим Законом без звернення особи, здійснюється лише на умовах збільшення розміру пенсії після такого перерахунку.

Як слідує з матеріалів справи, розмір пенсії по інвалідності, розрахований на підставі пунктів 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-IV є меншим за розмір пенсії по інвалідності в розмірі фактичних витрат відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому відсутні підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Щодо посилання позивача на необхідність застосовувати при обчисленні пенсії по інвалідності розмір заробітної плати в розмірі 512,00 крб, одержаної в червні 1986 року за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, на підставі довідки, виданої відділом освіти Гадяцької РДА № 107 від 16.07.2018, то суд зазначає таке.

Пунктами 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-IV визначено, що при перерахунку пенсії за цією нормою слід застосовувати приписи п. 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, тобто здійснювати перерахунок із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015,2016 роки.

Так, листом Пенсійного фонду України №36213/02-12 від 16.11.2017 "Щодо реалізації окремих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" роз'яснено, що при переведенні на пенсію згідно Закону № 1058 застосовується показник середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн.

Зокрема вказаний показник і було застосовано відповідачем при здійснені умовного розрахунку пенсії позивача на підставі пп. 4-3, 4-7 Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Суд зазначає, що за змістом п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів.

Враховуючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав, визначених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII для переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017, що у свою чергу свідчить про правомірність рішення Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 10.08.2018 №257 про відмову гр. ОСОБА_1 в проведенні перерахунку за матеріалами пенсійної справи з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 13.07.2018 №156 про утримання надміру виплачених сум пенсій, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 13.07.2018 Гадяцьким ОУПФУ Полтавської області прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №156 /том 1 а.с. 223/, у якому зазначено, що сума переплати у розмірі 14661 грн. 78 коп. підлягає поверненню ОСОБА_1

Вказане рішення прийнято у зв'язку з тим, що 02.03.2018 відповідачем прийнято розпорядження №138697, яким ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальний розмір пенсії складає 7012,81 грн. /том 1 а.с. 205-206/, а у подальшому 05.04.2018 відповідачем було прийнято розпорядження №138697, яким ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних витрат відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії 4918,27 грн. /том 1 зворот а.с. 206, а.с. 207/.

Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

За умовами статті 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Виходячи зі змісту зазначених норм, сума пенсії, яка надміру виплачена, повертається лише у двох випадках. Коли вона виплачена внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних відомостей.

Як встановлено судом, 02.03.2018 відповідачем було прийнято розпорядження №138697, яким ОСОБА_1 переведено з 01.10.2017 на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", загальний розмір пенсії складає 7012,81 грн. /том 1 а.с. 205-206/ та при розрахунку пенсії відповідачем враховано заробітну плату за період з 05.06.1986 по 30.06.1986 (0,00545) згідно довідки, виданої відділом освіти Гадяцької РДА без номера та дати /том 1 а.с.84/.

Однак, за змістом п. 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058 розмір пенсії для переведення розраховується виключно за нормами Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, та не передбачає одночасного застосування двох різних законів, а отже при такому перерахунку пенсії відповідачем мала бути врахована довідка про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 № 280 за період з 01.04.1995 по 31.03.1997, яка міститься у матеріалах пенсійної справи позивача /том 1 а.с. 79/, а не довідка, видана відділом освіти Гадяцької РДА без номера та дати /том 1 а.с. 84/, яку помилково врахував відповідач.

Відтак, зайва виплата пенсії здійснена не внаслідок зловживань з боку пенсіонера чи подання страхувальником недостовірних даних, а внаслідок власної помилки відповідача, допущеної при перерахунку пенсії ОСОБА_1

Суд зауважує, що факт переплати відповідачем було встановлено ще при прийнятті розпорядження №138697 - 05.04.2018, відтак, суд не бере до уваги доводи відповідача з посиланням на акт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1159 від 01.06.2018, який складено майже через два місяці після встановлення відповідачем переплати пенсії.

З урахуванням зазначених обставин, суд приходить висновку про відсутність підстав для утримання з ОСОБА_1 надміру виплаченої пенсії у сумі 14661 грн. 78 коп.

Таким чином, рішення Гадяцького ОУПФУ Полтавської області від 13.07.2018 №156 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 14661 грн. 78 коп. прийнято відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 194, 205, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 37300) до Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 41247075, пл. Миру, 12, м. Гадяч, Полтавська область, 37300) про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Гадяцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 13 липня 2018 року №156.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич