Справа № 524/5195/18
Провадження №2-а/524/389/18
14.11.2018 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
головуючого судді - Кривич Ж.О.,
секретаря судового засідання - Коваль Т.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні м. Кременчука справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області до відділу примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу, -
Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернулось до Автозаводського районного суду м. Кременчука із позовом до УДВС ГТУЮ у Полтавській області про скасування постанови про накладення штрафу.
На обґрунтування позовних вимог зазначило, що у 19.06.2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області надійшла постанова від 13.06.2018 про накладення штрафу в сумі 10 200,00 грн., за невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука по справі 524/6965/17 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити здійснити ОСОБА_1 на підставі Довідки № 4/1301 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 та здійснити виплату не отриманої суми пенсійних виплат без обмеження будь-яким строком, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру. Вважає, що постанова підлягає скасуванню, оскільки листом від 13.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області про те, що управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням постанови КМУ від 21.02.2018 оку за № 103 в добровільному порядку до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати незаконною та скасувати постанову про накладення штрафу від 13.06.2018 в сумі 10 200,00 грн., винесену у виконавчому провадженні № 56030060 державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області Лукмасло М.М.
Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, на адресу суду направив відзив на позов.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області перебуває виконавче провадження № 56030060 з примусового виконання виконавчого листа № 524/6965/17, виданого 12.03.2018 року Автозаводським районним судом м. Кременчука про зобов'язання Головного УПФУ Полтавської області здійснити ОСОБА_1 на підставі Довідки № 4/1301 від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року № 988 та здійснити виплату не отриманої суми пенсійних виплат без обмеження будь-яким строком, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру.
Постановою від 22.03.2018 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження та зобов'язано боржника - Головне УПФУ Полтавської області виконати рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука протягом 10 робочих днів та направити на адресу виконавчої служби завірені належним чином докази такого виконання.
Листом від 13.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області про те, що управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням постанови КМУ від 21.02.2018 оку за № 103 в добровільному порядку до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с. 6). Управлінням до листа додано як доказ виконання рішення суду копії довідок про перерахунок пенсії від 01.02.2018 року, 01.02.2018 року, 27.02.2018 року, копію розрахунку на доплату пенсії від 01.02.2018 року та копію довідки про доходи про перегляд виплат за період з січня 2018 року по липень 2018 року.
13.06.2018 року державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ в Полтавській області Лукмасло М.М. у виконавчому провадженні № 56030060 з примусового виконання виконавчого листа № 524/6965/17 від 12.03.2018 року, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду у сумі 10 200,00 грн. за невиконання рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука.
19.06.2018 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області надійшла вказана постанова про накладення штрафу.
Умови і порядок виконання на території України судових рішень визначається Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Приписами ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону).
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (ч. 4 ст. 18 Закону).
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Положеннями ч. 1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2 ст. 63 Закону).
У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання (ч. 1 ст. 75 Закону).
Постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.
Отже, законодавець передбачив негативні наслідки (штрафні санкції) за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення, за умови його невиконання без поважних причин.
У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 05 червня 2012 року було прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до положень ч. 1 ст. 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.
Як вбачається з матеріалів справи постанову про відкриття виконавчого провадження внесено 22.03.2018 року. В той же час Головним УПФУ Полтавської області 01.02.2018 року, тобто до відкриття виконавчого провадження, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, що підтверджується відповідними перерахунками від 01.02.2018 року, 01.02.2018 року та 27.02.2018 року, копією розрахунку на доплату пенсії від 01.02.2018 року та копією довідки про доходи про перегляд виплат за період з січня 2018 року по липень 2018 року.
Листом від 13.04.2018 Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило ВПВР УДВС ГТУЮ у Полтавській області про те, що управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням постанови КМУ від 21.02.2018 оку за № 103 в добровільному порядку до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (позиція Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладена в ухвалі від 16.07.2018 року у справі № 811/1469/18).
Встановлені обставини свідчать про поважність причин невиконання судового рішення, а отже постанова про накладення штрафу є передчасною, тому підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 244-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 13.06.2018 року про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України Полтавської області в розмірі 10 200,00 грн. у виконавчому провадженні № 56030060.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука. Перебіг строку апеляційного оскарження починається з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя