22 листопада 2018 року м. Ужгород№ 0740/1048/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання - Неміш Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 листопада 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 26 листопада 2018 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області (ухвалою суду від 12.11.2018 року замінено неналежного відповідача Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області на належного - Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, далі - відповідач 1, Тячівське ОУПФ), Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить скасувати вкладку до протоколу № 25 від 22.02.2018 року Тячівського ОУПФ в Закарпатській області "Про відмову в призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1 пенсії за віком, через відсутність страхового стажу роботи (25 років); зобов'язати УПФ в Тячівському районі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з часу досягнення пенсійного віку, а саме з 02.01.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач досягнув пенсійного віку у січні 2018 року та звернувся до Тячівського ОУПФ із заявою про призначення пенсії. 20.09.2018 року отримав повідомлення № 1479/05 від 22.02.2018 року, яким Тячівське ОУПФ надіслало позивачу вкладку до протоколу № 25 від 22.02.2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", через відсутність 25-річного страхового стажу роботи, при тому, що такий стаж, як зазначає позивач, у нього є. Відповідно до записів у трудових книжках позивача НОМЕР_2 та НОМЕР_3, у нього є повний страховий стаж 25 років, втім, спеціаліст пенсійного фонду відмовилась приймати трудову книжку НОМЕР_3 посилаючись на те, що м. Севастополь перейшов до Російської Федерації і стаж ПП "Ємпайер" не враховується. Отже, твердження відповідача про відсутність трудового стажу для призначення пенсії за віком безпідставне, протокол про відмову у призначенні пенсії за віком є незаконним і суперечить вимогам Закону.
Тячівським ОУПФ подано відзив на позовну заяву, згідно якого вважає заявлений позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки, за результатом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та доданих до неї документів, загальний страховий стаж роботи останнього складає 8 років 9 місяців 6 днів, якого не достатньо для призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відтак, комісія Тячівського ОУПФ по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунку) пенсії вирішила, керуючись ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відмовити у призначенні пенсії за віком гр. ОСОБА_1 (протокол № 25 від 22.02.2018 року). Щодо стажу роботи гр. ОСОБА_1, зазначеного у трудовій книжці № 201215, зазначає, що така заявником до Тячівського ОУПФ не подавалася. Крім того, зазначає, що ОСОБА_1 пропущено шестимісячний строк звернення до суду із даним позовом, адже, позивачу було відомо про відмову у призначенні пенсії в лютому 2018 року, а до суду позивач звернувся лише у жовтні 2018 року.
ГУ ПФУ в Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, згідно якого, за змістом позовних вимог, позивач вказує на існуючий спір з головним управлінням, з чим головне управління не погоджується, адже, головне управління здійснює повноваження з призначення (перерахунку) та виплати пенсій лише особам, які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відтак, головне управління не має правових підстав для призначення пільгових пенсій.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, 01.02.2018 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, звернувся до Тячівського ОУПФ із заявою про призначення пенсії за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.42). Для призначення пенсії надав наступні документи: заява про призначення пенсії № 230 від 01.02.2018 року, паспорт громадянина України, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудову книжку НОМЕР_2 військовий квиток НОМЕР_4, диплом НОМЕР_5, довідку із сільської ради № 387 від 01.02.2018 року, посвідчення громадянина, який проживає на території гірського населеного пункту серії НОМЕР_6 (а.с.42 на звороті).
Згідно трудової книжки, даний громадянин працював на Закарпатському машинобудівному заводі в період з 26.01.1987 року по 23.02.2001 року та спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю було проведено зустрічну перевірку стажу роботи гр. ОСОБА_1 на ДП "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" (правонаступник Закарпатського машинобудівного заводу) за період з 26.01.1987 року по 23.02.2001 року. Згідно акту перевірки правильності надання довідки про заробітну плату та стажу роботи для обчислення пенсії від 21.02.2018 року № 50, до загального стажу роботи ОСОБА_1 було зараховано період роботи з 26.01.1987 року по 23.02.2001 року, так як, в книгах відомостей нарахування заробітної плати за періоди з 01.09.1991 року по 30.09.1991 року, з 01.07.1993 року по 31.07.1993 року, з 01.11.1993 року по 30.11.1993 року, з 01.01.1994 року по 31.01.1994 року, з 01.03.1994 року по 23.02.2001 року - гр. ОСОБА_1 не значиться.
Таким чином, за результатом розгляду заяви гр. ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та доданих до неї документів, загальний стаж роботи складає 8 років 9 місяців 16 днів. До стажу зараховані наступні періоди: з 08.05.1976 року по 17.05.1978 року - військова служба, з 26.01.1987 року по 31.08.1991 року - робота на Закарпатському машинобудівному заводі, з 01.10.1991 року по 30.06.1993 року - робота на Закарпатському машинобудівному заводі, з 01.08.1993 року по 31.10.1993 року - робота на Закарпатському машинобудівному заводі, з 01.12.1993 року по 31.12.1993 року - робота на Закарпатському машинобудівному заводі, з 01.02.1994 року по 28.02.1994 року - робота на Закарпатському машинобудівному заводі.
Враховуючи наведене, комісія Тячівського ОУПФ по розгляду суперечливих питань для прийняття рішень про призначення (перерахунку) пенсій, у відповідності до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відмовила гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного 25-тирічного страхового стажу.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами, суд виходить з того, що соціальний захист гарантований кожному громадянину України Конституцією України (ст. 46) і не може бути ніким обмежений. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-ХІІ) та Законом України від 09.07.2003 року № 1058-V "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закону № 1058-V).
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 83 Закону № 1788-ХІІ та статті 45 Закону № 1058-V пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Питання з приводу подання та оформлення документів для призначення пенсії регулюються постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Постанова № 22-1).
Відповідно до п. 1.1 Постанови № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з пунктом 1.7 Постанови №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Пунктом 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 визначений перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року (додатки 1, 3 до Положення), або за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, або у разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року (додаток 1);
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи;
5) документи, які засвідчують особливий статус особи;
6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).
Пунктом 2.9 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 закріплено, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію (пункт 2.23 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, зокрема, згідно розписки-повідомлення про прийняття та реєстрацію поданих ОСОБА_1 документів разом із заявою про призначення пенсії (а.с.42 на звороті), останнім подано: військовий квиток НОМЕР_4, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру - картка від 26.04.2004, документи про місце проживання (реєстрації) особи - довідка № 387 від 01.02.2018 року, документи про надання статусу особи, яка проживає, працює на території населеного пункту, якому надано статус гірського серія НОМЕР_6, заява про призначення/перерахунок пенсії № 230 від 01.02.2018 року, паспорт/посвідка ВО 238814, трудова книжка або документи про стаж НОМЕР_2 та диплом НОМЕР_5.
З наведеного слідує, що позивачем не подано до Пенсійного фонду трудову книжку НОМЕР_3, та не надано належних та достатніх доказів на підтвердження того, що таку приймати у нього відмовились.
Разом з тим, за результатом розгляду наданих позивачем документів до Тячівського ОУПФ, останнім прийнято правомірне рішення про відмову гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного 25-тирічного страхового стажу у відповідності до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За наведених обставин, вирішення питання про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 02.01.2018 року, є передчасним.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача. Відповідачем 1 (оскільки жодних вимог до відповідача 2 позовною заявою фактично не заявлялось) доведено правомірність відмови у призначенні пенсії за віком гр. ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного 25-тирічного страхового стажу у відповідності до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відтак, позовні вимоги про скасування протоколу про відмову в призначенні пенсії - є необґрунтованими, суперечать вимогам законодавства та обставинам справи, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ст. 139 КАС України та в зв'язку з відсутністю понесених судових витрат відповідача, судові витрати не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (90500, Закарпатська область, м. Тячів, вул. Робітнича, буд. 18, код 41246752), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код 20453063) про скасування протоколу та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті