Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 листопада 2018 р. Справа№805/4639/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Шинкарьової І.В.,
при секретарі судового засідання Заїченко Я.В.,
за участю:
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області до Приватного акціонерного товариства "Єнакіївський коксохімпром" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, -
У грудні 2017 року управління Пенсійного фонду України у місті Дружківка Донецька область (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Єнакіївський коксохімпром" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №1) у сумі 281 680,77 грн., відповідно до пункту "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за списком № 2) в сумі 126 094,15 грн. за період з 01 липня 2017 року по 30 вересня 2017 року.
В ході розгляду справи позивачем подані уточнені позовні вимоги в адміністративному позові, в якому позивач просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Єнакіївський коксохімпром" заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №1) у сумі 227 023,33 грн., відповідно до пункту "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за списком № 2) в сумі 67 323,52 грн. за період з 01 липня 2017 року по 30 вересня 2017 року (арк. справи 25-26 том 2).
В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що Відповідач повинен відшкодувати до 25-го числа щомісяця суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівникам підприємства, яким призначено пенсію. За період з 01 липня 2017 року по 30 вересень 2017 року підприємство має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підтверджується відповідними розрахунками. Просив стягнути з Відповідача зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 805/4639/17-а та призначено у підготовче судове засідання на 23 січня 2018 року (том 1 арк. справи 1).
При проведенні підготовчого судового засідання 23 січня 2018 року відповідачем поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що позивачем документально не підтверджені фактично понесені витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначивши, що позивачем не представлені заяви осіб, які б підтверджували факт понесення позивачем витрат на виплату та доставку пенсій за спірний період. В зв'язку з цим, відповідачем було заявлене клопотання про призначення у справі судової економічної експертизи. Позивач просив на вирішення експерту поставити наступні запитання:
- чи підтверджується документально розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1-2 в сумі 294 349,85 грн. за період липень-серпень-вересень 2017 року? Якщо не підтверджується, визначити в якій сумі існує розбіжність?
- чи відповідає дійсності та підтверджується відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПРАТ "Єнакієвський коксохімпром" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1-2 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 294 349,85 грн. за період липень-серпень-вересень 2017 року? Якщо не відповідає, визначити, щодо яких витрат та в якій сумі існує розбіжність?
- чи включені Позивачем до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПРАТ "Єнакієвський коксохімпром" за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за період липень-серпень-вересень 2017 року суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України? Якщо так, то в якій сумі? У зв'язку з проведенням експертизи, представник відповідача просив зупинити розгляд справи (арк. справи 6-12, том 2).
Ухвалою суду від 23 січня 2018 року по справі оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні на 13 лютого 2018 року, відкладений розгляд клопотання відповідача про призначення експертизи (арк. справи 18, том 2).
Ухвалою суду від 13 лютого 2018 року оголошена перерва у підготовчому судовому засіданні на 27 лютого 2018 року (арк. справи 37 том 2).
Ухвалою суду від 27 лютого 2018 року призначена судово-економічна експертиза, перед судовим експертом поставлені наступні питання:
- чи підтверджується документально розрахунок суми з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1-2 в сумі 294 349,85 грн. за період липень-серпень-вересень 2017 року? Якщо не підтверджується, визначити в якій сумі існує розбіжність?
- чи відповідає дійсності та підтверджується відповідними документами щодо складу витрат та факту їх понесення позивачем, визначений для ПРАТ "Єнакієвський коксохімпром" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1-2 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах в сумі 294 349,85 грн. за період липень-серпень-вересень 2017 року? Якщо не відповідає, визначити, щодо яких витрат та в якій сумі існує розбіжність?
- чи включені Позивачем до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПРАТ "Єнакієвський коксохімпром" за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, за період липень-серпень-вересень 2017 року суми доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України? Якщо так, то в якій сумі ?
Ухвалою від 27 вересня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 18 жовтня 2018 року (арк. справи том 3).
18 жовтня 2018 року оголошена перерва у судовому засіданні на 25 жовтня 2018 року.
25 жовтня 2018 року по справі оголошена перерва на 13 листопада 2018 року .
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належними чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день та розгляд справи своєчасно повідомлений. В підготовчому судовому засіданні відповідач позовні вимоги не визнав, зазначив, що позивачем не підтверджені належними доказами, які б підтверджували фактичну виплату пенсій у заявленій сумі. На підставі чого, просили відмовити у позові у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач - управління Пенсійного фонду України в місті Дружковці Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Положенням про Пенсійний фонд України", затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Відповідач - Приватне акціонерне товариство "Єнакієвський коксохімпром", внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 31272173, зареєстроване за юридичною адресою: 84205, Донецька обл., м. Дружківка, вулиця Машинобудівників, будинок 34 Б, та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Дружковці Донецької області, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Органами Пенсійного фонду працівникам, які працювали на Приватне акціонерне товариство "Єнакієвський коксохімпром", призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах за списком №1 та списком № 2.
Позивачем направлялись підприємству розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до п.п. "а" -"з" та "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
У встановлений законом строк відповідачем суми, визначені у відповідних розрахунках, не сплачені.
При прийняті рішення по справі суд виходить з наступного.
У ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) зазначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Статтею 58 Закону № 1058-IV, на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом ПФУ.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI, п. 7 ч. 1 ст. 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.
За змістом п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1 покриваються підприємствами та організаціями.
На момент набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно п.п. 1 та 2.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлена ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону. Оскільки судом встановлено, що спір стосується, зокрема, і стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б"-"з" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає, що на відповідача у справі покладений обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій призначеним і за списком № 2.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до п.п. "а", "б-з" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення ", покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абз. 5 п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.
Однак, специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб. Так, зі змісту ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років. Таким чином, аналіз положень п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у контексті положень ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку про те, що порядок за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Оскільки судом встановлено, що спір стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за списком № 1 та списком № 2, суд вважає, що на відповідача у справі покладений обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1.
Згідно із п. 6.1 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції 21-1 встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5 розділу 6 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
За приписами п. 6.7 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Одночасно, суд враховує, висновки судової економічної експертизи № 196/26 від 21 серпня 2018 року, в якому:
По першому питанню - в обсязі наданих документів розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 та № 2, за липень-вересень 2017 року у загальній сумі 249 349,85 грн., експерту виявляється можливим документально обґрунтувати:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 40 002,64 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 188 902,37 грн., у тому числі:
Розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, за період з 01 липня 2017 року по 30 вересня 2017 року у загальній сумі 227 026,33 грн., експерту можливим документально обґрунтувати:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 31 530,13 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 135 461,26 грн.
Розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 за період з 01 липня 2017 року по 30 вересня 2017 року у загальній сумі 67 323,52 грн., експерту виявилось можливим документально обґрунтувати:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 8 472,51 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 53 441,11 грн.
По другому питанню.
В обсязі наданих на дослідження документів відповідними документами щодо складу витрат та факту їх донесення позивачем, визначений для ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром" розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1-2 у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за липень-вересень 2017 року у сумі 294 349,85 грн., підтверджується документально частково:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 40002,64 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 188 902, 37 грн.,
у тому числі:
Розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, за період з 01.07.2017р. по 30.09.2017 р. у загальній сумі 227 026,33 грн., підтверджується документально частково:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 31 530,13 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 135 461,26 грн.;
Розрахунок суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з 01 липня 2017 р. по 30 вересня 2017 р. у загальній сумі 67 323,52 грн., підтверджується документально частково:
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) в сумі 8 472,51 грн.;
- з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів і відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів) та довідок УПФУ про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії в сумі 53 441,11 грн.
По третьому питанню в обсязі наданих на дослідження документів підтверджується зайве включення УПФУ в м. Дружківці Донецької області до сум, що підлягають відшкодуванню з боку ПрАТ "Єнакієвський коксохімпром" за розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період липень-серпень-вересень 2017 року, сум доплат, надбавок і підвищень, що призначені відповідно до законодавства України та виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, на загальну суму 3 402,73 грн.
Так, з висновку судової економічної експертизи № 196/26 від 21 серпня 2018 року вбачається, що експерту не представилось можливим документально обґрунтувати фактичні витрати з виплати пенсій за первинними документами в результаті розбіжностей по 21 пенсіонерам за Списком № 1, а саме: ОСОБА_1 -5472,73 грн., ОСОБА_2 - 281,88 грн. ОСОБА_3 -103858 грн., ОСОБА_4 - 4,03 гр., ОСОБА_5 - 533,73 грн., ОСОБА_6 - 1090,02 гр., ОСОБА_7 - 8411,31 грн., ОСОБА_8 - 1036,11 грн., ОСОБА_9 - 9809,67 грн., ОСОБА_10 - 6379,48 грн., ОСОБА_11В, - 28223,70 грн., ОСОБА_12- 52407,72 грн., ОСОБА_13 - 1700,67 грн., ОСОБА_14 - 17,67 грн., ОСОБА_15 - 3878,34 грн., ОСОБА_16І за - 31 169,60 грн., ОСОБА_17 - 4156,17 грн., ОСОБА_18 а - 29944,51 грн., ОСОБА_19 за - 2793,72 грн., ОСОБА_20 - 3304,42 грн., ОСОБА_21 -3839,15 грн., тобто на загальну суму не підтвердилось первинними документами на суму 195 496,20 грн. За результатами розбіжностей по 11 пенсіонерам за Списком № 2, а саме: ОСОБА_22 за - 3148,59 грн., ОСОБА_23 за - 4453,42 грн., ОСОБА_24 за - 558,51 грн., ОСОБА_25 за - 4045,41 грн., ОСОБА_26 за - 1343,94 грн., ОСОБА_27 - 7952,32 грн.. ОСОБА_28 за - 18 547,64 грн., ОСОБА_29 -5275,80 грн., ОСОБА_30 - 5904,00 грн., ОСОБА_31 - 4216,68 грн., ОСОБА_32 - 3404,70 грн., тобто на загальну суму 58 851,01 грн. не підтвердилось первинними документами понесені фактичні витрати позивачем (арк. справи 51- 69, том 3).
Отже, судом встановлено, що документально підтверджується з урахуванням первинних документів щодо фактичної виплати пенсій (витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відомостей на виплату пенсій), заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 за липень - вересень 2017 року у загальній сумі 31 530,13 грн., за списком № 2 за липень - вересень 2017 року у загальній сумі 8 472,51 грн.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи, що позивачем не у повному обсязі надані докази на підтвердження позовних вимог, а саме разом з довідками про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії позивачем не надані докази нарахування та виплати пільгової пенсії: платіжні доручення щодо перерахування пенсії, видрівні талони, банківські виписки та інші документи, які б підтверджували фактичну виплату пенсії, суд, з урахуванням первинних документів представлених позивачем та зазначених у висновках експерта доводів, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 250, 256, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області до Приватного акціонерного товариства "Єнакіївський коксохімпром" про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №1) в сумі 227 023, 33 грн., до пункту "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком №2) в сумі 67 323, 52 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Єнакіївський коксохімпром" (місцезнаходження: 84205, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця МАШИНОБУДІВНИКІВ, будинок 34 Б, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 31272173) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Дружківці Донецької області (місцезнаходження: 84200, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Я. Мудрого, будинок 40, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 23179481) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком № 1) за період з 01 липня 2017 р. по 30 вересня 2017 р. в сумі 31 530,13 грн. (тридцять одна тисяча п'ятсот тридцять гривень) 13 копійок, до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за Списком № 2) за період з 01 липня 2017 р. по 30 вересня 2017 р. в сумі 8 472,52 гривень (вісім тисяч чотириста сімдесят дві гривні 51 копійка).
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошено у судовому засіданні 13 листопада 2018 року.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 23 листопада 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Шинкарьова І.В.