Рішення від 20.11.2018 по справі 0540/5975/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2018 р. Справа№0540/5975/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Шинкарьової І.В.,

при секретарі судового засідання - Заїченко Я.В.,

за участі:

позивача - не з'явився,

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 липня 2017 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (далі відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області щодо проведення розрахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 3, 05090;

- зобов'язати Центральне об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту середнього заробітку 3, 47;

- зобов'язати Центральне об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області виплати заборгованість по пенсії з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням фактично отриманої пенсії.

В обґрунтування зазначив, що найбільш вигідним для розрахунку коефіцієнту на момент призначення пенсії, був період з 01 січня 2001 року по 31 грудня 2005 року, коефіцієнт якого складає з розрахунку позивача 3,47. На даний час, позивач зазначає, що Пенсійний фонд для розрахунку пенсії взятий індивідуальний коефіцієнт середнього заробітку 3,05090. Вважає, що відповідач діяв неправомірно, а тому просить зобов'язати провести перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 3,47 та стягнути заборгованість по пенсії, з моменту призначення пенсії, з урахуванням виплаченої пенсії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року позовна заява залишена без руху, для усунення недоліків (арк. справи 23-24).

13 серпня 2018 року позивачем усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено у підготовче судове засідання на 06 вересня 2018 року (арк. справи 1).

06 вересня 2018 року справі у підготовчому судовому засіданні відкладено на 09 жовтня 2018 року.

19 вересня 2018 року, відповідачем поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив, що відповідно до частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Тобто, зазначає відповідач, що незалежно від бажання пенсіонера, враховується вся заробітна плата за період з 01 липня 2000 року для розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії в автоматизованому режимі, на підставі заяви позивача про призначення йому пенсії за віком. На підставі чого, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08 жовтня 2018 року у задоволені клопотання відповідача про участь у підготовчому судовому засіданні в режимі відео конференції 09 жовтня 2018 року відмовлено.

09 жовтня 2018 року підготовче судове засідання відкладено на 23 жовтня 2018 року.

Ухвалою суду від 23 жовтня 2018 року у підготовчому судовому засіданні проведена заміна первинного відповідача Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ23336754) на його правонаступника - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, юридична адреса: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вулиця Зелинського, будинок 27 А).

Ухвалою суду від 23 жовтня 2018 року відкладено підготовче судове засідання до 06 листопада 2018 року з викликом сторін в режимі відео конференції.

06 листопада 2018 року у підготовчому судовому засіданні сторони надали пояснення та розгляд було відкладено до 13 листопада 2018 року, для надання до матеріалів адміністративної справи копії пенсійної справи позивача.

13 листопада 2018 року у підготовчому судовому засіданні через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем подані письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог, в якому відповідачем зазначено, що на період призначення пенсії 2015 року позивачу проводився розрахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» двома варіантами заробітку. Так, для обчислення пенсії була взята заробітна плата з 01 січня 1995 року по 31 грудня 1999 року та дані персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 30 червня 2015 року. Найбільш вигідним виявився варіант із застосуванням обох заробітків. Внаслідок чого, середній заробіток за минулий рік (2014 рік) в розмірі 2960,62 грн. індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,92282 (до оптимізації), індивідуальний коефіцієнт для обчислення 3,04747 (після оптимізації). Середньомісячний заробіток для обчислення склав 9022,40 грн. В подальшому позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01 вересня 2017 року (відповідно його особистої заяви), що в подальшому спричинило зміну індивідуального коефіцієнту. У зв'язку з чим, при призначенні та проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3, управлінням Пенсійного фонду були дотримані вимоги нормативних актів при призначенні пенсії позивачу у 2015 році та і при перерахунку розмір пенсії позивача розраховувався із заробітної плати згідно наданої позивачем довідки про заробітну плату та за даними персоніфікованого обліку за період починаючі з 01 липня 2000 року, що узгоджується з приписами статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Ухвалою суду від 13 листопада 2018 року закрито підготовче провадження по справі та призначено у судове засідання по суті на 20 листопада 2018 року.

Позивач у судове засідання 20 листопада 2018 року не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача 20 листопада 2018 року у судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи своєчасно повідомлена. Відповідач надав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

10 серпня 2015 року позивач звернуся до управління Пенсійного фонду України Жовтневого району м. Маріуполя Донецької області із заявою про призначення пенсії та з цього дня отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 1), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року.

При призначенні пенсії позивачу враховано загальний стаж 28 років 7 місяців 2 дні та взята заробітна плата з 01 червня 1995 року по 31 грудня 1999 року відповідно до довідки, наданої позивачем та з 01 липня 2000 року по 30 червня 2015 року по данним персоніфікованого обліку.

16 серпня 2018 року позивач звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області із заявою про перерахунок пенсії. В заяві зазначений перерахунок автоматичний.

Відповідно до нового розрахунку, індивідуальний стаж для обчислення після оптимітізації склав 3,04747. До проведення оптимізації індивідуальний коефіцієнт для обчислення складав 2,92282.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 10 серня 2015 року та отримує пенсію за віком (список № 1), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09 липня 2003 року.

При призначенні пенсії позивачу враховано стаж на період 31 грудня 2014 рік - 28 років 7 місяців 2 дні та взята заробітна плата за період 01 січня 1995 року по 01 липня 2000 року та данні персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 30 червня 2015 року.

Для обчислення пенсії був взятий середній заробіток за минулий рік (повний 2014 рік) в розмірі 2960,62 грн. Сума коефіцієнтів заробітної плати склала 516,81026 (до оптимізації). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення 3,03501 (після оптимізації). Середньомісячний заробіток для обчислення 8985,51 грн.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

При здійсненні перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії була взята заробітна плата 01 січня 1995 року по 01 липня 2000 року та данні персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 30 червня 2015 року. Сумма коефіцієнтів зарплати після оптимізації склав 627,77848. Індивідувальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації склав 3,04747. Середньомісячний заробіток для обчислення склав 9022,40 грн.

Як вбачається із вищезазначеного при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем було дотримано вимоги вищенаведених нормативних актів та при призначенні пенсії позивачу у 2015 році, так і при її перерахунку розмір пенсії позивача розраховувався із заробітної плати згідно наданої самим же позивачем довідки про заробітну плату за період з 01 січня 1995 року по 01 липня 2000 року та данні персоніфікованого обліку з 01 липня 2000 року по 30 червня 2015 року, що узгоджується з приписами статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-IV.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії, відповідач правильно визначив індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, а також враховуючи, що визначення коефіцієнту заробітної плати встановлено на законодавчому рівні та не визначається самостійно застрахованими особами, а тому в позові слід відмовити у повному обсязі.

Суд, також зазначає, що Постановою Пенсійнийного фонду № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії. Така форма заяви передбачає розділ наступного змісту "При призначенні пенсії прошу виключити з підрахунку заробітної плати період з ____ до ___ або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити)".

Отже, законодавець дав право особі - пенсіонеру визначити період, що підлягає виключенню з підрахунку заробітної плати, для обчислення розміру пенсії.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звертаючись до УПФ із заявами про призначення пенсії, а також про їх перерахунок у серпні 2017 року жодного разу не виказав бажання щодо періодів, які підлягають виключення з підрахунку заробітної плати для обчислення пенсії на його думку, які заявлені у позовній заяві.

Таким чином, приймаючи до уваги наведені норми законодавства та враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що управління, перераховуючи пенсію позивача в автоматизований спосіб, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повина довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Враховуючи, що позивачу у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, суд відповідно до ст. 139 КАС України вважає, що сплачена ним при зверненні до суду сума судового збору в розмірі 704, 80 грн відшкодуванню відповідачем за рахунок бюджетних асигнувань не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправними дії щодо проведення розрахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 3, 05090; зобов'язання проведення перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнту середнього заробітку 3, 47; зобов'язання про виплату заборгованості по пенсії з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням фактично отриманої пенсії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 20 листопада 2018 року.

Повний текст рішення складено та підписано 26 листопада 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Шинкарьова І.В.