Рішення від 15.11.2018 по справі 810/4361/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2018 року № 810/4361/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Приходько Н.І.,

за участю представника позивача - Саврук С.М.,

представника відповідача - Тичини І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна Лтд" до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна, Лтд" з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Київській області, що полягають у порушенні порядку ( процедури) здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель у формі перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна Лтд" вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1;

- визнати протиправним та скасувати Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.06.2018 року №354 - ДК/312/АП/09/01/-18, прийнятий Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2018 року закрито провадження у даній адміністративній справі, у частині визнання протиправним та скасування Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.06.2018 № 354-ДК/312/АП/09/01/-18, прийнятого Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що у ході перевірки відповідачем допущено значні порушення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", зокрема, несвоєчасно вручено акт перевірки та проведено заходи з витребування усних і письмових пояснень від представників позивача, які взагалі не передбачені зазначеним законом. На думку Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна, Лтд", такі обставини свідчать про протиправність дій відповідача.

Відповідач з позицією позивача не погодився, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що спеціалісти Головного управління Держгеокадастру у Київській області не порушували приписи Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки не керувались, та не мали ним керуватись у ході проведення перевірки позивача. Натомість, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, діяли у відповідності до вимог Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", яким останні наділені повноваженнями на здійснення відповідних перевірок.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі.

23 жовтня 2018 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 15.11.2018, прибули представник позивача та представник відповідача. Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, представник відповідача проти позову заперечував, наполягав відмовити у його задоволенні.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи, а саме - витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 перебуває у праві власності Товариства з обмеженою діяльністю "ВІННЕР РЕБОР" (а.с. 21).

Згідно договору оренди земельної ділянки від 27.04.2017 №Rent-18753 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, зазначена земельна ділянка надана Товариством з обмеженою діяльністю "ВІННЕР РЕБОР" в оренду позивачу (а.с. 19-20, 26).

Судом встановлено, що 07.06.2018 головними спеціалістами відділу контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м. Броварах ОСОБА_4 та ОСОБА_5, проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки площею 4,515 га з кадастровим номером НОМЕР_1.

За результатами проведеної перевірки складено акт обстеження земельної ділянки від 07 червня 2018 року №354-ДК/31/АО/09/01/-18, яким встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_1 здійснюються будівельні роботи та поверхневий шар ґрунту тимчасово переноситься на іншу частину земельної ділянки (а.с. 15).

У подальшому, головним спеціалістом відділу контролю за використанням та охороною земель у Баришівському, Бориспільському, Броварському, Згурівському, Переяслав-Хмельницькому, Яготинському районах та м.Броварах ОСОБА_4 було складено та направлено керівнику ТОВ "Віннер Імпортс Україна, Лтд" - ОСОБА_8 клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель №354ДК/0241/КН/05/01-18, в якому зазначено, що до Головного управління Держгеокадастру у Київскій області потрібно надати: завірені належним чином копії правовстановлюючих документів які підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою яка розташована за адресою: Київська область, Бориспільський район, с.Чубинське (з кадастровим номером: НОМЕР_1), завірену належним чином копію спеціального дозволу на зняття та перенесення поверхневого шару ґрунту земельної ділянки (з кадастровим номером: НОМЕР_1), завірену належним чином копію декларації про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці (з кадастровим номером: НОМЕР_1) (а.с. 16).

12 червня 2018 року на виконання клопотання, позивач супровідним листом №680 направив до відповідача правовстановлюючі документи, що засвідчують право користування земельною ділянкою, а саме - договір оренди землі № Rent-18753 від 27.04.2017, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-3207297732016 від 20.09.2016,

інформаційну довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єктів нерухомого майна № 69241421 від 28.09.2016, акт приймання-передачі земельної ділянки від 17.05.2017, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 87679955 від 22.05.2017. Документи, що стосуються зняття та перенесення поверхневого шару ґрунту, а саме, матеріали моніторингу ґрунтів, проведеного ДУ «Держгрунтоохорона» у 2017 року, технічна документація щодо інформації про якісну характеристику ґрунтового покриття Документи, що дають право на початок виконання будівельних робіт, а саме, дозвіл на виконання будівельних робіт від 02.02.2018 № КС 112180330090.

Надалі, відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.06.2018 №354-ДК/312/АП/09/01/-18, яким встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером: НОМЕР_1 використовується з порушенням вимог статті 168 Земельного кодексу України, статей 48,52 Закону України "Про охорону земель", п. 3.1 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару) земельної ділянки (а.с. 69-70).

Зі змісту акту убачається, що уповноважена особа позивача - ОСОБА_7 ознайомлена з актом та його копію отримала 23.07.2018.

Листом Головного управління Держгеокадастру у Київській області від 11.07.2018 №354-ДК/0102/04/01/-18, яке адресоване Директору Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна Лтд", останнього було викликано для надання пояснень (а.с. 71).

Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його права на захист від неправомірних дій суб'єкта владних повноважень, оскільки позивач отримав акт перевірки несвоєчасно, - не в останній день проведення перевірки, як це передбачено статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Також, позивач вважає, що витребування усних і письмових пояснень не передбачені законом, а тому вважає дії відповідача у ході проведення перевірки протиправними, у зв'язку з чим він звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Статтею 4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно частини другої статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Частиною першою статті 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року №15, державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з положеннями статті 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.

Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України; звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, мають право, зокрема, здійснювати перевірку об'єктів - земельних ділянок, що перебувають у користуванні юридичних і фізичних осіб та складати акти, за результатами таких перевірок.

Доводи позивача про порушення відповідачем вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", не заслуговують на увагу суду, з огляду на наступне.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Разом з тим, в межах спірних правовідносин, предметом перевірки є земельна ділянка, а не суб'єкт господарювання при здійсненні ним господарської діяльності, а тому суд приходить до висновку, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у даному випадку, застосуванню не підлягає.

З тих же підстав, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 лютого 2013 року №132, оскільки даний порядок регламентує процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності виключно органами Державної інспекції сільського господарства України.

Між тим, у судовому засіданні в якості свідка був допитаний державний інспектор ГУ Держгеокадстру у Київській області Прилєпко Олександр Петрович, який повідомив суд, що був присутній на об'єкті будівництва, де проводились заходи державного контролю при використанні земельної ділянки, в результаті чого був складений акт обстеження земельної ділянки на місці розташування земельної ділянки, який був підписаний одним з представників товариства. Зазначив, що ОСОБА_7 особисто була присутня при перевірці. При цьому, звернув увагу на те, що чинним законодавством, яке регулює спірні правовідносини, яким є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", не встановлено обов'язку контролюючого органу щодо повідомлення суб'єкта господарювання чи уповноважених ним осіб про здійснення перевірки використання земельної ділянки чи щодо присутності цих осіб при здійсненні такої перевірки.

Отже, беручи до уваги вищенаведене, перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою Київська область, село Чубинське, Бориспільський район, відповідачем здійснено у відповідності до норм чинного законодавства, а тому дії щодо її проведення є правомірними.

Тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Віннер Імпортс Україна, Лтд" є необґрунтованими та нормативно не підтвердженими.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем доведено правомірність своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення- 26 листопада 2018 р.