Справа №295/14523/18
Категорія 27
2-а/295/505/18
23.11.2018 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді - Полонця С.М., секретаря с/з - Глущенко Я.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Житомирської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил,-
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову у справі про порушення митних правил №1222/10100/18 від 12 жовтня 2018 року Житомирської митниці ДФС відповідно до якої позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та стягнуто штраф в розмірі 8500 грн., а також закрити провадження по справі відповідно до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 01.11.2018 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.
20.11.2018 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 12.10.2018 року заступником начальника - начальником управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Житомирської митниці ДФС Мірошніченком М.І. була винесена постанова в справі про порушення митних правил № 1222/10100/18, згідно якої ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в розмірі 8500 грн.
Підставою для притягнення ОСОБА_2 до відповідальності стало те, що позивач 13.04.2018 року ввезла на митну територію України через зону діяльності Житомирської митниці ДФС в митному режимі «транзит» на митну територію України, транспортний засіб марки «MITSUBISHI OUTLANGER», номер кузова НОМЕР_1, реєстраційний номер НОМЕР_2. Однак остання зазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезла, до митного органу не доставила, тим самим перевищив більше ніж на десять діб встановлений ст.95 Митного кодексу України строк доставки вказаного транспортного засобу до митного органу призначення.
В своєму поясненні ОСОБА_2 підтвердила факт ввезення нею на територію України зазначеного автомобіля на її ім'я в митному режимі «транзит». Однак, повідомила про скоєння у відношенні неї шахрайських дій при ввезенні вказаного транспортного засобу на територію України та додала документи про звернення до правоохоронних органів з вказаного приводу.
Митне оформлення транспортних засобів, положення митних режимів, порядок переміщення транспортних засобів через митний кордон України та інші питання пов'язані з митним оформленням товарів регулюються Митним кодексом України (далі - МК України).
У відповідності до ст.90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно зі ст.95 МК України для автомобільного транспорту встановлено строк транзитного перевезення в 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом (ч.1 ст.381 МК України).
Оскільки позивач ввезла транспортний засіб на митну територію України в режимі транзиту 13.04.2018 року, то кінцевим терміном його вивезення за межі митної території України є 23 квітня 2018 року, однак позивачем такий обов'язок виконаний не був.
За правилами ч.3 ст.470 МК України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених ч.3 ст.469, ст.470, ч.3 ст.478, ст.481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх ociб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митних деклараціях помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їx розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Таким чином, дана норма чітко визначає умови звільнення особи від відповідальності за перелічені порушення митних правил, якими є: аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами.
У відповідності до п.2 розділу VІІІ Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31 травня 2012 р. № 657 підтвердженням факту втрати товарів унаслідок аварії або дії обставин непереборної сили є обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Тобто законом встановлено обов'язок позивача надати органу доходів і зборів відповідні документи, які підтверджують вищевказані обставини.
Позивачем не надано суду жодних належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів вчинення відносно неї злочинних дій третіми особами. Навіть саме по собі звернення до правоохоронних органів із відповідною заявою не свідчить про вчинення щодо позивача таких злочинних дій, а відповідного судового рішення, яке набрало законної сили про притягнення до відповідальності третіх осіб за вчинення злочинних дій, позивач не надала.
Наявність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 Митного кодексу України, підтверджується протоколом про порушення митних правил №1222/10100/18 від 25.05.2018 року.
Позивач перевищила встановлений Митним кодексом України строк доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення терміном більше ніж на десять діб, що свідчить про склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 470 МК України.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови про порушення митних правил та закриття провадження, а тому позов не підлягає до задоволення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.20, 44, 77, 242, 246, 257-262, 286 КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Житомирської митниці ДФС про скасування постанови в справі про порушення митних правил, відмовити.
Постанову заступника начальника - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Житомирської митниці ДФС Мірошніченка М.І. в справі про порушення митних правил № 1222/10100/18 від 12 жовтня 2018 року, залишити без змін.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: