Рішення від 24.10.2018 по справі 0440/5871/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року Справа № 0440/5871/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

при секретарі судового засідання Воробйовій П.В.

за участю:

представника позивача Січкарука О.О.

представника відповідача Целік В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

02.08.2018 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР», в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: будівель та споруд (адміністративна будівля, будівля лабораторії, робоча башта № 1, робоча башта № 2, робоча башта № 3, зерновий склад № 2, зерновий склад № 3, зерновий склад № 4, зерновий склад № 5, зерновий склад № 6, зерновий склад № 7, зерновий склад № 8, зерновий склад № 9, склад МТЗ, майстерня) за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Січеславський шлях, 151а ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» (код ЄДРПОУ - 32535562), до повного усунення порушень, шляхом заборони експлуатації та зобов'язання зупинити експлуатацію вищезазначеного об'єкта.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 року у справі № 0440/5871/18 провадження було відкрито та справа призначена до розгляду в порядку підготовчого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

У період з 26.07.2018 року по 30.07.2018 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Січеславський шлях, 151а.

Актом планової перевірки об'єкта ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 30.07.2018 № 314 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 04.12.2006 №730/770, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2007 року за № 313/13580, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 №312, Державних будівельних норм України «Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Мінрегіону України від 31.10.2016 року № 287, Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок, Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 № 557, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03.09.2007 за № 1006/14273, Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 № 1200 «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 «Порядок ідентифікації та обліку об'єктів підвищення небезпеки»,Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 26.10.2016 року «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій, які підлягають постійному обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі»,Постанови Кабінету Міністрів України № 1788 від 16.11.2002 року «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти, господарська діяльність на яких може привести до аварії екологічного і санітрно-епідеміологічного характері».

Позивач зазначає, що подальша експлуатація об'єкта ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» із зазначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та /або здоров'ю людей, а відтак, до відповідача повинні бути застосовані заходи реагування відповідно до заявленої позовної заяви.

В судове засідання, призначене на 22.08.2018 року, з'явились всі сторони у справі.

Представник позивача підтримав заявлену позовну заяву, посилаючись на обставини викладені безпосередньо в ній.

В підготовчому судовому засіданні, повноважним представником відповідача було заявлено клопотання від 22.08.2018р. про зупинення провадження у справі № 0440/5871/18 для надання можливості для повного усунення недоліків відповідачу та проведення позивачем позапланової перевірки, та надання доказів про проведення такої перевірки до суду з її результатами.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 року клопотання представника відповідача - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі № 0440/5871/18 було задоволено. Провадження в адміністративній справі № 0440/5871/18 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» про застосування заходів реагування - зупинено до 24 жовтня 2018 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2018 року було поновлено провадження в адміністративній справі № 0440/5871/18 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» про застосування заходів реагування.

Суд зазначає, що представником відповідача 24.10.2018 року подано до суду пояснення про усунення порушень, в яких зазначив про те, що при проведенні позапланової перевірки встановлено, що порушення пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей виконані. Тобто обставини, які стали підставою для звернення Головного управління до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.

В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Повноважені представники позивача та відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 Кодексу адміністративного судочинства України безпосередньо 2.10.2018 року.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу від 27.06.2018 року №32, виданого Кам'янським міським управлінням Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області, посвідчення на перевірку від 09.07.2018 року №336 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було проведено планову перевірку об'єкта, а саме: ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул. Січеславський шлях, 151а.

В акті планової перевірки від 30.07.2018 року № 314 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області в рядках 1-60 були виявлені позивачем порушення, а саме: загальні заходи: не забезпечено працюючий персонал засобами індивідуального захисту органів дихання від вражаючих факторів, в зоні ураження яких знаходиться об'єкт, що є порушенням п.4.3., 4.10.1 Наказу МНС від 15.08.2007 року № 557 «Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях установах та небезпечних територіях»(далі ПТБ) та п.1.3 Постанови Кабінету міністрів України № 1200 від 19.08.2002 року «Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю»(далі ПКМУ №1200); не встановлені захисні пристрої (протипожежні клапани) в місцях транспортування зерна через протипожежні перешкоди (п.3.13 Державних будівельних норм України «Підприємства, будівлі і споруди по зберіганню та переробці зерна» (далі-ДБН В.2.2-8-98)), що є порушенням п. 8.3.3 Наказу Міністерства аграрної політики України та МНС України від 04.12.2006 року № 730/770 «Про затвердження Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України» (далі -НАПБ В.01.057-2006/200); не проведено ідентифікацію суб'єкта господарської діяльності щодо визначення належності до суб'єктів підвищеної небезпеки, що є порушенням п.1.3 Постанови Кабінету Міністрів від 11.07.2002 року № 956 «Про затвердження Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки»; не укладено договір на постійне та обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування, що є порушенням ст.133 КЦЗУ, п.п.10 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 року № 763 «Про затвердження переліку суб'єктів господарювання, галузей та окремих територій , які підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі»; не проведено обов'язкове страхування цивільної відповідальності об'єкта , що є порушенням ст.20 КЦЗУ та п.1 Постанови кабінету Міністрів України від 16.02.2002 року № 1788 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може привести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру»; біля місць розташування пожежних водойм не поновлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: літерного індексу ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми, що є порушенням п.п.9 п.2.1 глави 2 розділу V Наказу МВС від 30.12.2014 року № 1417 «Про затвердження правил пожежної безпеки в Україні (далі -ППБУ) та п.6.4.11 НАПБ В.01.057-2006/200; пожежний резервуар не приведено у справний стан і утримувати таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями, що є порушенням п.п.2 п.2.1 глави 2 розділу V ППБУ та п.6.4.10. НАПБ НАПБ В.01.057-2006/200; не позначено на схемі території розміщення водойм та гідрантів, що є порушенням п.1.15 глави 1 розділу ІІІ ППБУ; пожежні щити недоукомплектовані засобами пожежогасіння, що є порушенням п.3.11 глави 3 розділу V ППБУ та п.7 додатку 4 НАПБ В.01.057-2006/200; Адміністративна будівля: приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту (далі- ДБН В.2.5-56:2014), а саме: системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.4.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В2.5.-56-2014; п.20 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5.-56-2014), що є порушенням п. 1.2 глави 1 розділу V ППБУ; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та п.4.2.9 НАПБ В.01.057-2006/200; допускається експлуатація світильника з лампою розжарювання без захисного суцільного скла (ковпака) у приміщеннях, що є порушенням п.1.18 глави 1 розділу IV ППБУ; не забезпечено закриття кришкою з негорючих або важко горючих матеріалів з'єднувальну коробку у коридорі, що є порушенням п.1.7 глави 1 розділу IV ППБУ; будівля лабораторії: приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.4.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5.-56-2014; п.20 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.25-56-2014), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.8.15 таблиця 1 додаток 3 НАПБ В.01.057-2006/200; допускається експлуатація світильника з лампою розжарювання без захисного суцільного склом (ковпака) у приміщеннях; робоча башта № 1: підчас експлуатації об'єкта допускається зниження кладу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: не встановлені протипожежні двері з нормованою межею вогнестійкості в приміщенні електрощитової (п.6.31, п.6.4, таблиця 3 Державних будівельних норм України «Пожежна безпека об'єктів будівництва» (далі -ДБН В.1.1-7:2016), що є порушенням п.2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.3.1 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-20147, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.-8-98) , що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.3 таблиця 1 додаток 3 НАПБ В.01.057-2006/200; транспортні галереї підвальних поверхів робочої башти №1 не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою протипожежної сигналізації (п.3.8 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014Ю таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.10 таблиця 1 додаток 3 НАБП В.01.057-2006/200; робоча башта № 2: підчас експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: не встановлені протипожежні двері з нормованою межею вогнестійкості в приміщенні електрощитової (п.6.31, п.6.4, таблиця 3 ДБН В.1.1-7:2016), що є порушенням п.2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; приміщення не обладнане системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5.-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.3.1 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та п.2.3 таблиця 1 додаток 3 НАПБ В.01.057-2006/200; транспортні галереї підвальних поверхів робочої башти № 2 не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації (п.3.8 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98; робоча башта № 3: підчас експлуатації об'єкта допускається заниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: не встановлені протипожежні двері з нормованою межею вогнестійкості в приміщенні електрощитової (п.6.31, п.6.4, таблиця 3 ДБН В.1.1-7:2016), що є порушенням п.2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; приміщення не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.3.1 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.3 таблиця 1 додаток 3 НАПБ В.01.057-2006/200; транспортні галереї підвальних поверхів робочої башти № 3 не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме: системою пожежної сигналізації (п.3.8 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.10 таблиця 1 додаток 3 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 1: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200;Зерновий склад № 2: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; допускається експлуатація світильника з лампою розжарювання без захисного суцільного склом (ковпака) у приміщеннях, що є порушенням п.1.8 глави 1 розділу IV ППБУ; Зерновий склад № 3: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 4: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 5: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 6: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 7: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 8: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Зерновий склад № 9: приміщення не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014, а саме системою пожежної сигналізації, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (п.15.1 таблиця А.1 додаток А ДБН В.2.5-56-2014, п.19 таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.5-56-2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.2.1 таблиця 1 додаток 3; дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту, що є порушенням п.2.5 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та тп.8.3.12 НАПБ В.01.057-2006/200; Склад МТЗ: приміщення обладнати системами протипожежного захисту відповідно до вимог ДБН В.2.5-56-2014, а саме: системою пожежної сигналізації (п.3.17 таблиця А.2 додаток А ДБН В.2.5-56+2014, таблиця Б.1 додаток Б ДБН В.2.2-8-98), що є порушенням п.1.2 глави 1 розділу V ППБУ та п.8.14 таблиця 1 додаток 3; допускається експлуатація світильника з лампою розжарювання без захисного суцільного склом (ковпака) у приміщенні кальовщика, що є порушенням п.1.18 глави 1 розділу IV ППБУ; для приміщень складського призначення не визначено та не позначено на вхідних дверях до приміщення категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною», що є порушенням п.2.9 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; Майстерня: під час експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: не встановлені протипожежні двері з нормованою межею вогнестійкості в приміщенні електрощитової (п.6.31, п.6.4, таблиця 3 ДБН В.1.1-7:2016), що є порушенням п.2.3 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; допускається захаращування електрощитової сторонніми предметами, що є порушенням п.2.12 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; допускається експлуатація світильника з лампою розжарювання без захисного суцільного склом (ковпака) у приміщення, що є порушенням п.1.18 глави 1 розділу IV ППБУ.

Під час судового розгляду справи, повноважним представником позивача було надано до суду акт позапланової перевірки об'єкта ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 22.10.2018 року № 376.

Задля перевірки усунення виявлених позивачем зазначених вище порушень, останнім, відповідно до наказу від 18 жовтня 2018 р. №47, виданого Кам'янським міським управлінням Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області, посвідчення на перевірку від 18.10.2018 р. №418, було проведено позапланову перевірку об'єкта, а саме: ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» за адресою: Дніпропетровська область, м.Кам'янське, вул.Січеславський шлях, 151а.

В акті позапланової перевірки від 22.10.2018 року № 376 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області у розділі «опис виявлених порушень» зазначено, що порушень не виявлено.

Правовідносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, а також правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю регулюються нормами Конституції України, Кодексу цивільного захисту України), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» тощо.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.1 Кодексу цивільного захисту України визначено, що Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Завдання і обов'язки суб'єктів господарювання визначені в ст. 20 вказаного кодексу.

Зокрема, відповідно до пунктів 21, 22, 23 частини 1 статті 20 Кодексу визначено, що до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням; здійснення заходів щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.

Частиною 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Відповідно до статті 1 Закону державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 5 статті 4 Закону визначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Пунктом 7 статті 7 Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Статтями 10, 11 зазначеного Закону передбачені права та обов'язки суб'єкта господарювання, серед яких: надавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта органу державного нагляду (контролю), а також виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

З урахуванням вищенаведеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви з якою управління звернулося до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР», оскільки керівництвом відповідача було здійснено всі відповідні заходи задля усунення порушень, які відображенні в акті позапланової перевірки від 30.07.2018 року № 314, що підтверджується Актом позапланової перевірки від 22.10.2018 року № 376 який підтверджує, що при проведенні позапланової перевірки встановлено, що порушення пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей виконані. Тобто обставини, які стали підставою для звернення Головного управління до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.

Отже, відповідачем було здійснено всі необхідні заходи щодо усунень порушень, виявлених Головним управлінням Держаної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, які були відображені в акті позапланової перевірки від 30.07.2018 року № 314.

Пунктом 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що звернення до суду з даним адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд можливе у разі, якщо відповідачем не будуть виконані у встановлений органом державного нагляду строк законні вимоги позивача, які відображені у відповідному рішенні суб'єкта владних повноважень (приписі, розпорядженні чи постанові), яке є обов'язковим для виконання відповідачем згідно до вимог ст.68,69 Кодексу цивільного захисту України та ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Приймаючи до уваги вищезазначене, суд вважає за необхідне у задоволенні позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» про застосування заходів реагування відмовити у повному обсязі.

Вирішуючи питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинсва України визначено порядок розподілу судових витрат.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2018 року Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, а тому суд вважає за необхідне стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 762,00 грн.

Керуючись ст. ст.ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «КАМ'ЯНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» про застосування заходів реагування- відмовити у повному обсязі.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 1 762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн., 00 коп.) на користь Державного бюджету України (Отримувач: УДКСУ у Чечелівському районі м. Дніпра; код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253; рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області; МФО: 805012).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 02 листопада 2018 року.

Суддя Є.О. Жукова