м. Вінниця
14 листопада 2018 р. Справа № 0240/2730/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Макарова К.В.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)
до: Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Код ЄДРПОУ: 40351983, вул. Вірменська,19, м. Могилів-Подільське, Вінницька область)
про: визнання дій про перерахунок пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_3 (далі - позивач) до Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій про перерахунок пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок .
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що з 2008 року постійно отримував пенсію, яка в зв'язку із змінами в пенсійному законодавстві постійно підвищувалась. В жовтні 2017 року йому було здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію в розмірі 5302,76 грн. Однак, в листопаді позивач вже дану пенсію не отримав, а з грудня 2017 року йому взагалі призначили пенсію в розмірі 1373 грн.
Позивач, не погоджуючись із діями відповідача, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Ухвалою від 16.08.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07.09.2018 року на адресу суду від сторони відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог.
Враховуючи характер спірних правовідносин, з метою отримання додаткових доказів та пояснень сторін, ухвалою суду від 18.09.2018 року розгляд справи було вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
В силу положень ст. 179 КАС України, в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Ухвалою суду від 14.11.2018 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог відповідно до аргументів, викладених у запереченнях. Зокрема зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що орган, який призначає пенсію, має право перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення/перерахунку пенсії. Враховуючи наведене вище, управлінням направлялись запити про перевірку достовірності даних про заробітну плату, зазначених у довідках №13, 11 від 14.11.2008, виданих АТ «Моноліт-Вєлчинец», до Національної Каси Соціального страхування Республіки Молдова (листами від 26.10.2017 №3440/09-73/02-01, від 15.02.2018 № 380/09-73/02-01 (а.с.74, 76)). Згідно відповіді Національної Каси Соціального страхування Республіки Молдова від 06.03.2018 №XVIII-02-01/Zut17014/17 - підприємство ліквідовано, документи на зберігання Архівної служби Республіки Молдова не передані. Тобто дані про заробітну плату, зазначену у довідках №13, 14 від 14.11.2008, виданих АТ «Моноліт-Вєлчинец», не підтверджені первинними документами про нараховану та виплачену заробітну плату, що унеможливлює їх нарахування при перерахунку пенсії позивачу.
Дослідивши матеріали справи, докази, пенсійну справу, суд встановив наступне.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію, яка в зв'язку із змінами в пенсійному законодавстві постійно підвищувалась. В жовтні 2017 року йому було здійснено перерахунок та призначено пенсію в розмірі 5302, 76грн. В листопаді позивач вказану пенсію не отримав, а з грудня 2017 року йому була призначена пенсія в розмірі 1373 грн.
В зв'язку з викладеним, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду. У відповідь листом від 19.03.2018 року №586/09-73/02-01 позивача повідомлено про те, що для підтвердження наданих ним довідок первинними документами управлінням було надіслано запит до Національної Каси Соціального Страхування Республіки Молдова про перевірку вказаного періоду роботи. Однак відповіді управлінням не отримані.
Відтак, з метою недопущення переплати пенсії, починаючи з 01.11.2017 року розмір пенсії ОСОБА_3 обчислено без урахування заробітної плати, що зазначена у довідках про заробітну плату №13, 11 від 14.11.2008, виданих АТ «Моноліт-Вєлчинец» (а.с. 15-16).
14.06.2018 року адвокат позивача ОСОБА_1 звернувся із запитом до Могилів-Подільського управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо надання інформації про перерахунок пенсії ОСОБА_3
Листом від 03.07.2018 №2529/09-73/02-01 його було повідомлено, що дані про заробітну плату, зазначену у довідках №13, 11 від 14.11.2008, виданих АТ «Моноліт-Вєлчинец», не підтверджені первинними документами про нараховану та виплачену заробітну плату, що унеможливлює їх нарахування при перерахунку пенсії позивачу.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідосинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до вимог ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-IV № 1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.
Статтею 8 даного Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 цього ж Закону визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно із частиною 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно частини 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На підставі п. п. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно до матеріалів справи, у період з 05.01.1983 року по 07.07.1988 року позивач працював в Окницькому районному виробничому управлінні побутового обслуговування населення, з 07.07.1986 року по 24.05.1995 року - в Окницькому РСУ, яке перейменоване АРСО «Моноліт», згодом - в АТ «Моноліт-Вєлчинец». Для обчислення розміру пенсії ним були надані довідки про заробітну плату з вересня 1985 року по червень 1988 року, з липня 1988 року по 1991 року, видані АТ «Моноліт-Вєлчинец».
Оскільки, згідно записів трудової книжки ОСОБА_3 працював в Окницькому РСУ починаючи з липня 1986р., а у довідці про заробітну плату є дані про нараховану заробітну плату з вересня 1985р. та з метою перевірки факту роботи в даній організації та достовірності даних про нараховану заробітну плату, що зазначені у довідках №13, 11 від 14.11.2008, які враховані для обчислення розіміру пенсії, на підставі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Могилів-Подільського управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було направлено запит до Національної Каси Соціального страхування Республіки Молдова про перевірку даного періоду роботи.
Враховуючи те, що управлінням не були отримані відповіді на вищевказані запити та з метою недопущення переплати пенсії, починаючи з 01.11.2017 року, розмір пенсії ОСОБА_3 обчислено без урахування заробітної плати, зазначеної у довідках №13, 11 від 14.11.2008 року, виданих АТ «Моноліт-Вєлчинец», та складає 1373 грн.
Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що подані позивачем довідки відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1, оскільки містять усі необхідні відомості про розмір заробітної плати, про нарахування страхових внесків та засвідчені печаткою підприємства, підписами посадових осіб, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави їх не враховувати.
Також, необхідним слід відзначити, що попередньо пенсія позивачу була призначена в 2008 році та виплачувалась саме із урахування довідок №11 та №13 від 14.11.2008 за якими позивачу визначено розмір заробітної плати в АТ "Моноліт-Вєлчинець".
Разом з тим, суд також вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
Аналогічні за змістом висновки з приводу подібних правовідносин відображені у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 року (справа №583/392/17).
При цьому, суд звертає увагу, що у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до п.3 і п. 8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наведеного вище, суд вважає, що дії Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні заробітної плати, яку отримував ОСОБА_3 в АТ "Моноліт-Вєлчинець" на підставі довідок про підтвердження заробітної плати №11 та №13 від 14.11.2008, є протиправними.
Визначаючись щодо вимоги позивача щодо зобов'язання Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок призначеної пенсії з листопада 2017 року, суд враховує наступне.
Відповідно до матеріалів справи, а саме довідки №1542 від 09.11.2018 року, виданої Могилів-Подільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, позивачу було виплачено у жовтні та листопаді 2017 року пенсію у розмірі 5302. 76 грн.(а.с. 24). Відтак, поновлюючи право позивача, суд приходить до висновку про зобов"язання управління Пенсійного фонду України здійснити з грудня 2017 року перерахунок призначеної пенсії по віку ОСОБА_3, а також зобов"язати нарахувати та виплатити недоотриману пенсію позивачу за період з грудня 2017 по день її виплати, яка виплачена без урахування заробітної плати на підставі довідок про підтвердження заробітної плати №11 та №13 від 14.11.2008.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, дослідивши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного здобутого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до переконання про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснено відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Могилів-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у зарахуванні заробітної плати, яку отримував ОСОБА_3 в АТ "Моноліт-Вєлчинець" на підставі довідок про підтвердження заробітної плати №11 та №13 від 14.11.2008.
Зобов"язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з грудня 2017 року перерахунок призначеної по віку ОСОБА_3 з врахуванням заробітної плати, яку він отримував в АТ "Моноліт-Вєлчинець" на підставі довідок про підтвердження заробітної плати №11 та №13 від 14.11.2008.
Зобов"язати Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нарахувати та виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_3 за період з грудня 2017 по день її виплати без урахування заробітної плати на підставі довідок про підтвердження заробітної плати №11 та №13 від 14.11.2008.
В задоволенні вимог щодо нарахування та виплати пенсії за листопад 2017 року та в частині зобов"язання Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного розрахунку - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення у повному обсязі складено: (26.11.2018)
Позивач: ОСОБА_3 ( Ідентифікаційний код: НОМЕР_1, АДРЕСА_1)
Відповідач: Могилів-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Код ЄДРПОУ: 40351983, вул. Вірменська,19, м. Могилів-Подільське, Вінницька область)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна