Провадження № 2/229/896/2018
ЄУН 229/3228/18
іменем України
21 листопада 2018 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Лопатко Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Гумірової І.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
Позивач ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі УСЗН) звернулося до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених грошових коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства, внутрішньо переміщеною особою з листопада 2014 року та перебуває на обліку в УСЗН Дружківської міської ради. Відповідач 21.11.2014 вперше звернулась до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога). ОСОБА_2 в своїй заяві у відповідній графі власноруч зазначила інформацію щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. На підставі цього, відповідачу призначено грошову допомогу на період з 21.11.2014 по 20.05. 2015 в сумі 884,00 грн. щомісяця.
10 квітня 2015 року зроблено масовий перерахунок в межах терміну призначення грошової допомоги у зв'язку з внесенням доповнення до п. 3 Порядку про розмір грошового забезпечення особам з інвалідністю з 17.03.2015 (постанова КМУ від 11.03.2015 № 95).
Розмір грошової допомоги після перерахунку склав: з 17.03.2015 по 20.05.2015 - 949,00 грн.
Грошова допомога, на наступний шестимісячний строк, подовжена на підставі заяви відповідача від 27.05.2015, а саме з 21.05.2015 по 20.11.2015, в якій остання повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Розмір призначеної допомоги склав 949,00 грн.
28 вересня 2015 зроблено масовий перерахунок в межах терміну призначення грошової допомоги у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення особам з інвалідністю з 01.09.2015 року. Розмір грошової допомоги після перерахунку склав: з 01.09.2015 по 20.11.2015рр.. - 1074,00 грн.
На підставі заяви від 24.11.2015, в якій відповідач повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи призначена грошова допомога з 24.11.2015 по 23.05.2016 рр.. в розмірі 1074,00 грн.
На підставі заяви від 01.06.2016, в якій відповідач повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи призначена грошова допомога з 01.06.2016 по 20.11.2016рр.. в розмірі 1130,00 грн.
Розпорядженням начальника управління № 311 припинена виплата щомісячної адресної допомоги на підставі п. 6 Порядку за результатами верифікації (наявність депозитних рахунків, кошти на яких перевищують 10 кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та одночасного отримання щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на покриття витрат на проживання) та вирішено утримати з відповідача занадто отримані кошти, але добровільно повернути надміру перераховані їй кошти ОСОБА_2 не бажає, а тому позивач просить стягнути з відповідача на користь УСЗН Дружківської міської ради переплачену суму щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року у розмірі 12768,98 грн.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач не скористалась правом, передбаченим ст.178 ЦПК України, відзив суду не надала. В судовому засіданні ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову. Пояснила, що у неї не було депозитних рахунків у вказаний період. Крім того, виплати з 2017 року їй поновлені.
Заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до таких висновків, зважаючи на таке.
Положеннями ч.1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК), а ч. 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Приписами пункту 1 статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.97 року, яка згідно з частиною першою статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, та яка визначає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
З урахуванням цих норм, позивач скористався своїм правом на звернення до суду.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014року №1706-VII (далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Судом установлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка міста Макіївка Донецької області, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 СРСР б.2 кв.43, що підтверджується копією паспорта.
Відповідач ОСОБА_2 перебуває на обліку в УСЗН Дружківської міської ради як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УСЗН Дружківської міської ради № НОМЕР_1 від 21.11.2014 року.
З довідки до акту огляду МСЕК №424366 серії 10 ААБ від 06.10.2014 року вбачається, о ОСОБА_2 є особою з інвалідністю.
З заяви ОСОБА_2 до УСЗН Дружківської міської ради від 21.11.2014 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням №1519 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 26.11.2014 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на період з 21.11.2014 року по 20.05.2015 року в розмірі 884 грн. 00 коп. на місяць.
З заяви ОСОБА_2 до УСЗН Дружківської міської ради від 27.05.2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням №1012 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 03.07.2015 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на період з 21.05.2015 року по 20.11.2015 року в розмірі 949 грн. 00 коп. на місяць.
З заяви ОСОБА_2 до УСЗН Дружківської міської ради від 24.11.2015 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням №2130 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 01.12.2015 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на період з 24.11.2015 року по 20.05.2016 року в розмірі 1074 грн. 00 коп. на місяць.
З заяви ОСОБА_2 до УСЗН Дружківської міської ради від 01.06.2016 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вбачається, що вона просить призначити щомісячну адресну допомогу для покриття витрат, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 02.06.2016 року, УСЗН призначило ОСОБА_2 грошову допомогу на період з 21.05.2016 року по 20.11.2016 року в розмірі 1130 грн. 00 коп. на місяць.
Таким чином, судом установлено та не спростовується матеріалами справи, або будь-якими іншими доказами, що дійсно відповідач ОСОБА_2, знаходячись на обліку в ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради, як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, у період з 21.11.2014 року по 20.11.2016 року, отримувала щомісячну адресну допомогу, як особа, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг.
Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі оплату житлово-комунальних витрат» № 505 від 01.10.2014 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога надається громадянам України і переміщеним особам, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з п. 5 цього Порядку для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, в якій зазначає наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п. 6 зазначеного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до п. 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» та листа Міністерства соціальної політики України від 13 вересня 2016 № 13408/0/14-16/5 Міністерством фінансів України здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам.
Під час проведення ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету для надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, проведено перевірку справ одержувачів адресної допомоги, щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї депозитного банківського рахунку, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та після надходження файлів-запитів щодо проведеної верифікації внутрішньо переміщених осіб, виявлено що на депозитному банківському рахунку ОСОБА_2 є кошти у сумі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Розпорядженням начальника управління № 311 від 30.09.2016 року ОСОБА_2 було припинено виплату щомісячної адресної допомоги на підставі п. 6 Порядку за результатами верифікації (наявність депозитних рахунків, кошти на яких перевищують 10 кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та зазначено, що переплата за період з 24.11.2015 року по 30.09.2016 року складає 10978, 98 грн.
Розпорядженням начальника управління № о/с 602926 від 05.07.2018 року в доповнення до розпорядження від 30.09.2016 року №311 зазначено, що переплата за період з 01.10.2015 року по 20.11.2015 року складає 1790,00 грн.
Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Докази надаються сторонами та іншими особами, що беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Положення зазначених статей узгоджуються із сталою практикою Європейського Суду, так у рішенні в справі "Бочаров проти України" від 17.03.2011 року (остаточне 17.06.2011 року), зазначено, що "Суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом". Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. ч. 3,4 ст.77 ЦПК України). Крім того, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
З довідки ТВБВ№10004/079 АТ «Ощадбанк» наданої відповідачем, вбачається, що з 01.01 2014 року та на час розгляду справи у АТ «Ощадбанк» на ім'я ОСОБА_4( ІПН НОМЕР_2 НОМЕР_3 виданий Кіровським РС у м. Макіївка ГУДМС України у Донецькій області) не було відкрито депозитного рахунку.
З довідок №Н2Н46KVHV17AJVTO, № 90EP0SLM10DTP7PK наданих відповідачем, вбачається що з 01.01 2014 року та на час розгляду справи у АТ КБ «Приватбанк» ОСОБА_4( ІПН НОМЕР_2 НОМЕР_3 виданий Кіровським РС у м. Макіївка ГУДМС України у Донецькій області) не мала депозитних рахунків. А рахунок № 02625000309330, який було відкрито 16.06.2015 року та закрито 10.10.2016 року на ім'я ОСОБА_2 на був депозитним, рахувався, як Послуга «Стандарт безстроковий».
Відповідно до п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Отже, на час звернення ОСОБА_2С.з 21.11.2014 року та до теперішнього часу, не мала депозитних рахунків у АТ «Ощадбанк» та АТ КБ «Приватбанк». Більш того відповідачу було поновлено виплати у 2017 році, що підтверджено сторонами.
Тобто, суд виходить з того, що ОСОБА_2 надавала достовірну інформацію при заповненні заяв про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання від 27.05.2015, 24.11.2015, 01.06.2016 рр.. та УСЗН Дружківської міської ради були нараховані та виплачені кошти за період з 01.10.2015 року по 30.09.2016 року включено на законних на то підставах для отримання ОСОБА_2 такої допомоги, враховуючи той факт, що відповідач не мала відкритих депозитних рахунків, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1762 грн. 00 коп.
Відповідно до п/п 1 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» з позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір в розмірі 1,5% відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року №2246-19, розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2018 року складає 1762,00 грн. Згідно із частиною 1 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються:у разі відмови в позові - на позивача.
Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_2 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, а тому судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 13, 76 - 80, 89, 141, 259, 263 - 265, п. 15.5 перехідних положень ЦПК України, суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: Донецька обл., м. Дружківка, вул. Машинобудівників, 45) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 СРСР, 2/43, та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4) про стягнення надміру виплачених грошових коштів - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 листопада 2018 року.
Суддя: Н.В. Лопатко