ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.11.2018Справа № 910/14052/18
За позовом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
про визнання недійсним рішення
Суддя Привалов А.І.
За участю представників сторін:
від позивача: Юрков М.О., довіреність від 26.12.2017р;
від відповідача: Бриль П.О., довіреність №01/2018 від 12.01.2018р.
До Господарського суду міста Києва звернулось державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" з позовом до Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позивних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваним рішенням Міністерства енергетики та вугільної промисловості, оформлене протоколом засідання комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго" від 18.10.2018 № 19, постановлено Комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго", відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України, надати повноваження щодо управління справами юридичної особи ДП "НЕК "Укренерго". Делегувати повноваження щодо управління поточною діяльністю ДП "НЕК "Укренерго" Голові комісії Близнюку М.Д.
ДП "НЕК "Укренерго" є єдиним державним підприємством, яке згідно зі ст. 14 Закону України "Про електроенергетику" виконує функції диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою, а також здійснює передачу електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами.
Відповідно до розділу 2 Статуту, основною метою діяльності підприємства є забезпечення надійного та ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, стабільної роботи теплових, атомних і гідравлічних станцій України, а також об'єктів альтернативної енергетики, об'єднаних магістральними електричними мережами, забезпечення стійкості та живучості ОЕС України, запобігання порушенням нормального режиму роботи ОЕС України і аваріям системного значення, ліквідація можливих аварій, дотримання вимог енергетичної безпеки України.
Крім того, відповідно до Закону України "Про природні монополії", позивач є суб'єктом природної монополії у сфері передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, а тому на нього покладені функції забезпечення ефективності функціонування ринку, що перебуває у стані природної монополії.
Статтею 10 Закону України "Про природні монополії" передбачено, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Отже, управління вказаним підприємством потребує значного практичного досвіду. При цьому, передача управління підприємством сторонній особі може призвести до значних негативних наслідків, що в подальшому можуть вплинути на стабільне енергопостачання в межах України в цілому.
Також, позивач зазначає, що спір, який виник між юридичною особою - ДП "НЕК "Укренерго", та її засновником - Міністерством енергетики та вугільної промисловості, випливає з управління діяльністю юридичної особи відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України, а відтак такий спір має цивільно-правовий характер, а тому підлягає розгляду господарським судом.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/14052/18. Призначено підготовче засідання у справі на 22.11.2018р.
Одночасно з позовом позивачем було подано заяву про забезпечення позову, в якій позивач просив суд забезпечити позов шляхом:
- зупинення дії рішення Міністерства енергетики та вугільної промисловості, оформленого протоколом засідання комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП "НЕК "Укренерго") від 18.10.2018 № 19 в частині: надання Комісії з реорганізації (перетворення) ДП "НЕК "Укренерго" відповідно до ч.4 ст.105 ЦК України повноважень щодо управління справами юридичної особи ДП "НЕК "Укренерго" та Делегування повноважень щодо управління поточною діяльністю ДП "НЕК "Укренерго" Голові комісії Близнюку М.Д.;
- заборони Міністерству енергетики та вугільної промисловості та утвореній ним комісії з реорганізації (перетворення) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" здійснювати управління справами і поточною діяльністю Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", забезпечувати внесення змін (оформлювати, подавати документи держаним реєстраторам) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо зміни керівника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р. заяву про забезпечення позову державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" задоволено повністю.
29.10.2018р. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулось до господарського суду із клопотанням про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2018р. призначено судове засідання для розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову на 01.11.2018р.
30.10.2018р. через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про приєднання доказів; від відповідача - додаткові пояснення до клопотання про скасування заходів забезпечення позову.
01.11.2018р. до початку судового засідання через канцелярію суду від позивача надійшла заява про колегіальний розгляд справи.
Розглянувши в судовому засіданні заяву представника позивача про колегіальний розгляд справи, суд відмовив у її задоволенні, оскільки з обставин, наведених позивачем, не вбачається жодних підстав, які б обґрунтовували складність справи № 910/14052/18 на даній стадії судового процесу.
Представник заявника в судовому засіданні 01.11.2018р. підтримав клопотання про скасування заходів забезпечення позову та просив суд його задовольнити.
Представник позивача заперечував проти скасування заходів забезпечення позову.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.11.2018р. клопотання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про скасування заходів забезпечення позову, задоволено. Скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду міста Києва № 910/14052/18 від 23.10.2018р.
08.11.2018р. через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив.
14.11.2018р. через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
20.11.2018р. через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб - Кабінет Міністрів України та Інститут держави і права ім. Корецького.
21.11.2018р. через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
В підготовчому засіданні 22.11.2018р. представник позивача підтримав позовні вимоги та клопотання про залучення третіх осіб.
Представник відповідача проти позову заперечив, розгляд клопотання про залучення третіх осіб залишив на розсуд суду.
В обґрунтування необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи Кабінет Міністрів України позивач зазначив, що 22 листопада 2017 року Кабінет Міністрів України на своєму засіданні ухвалив рішення про початок процесу корпоратизації ДП «НЕК «Укренерго» шляхом перетворення його у приватне акціонерне товариство зі 100% акцій у державній власності.
А тому позивач вважає, що судове рішення у даній справі може безпосередньо вплинути на права Кабінету Міністрів України, оскільки саме за його ініціативою було розпочато процес реорганізації відповідача.
В обґрунтування необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи Інститут держави і права ім. Корецького позивач зазначив, що ним було залучено вказану особу до надання висновків по питанням, пов'язаними з предметом спору.
Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справі, а також доводи, наведені позивачем, суд вважає за необхідне залучити до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України.
Разом з тим, суд відмовляє в залученні до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Інститут держави і права ім. Корецького, оскільки позивачем належним чином не обґрунтовано яким саме чином рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки зазначеної особи.
Згідно з ч 1 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України підготовче засідання проводиться за правилами, передбаченими статтями 196-205 цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
У зв'язку із залученням третьої особи без самостійних вимог на предмет спору та вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст.ст. 50, 120, 121, 181, 182, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Підготовче засідання у справі № 910/14052/18 відкласти на 13.12.18 о 12:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 17 .
2. Залучити до участі у розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ
00019442).
3. Зобов'язати третю особу надати суду:
- письмові пояснення з приводу заявлених позовних вимог та докази на підтвердження викладених обставин, з урахуванням положень ч. 3-7 ст. 165 ГПК;
- докази направлення письмових пояснень всім учасникам справи.
4. Зобов'язати позивача надати суду:
- докази направлення на адресу третьої особи копії позовної заяви та відповіді на відзив.
5. Зобов'язати відповідача надати суду:
- докази направлення на адресу третьої особи відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив.
6. Всі заяви, клопотання, заперечення подати до суду в строк до 11.12.2018р. з дотриманням вимог до форми та змісту заяв з процесуальних питань, встановлених статтею 170 Господарського процесуального кодексу України.
7. Запропонувати учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 Господарського процесуального кодексу України, та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
8. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, яка розглядається, доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/.
9. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не підлягає оскарженню.
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до ст. 135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Суддя А.І. Привалов