Рішення від 15.11.2018 по справі 0240/2585/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 листопада 2018 р. Справа № 0240/2585/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Макарової К.В.

представника позивача: Оскома О.М.

представника відповідача: Назаренка Р.В.

представника третьої особи Зороглян А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд.7); третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 )

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що наказом Міністерства оборони України звільнено з військової служби. Загальна вислуга років у Збройних Силах України складає 33 календарних роки.

У відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з грудня 2016 року позивачу призначена пенсія.

Розмір грошового забезпечення, з якого позивачу було обчислено пенсію складається із відповідного окладу за посадою, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за умови режимних обмежень допуск Ф, надбавки за особливо важливі завдання та премії в розмірах, установлених законодавством.

В подальшому, позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з проханням надати роз'яснення та перерахувати пенсію з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців".

Однак, відповідач повідомив позивача про правильність обчислення пенсії у відповідності до даних довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач не погоджується з таким висновком, оскільки вважає, що основним документом для обчислення розміру військовослужбовців є грошовий атестат.

У відповідності до ст.11 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування".

За наведеного, позивач вказує, що таким перерахунком пенсії було порушено його право на достойну пенсію, на яку він мав очікуванні сподівання. Відтак, звернувся до суду з адміністративним позовом та просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані та виплачувались останньому з 08.12.2016 року;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області при проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсію з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані та виплачувались останньому з 08.12.2016 року.

Ухвалою суду від 06.08.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

На виконання вимог ст. 162 КАС України відповідачем подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог. Зі змісту якого слідує, що останній заперечує щодо заявлених позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

Зокрема зазначено, що пeрерaxунoк пенсії було проведено з дотриманням вимог чинного законодавства, що у відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 раніше призначених пенсій особам, які мають право на їх отримані. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб ”, яка набрала чинності 24.02.2018 року, якою врегульовано проведення перерахунку та виплати пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 30.08.2017 №704 “ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Крім того, відповідач наголошує, що відповідно до ст. 10 Закону №2262, на органи Пенсійного фонду України покладенні функції з призначення та виплати пенсій, а функції визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції. Визначення підстав та порядок встановлення розмірів грошового забезпечення належить до виключної компетенції силових міністерств та відомств. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління ПФУ 30.03.2007 №3-1 та зареєстровано в Мінюсті 15.02.2007 року за №135/13402. Відповідно в п.12 зазначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсію за місцем проживання.

Функція контролю за своєчасним і правильним оформленням документі для призначення або перерахунок пенсії та надсилання їх до органів, що призначають чи перераховують пенсії належать до компетенції Вінницького обласного військового комісаріату. В довідці від 16.03.2018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 не зазначено надбавки за виконання особливо важливих завдань. Таким чином вимоги позивача є необґрунтованими.

Також, третьою особою подано до суду письмові пояснення за вх. №35876 за змістом яких останній заперечує щодо позову, посилаючись на наступне.

Для нарахування пенсії застосовувалися наступні норми матеріального права, які діяли на момент призначення пенсії: ч. 3 ст.43 Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-12 з змінами та доповненнями, тобто: пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону України Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію із цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінетів Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», (зі змінами, внесеними Постановою).

Умови проведення перерахунку пенсій визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів та вказівок Департаменту фінансів МО України посадовими особами Вінницького обласного військового комісаріату були складені довідки про новий розмір грошового забезпечення та передані органам Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Щодо умов проведення перерахунку, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Щодо встановлення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців. Для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою (постанова КМУ №704, наказ МОУ №90, алгоритм ДФ№ 248/3/6/684) та військовим званням.

Таким чином, Вінницьким ОВК до Головного управління Пенсійного фонду України була надана довідка від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення Позивача з наступними складовими: посадовий оклад - 9300,00 грн., оклад за військовим званням - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років - 5390,00 грн. Всього грошове забезпечення становить 16170,00 грн.

Позивач скориставшись своїм правом визначеним положеннями КАС України подав до суду відповідь на відзив із змісту яких убачається, що ОСОБА_2 підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити адміністративний позов.

04.09.2018 року ухвалою суду призначено перше судове засідання для розгляду справи по суті.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача заперечував щодо позову та просив суд відмовити у задоволенні позову. Представник третьої особи щодо позову заперечував.

Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд встановив наступні фактичні обставини.

ОСОБА_1 з 08.12.2016 року перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

09.07.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про роз'яснення щодо здійсненого йому перерахунку пенсії.

25.07.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом за №6752/09-47/03інф повідомило позивача про здійснений перерахунок зазначивши, що органи Пенсійного фонду України на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" відповідно до грошового забезпечення визначеного постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" проведено перерахунок пенсії на підставі довідки, яка була надана Військовим обласним військовим комісаріатом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В свою чергу, статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відтак, суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.

Враховуючи наведене, Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таку ж правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справі №К/800/4242/13 та Верховний Суд у справі К/9901/10401/18 у постанові від 26.06.2018.

Як вказує відповідач, відповідно до довідки від 16.03.2018, виданої Вінницьким обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Порядку №45, містить складові грошового забезпечення, які враховані при перерахунку пенсії (за відповідною посадою), а саме посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років. Щодо решти складових, то до довідки вони не включені.

За наведеного вище, вимоги позивача щодо зобов'язання головне управління здійснити перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, які не включені до довідки від 16.03.2018 та не виплачуються на момент здійснення перерахунку - не ґрунтуються на нормах матеріального права, а відтак не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача при проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсію з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які були враховані та виплачувались останньому з 08.12.2016 року, то така вимога є похідною від першої, а тому не підлягає задоволенню в силу того, що похідна позовна вимога, залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) (п. 23 ст. 4 КАС України).

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 7, ЄДРПОУ 13322403); Вінницький обласний військовий комісаріат (21036, м. Вінниця, вул.40-річчя Перемоги, 31, код ЄДРПОУ 08362793)

Повний текст рішення суду складено: 23.10.2018 року.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна