Рішення від 19.11.2018 по справі 0240/3710/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 листопада 2018 р. Справа № 0240/3710/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 (22100, АДРЕСА_1) до: Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, вул. Винниченка, 56, м. Козятин, Вінницька область) про: визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адмінісративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Козятинського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання рішення протиправним та зобов"язання вчинити дії.

Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на те, що Уманським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області було призначено пенсію за віком.

09.02.2010 року Уманським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області здійнено перерахунок пенсії у відповідності до поданої заяви ОСОБА_1 та на підставі довідок виданих архівним відділом Уманської міської ради. Пенсія розрахована із урахуванням заробітної плати за період з 01.11.1982 року по 31.10.1987 року.

В травні 2018 року позивач змінив місце проживання та перебуває на обліку в Козятинському об"єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області. Однак, пенсію отримав в значно меншому розмірі ніж отримував, в зв"язку із чим звернувся до відповідача із заявою про врахування при розрахунку пенсії довідок, на підставі яких було попередньо її нараховано.

Проте, Козятинське об"єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області відмовило позивачу у врахуванні довідок щодо розміру заробітної плати, в зв"язку із чим позивач звернувся до суду із адміністративним позовом та просить суд:

- визнати протиправним рішення Козятинського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області оформленого листом від 30.08.2018 року за №471318 щодо відмови у врахуванні довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області про заробітну плату при обчисленні розміру пенсії;

- зобов"язати Козятинське об"єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, провести нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2018 року із врахуванням довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області за період роботи з 01.01.1979 року по 31.12.1984 року та 01.01.1985 року по 31.12.1989 року.

Ухвалою суду від 18.10.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (письмово).

В силу положень КАС України та на виконання вимог ухвали суду від 18.10.2018 року від сторони відповідача надійшов відзив щодо позовних вимог ОСОБА_1 з якого слідує, що відповідач заперечує щодо позовних вимог з огляду на наступне.

ОСОБА_1 з 01.06.2018 року почав перебувати на обліку в Козятинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області, у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання до АДРЕСА_1. Пенсія за віком призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Уманським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду Черкаської області. Так як пенсійна справа надійшла до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області з Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду Черкаської області, то при взятті на облік було здіснено перевірку правильності та правомірності призначення пенсії та здійснення відповідних перерахунків. Відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до п. 4.2. постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 Про порядок подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше при значеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України а також перевіряє правильність та відповідність відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

Розмір пенсії визначається відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за формулою, залежно від стажу та заробітної плати.

Так як, Позивачем для проведення перерахунку пенсії в лютому 2010 року були надані архівні довідки про заробітну плату №64/20-163, № 65/20-163 від 04.02.2010 року, які містять інформацію - ОСОБА_1, ОСОБА_1, а саме містять неточності, ім'я, по - батькові не зазначені повністю, врахувати їх для здійснення перерахунку пенсії правові підстави відсутні.

Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, Уманським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області призначено пенсію за віком.

09.02.2010 року Уманським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області здійнено перерахунок пенсії на підставі довідок виданих архівним відділом Уманської міської ради за №64/20-163 та №65/20-163 від 04.02.2010 року. Пенсія розрахована із урахуванням заробітної плати за період з 01.11.1982 року по 31.10.1987 року.

В травні 2018 року ОСОБА_1 змінив місце проживання та взятий на облік в Козятинському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області.

В подальшому, позивач звернувся до Козятинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про роз"яснення щодо розміру пенсії.

У відповідь відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що під час нарахування пенсії до уваги не взяті довідки за №64/20-163 та №65/20-163 від 04.02.2010 року, видані архівним відділом Уманської міської ради.

21.08.2018 року позивач із заявою звернувся до Козятинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про врахування при розрахунку розміру пенсії довідок за №64/20-163 та №65/20-163 від 04.02.2010 року, які видані архівним відділом Уманської міської ради.

Проте, 30.08.2018 року Козятинське об"єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом за №4713/8 відмовило ОСОБА_1 про врахування під час розрахунку пенсії довідок за №64/20-163 та №65/20-163 від 04.02.2010 року.

Мотивами відмови стало те, що під час перебування на обліку в Уманському об"єднаному управлінні ПФУ Черкаської області згідно поданої заяви від 09.02.2010 року позивачу було здійснено перерахунок з більшого заробітку відповідно до довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради. Пенсія було розрахована з урахуванням заробітної плати за період з 01.11.1982 року по 31.10.1987 року. Архівні довідки містять неточності, а саме ім"я та по-батькові зазначено не повністю. Отже, враховувати дані довідок для розрахунку пенсії не було підстав.

При взятті на облік з 01.06.2018 року розрахунок пенсії здійснено з урахуванням довідки про заробітну плату, виданої фірмою "Вишиванка" м. Умань та архівною довідкою №158/13 від 01.03.2005 року за період роботи з 01.01.1989 по 31.12.1993 року.

Надаючи оцінку спірним правовідосинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-IV № 1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.

Статтею 8 даного Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною 3 ст. 4 цього ж Закону визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). (ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до положень ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженимпостановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі Порядок від 25.11.2005 № 22-1).

Згідно із п.п.З п.2.1 Порядку від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.2.10. вищевказаного Порядку від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Так, при поданні документів на призначення (перерахунку) пенсії за віком, ОСОБА_1 подав органу Пенсійного фонду довідки № 64/20-163 ,№65/20-163 від 04.02.2010 року, які видані архівним відділом Уманської міської ради про заробітну плату для обчислення пенсії. Вказані довідки були взяті до уваги Уманським об"єднаним управлінням ПФ України в Черкаській області.

Окрім того, суд зазначає, згідно відомостей із трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що останній працював на Уманській фабриці імені 30-річчя ВЛКСМ, яку в подальшому переіменовано фабрика "Вишиванка".

Відтак, сумніву щодо праці ОСОБА_1 на фабриці не існує, окрім того, з архівної довідки слідує, що відомості вносились російською мовою, де прізвище позивача зазначено "Зелинський", що також відповідає запису трудової книжки, яка виписана на ім"я "Зелинський".

Також, необхідним слід відзначити, що попередньо пенсія ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась саме із урахування довідок №64/20-163 та №65/20-163 від 04.02.2010 року. Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не взято до уваги довідки №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області про заробітну плату при обчисленні розміру пенсії.

При цьому, суд звертає увагу, що у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Визначаючись щодо позовних вимог про зобов"язання відповідача призначити, провести нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2018 року із врахуванням довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області за період роботи з 01.01.1979 року по 31.12.1984 року та з 01.01.1985 року по 31.12.1989 року, то вказана вимога підлягає задоволенню, в силу того, що вона є похідною від основної, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) (п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб"єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністратвиний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Козятинського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області, оформлене листом від 30.08.2018 року за №471318 щодо відмови у врахування довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області про заробітну плату при обчисленні розміру пенсії.

Зобов"язати Козятинське об"єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити, провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2018 року із врахуванням довідок №64/20-163, №65/20-163 від 04.02.2010 року, виданих архівним відділом Уманської міської ради Черкаської області за період роботи з 01.01.1979 року по 31.12.1984 року та з 01.01.1985 року по 31.12.1989 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (22100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев"ять) гривень 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, м. Козятин, вул. Винниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (22100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1); Козятинське об"єднане Управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, м. Козятин, вул. Винниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607)

Повний текст рішення складено: 22.11.2018 року.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна