21 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1894/18
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Подобайло З.Г., Старосуда М.І.
секретарі судового засідання: Жданюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Суського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року по справі № 818/1894/18 (головуючий І інстанції: Павлічек В.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
21.05.2018 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив:
Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови перерахувати пенсію пенсіонеру ОСОБА_1 за його заявою від 22.03.2018 року з 01.04.2012 року.
Зобов'язати начальника ГУ ПФУ в Сумській області в особі начальника Зленко Т.В. здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату складової пенсійної виплати-надбавки за виконання особливо важливих завдань - 61,00 % в сумі 559, 98 грн. та премії-53, 80 % в сумі 795, 15 грн. з 01.04.2012 року згідно довідки від 13.06.2012 року №11/663-38 (133).
Рішенням Сумського окружного адміністративного від 25 липня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.
Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на незаконність та його необґрунтованість, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив рішення скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов у повному обсязі. Апелянт наголошує на тому, що довідка УФЗБО УМВС України в Сумській області від 13 червня 2012 року із зазначеними спірними показниками грошового забезпечення, які не були враховані відповідачем, була видана на виконання постанови КМУ №1294, а тому висновки суду, що КМ України не приймав рішення про зміну грошового забезпечення вважає невірним. Крім того, вважає, що суд невірно застосував постанови КМ України №1294 та №355, які по різному регулюють спірні правовідносини. Врахування правової позиції викладеної в поставі Верховного Суду від 20.02.2018 року по справі 753/20762/15 є неприйнятним, з огляду на різний предмет позовних вимог.
Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, ч.3 ст.257 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи.
Розгляд справи здійснювався з урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.3 ч.2 ст.313 КАС України. Неявка сторін не є перешкодою для вирішення спірного питання за наявними у справі документами, наявність яких є достатньою для надання належної оцінки та прийняття судового рішення.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 з лютого 2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією посвідчення № 98/8430 (а.с. 22).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294, та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу з 01.01.2008 проведений перерахунок пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 01.04.2008 № 11/465-2057.
В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби деяких інших осіб", управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було сформовано довідку № 11/663-38 (133) від 13 червня 2012 року (а.с.10 (зворотній бік), яка спрямована до органів пенсійного фонду, внаслідок чого розмір пенсії позивача було підвищено з 01.07.2012 на 11% (108,69 грн.), збільшивши його з 01.09.2012 - до 23 % (211,82 грн.), основного розміру пенсії.
23.03.2018 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку пенсії, в якій просив здійснити перерахунок складової пенсійної виплати - премії - 53,8 % та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 61 % з 01.04.2012 року згідно довідки від 13.06.2012 року № 11/663-38(133) (а.с. 11).
Листом від 05.04.2018 року № 1241/М-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку (а.с. 12).
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), та пов'язаними з цим Законом №2262 постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час перерахунку пенсій в 2008 році), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як було встановлено судами, що на підставі цих постанов з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок раніше призначених пенсій позивачу.
Тобто, наведеними положеннями нормативно-правових актів встановлені правові підстави та умови для перерахунку пенсії та строк, з якого розпочинається такий перерахунок. А з огляду на системний аналіз правових актів, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12 N355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.
При цьому розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Тобто, вказаним пунктом встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
П.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.12 N355, встановлювало, що Міністерство внутрішніх справ, після набрання чинності цією постановою зобов'язано було забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та додатків 15, 26, 31, 32, 36 і 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", станом на 1 квітня 2012 р. у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393".
Судами встановлено, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на виконання пункту 2 ПКМУ №355 видана довідка від 13.06.2012 № 11/663-38 (133), в якій окрім інших показників, які залишились не змінними, були зазначені інші показники відмінні від попередніх при призначенні пенсії, а саме премія - 53,8 % та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 61 % . Відповідачем проведений перерахунок пенсії позивачу відповідно до вимог ПКМУ №355, але без врахування спірних показників, які на думку позивача повинні були бути враховані.
В той же час, колегія суддів зазначає, що відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів №1294 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби ….. у розмірах ….. від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Відсотковий розмір у одному випадку до 50 % та до 100 % має значення виходячи з приналежності до певного виду суб'єкту, тієї чи іншої особи в залежності від виду органів та служби в яких виконує такі обов'язки така особа.
П.п.2 цього п.5 ПКМУ №1294 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Колегія суддів звертає увагу, що як одному випадку, так і в іншому, п.п.1, 2 п.5 ПКМУ №1294 надання та визначення розміру як надбавки за особливо важливі завдання, так і преміювання, здійснюється лише стосовно тих осіб, які проходять службу, та саме в межах асигнувань, що виділяється на їх утримання. При чому надання та визначення розміру цих виплат, є індивідуальними показниками, які залежать від особистого вкладу, виконання робіт, завдань та інш. пов'язане з цим. В той же час, не можна вважати, що ці показники є обов'язковими до визначення їх розмірів стосовно особи, яка перебуває на пенсійному забезпеченні та не перебуває на службі.
Як вже було встановлено судами, що при виходу на пенсію, позивач мав відповідні показники надбавки у розмірі 56% та 15 % премії, в той же час, у довідці від 13.06.2012 року такі показники були іншими, відповідно 61 % та 53,800%. В той же час, як правильно зазначено судом першої інстанції, що будь-яких прийнятих рішень Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів спірних показників грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, прийнято не було.
Постанова КМ України №355 також не встановлювала таких показників, а тому наведені у довідці від 13.06.2012 року спірні показники не можна було вважати, що були прийнятті на виконання ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ №45 .
Як правильно зазначено судом, що органом пенсійного фонду проведено з 01.04.2012 збільшення розміру пенсії позивача. При цьому, що вищевказана довідка не змінювала грошове забезпечення позивача, а лише встановлювала відсоткову надбавку на виконання постанови № 355 (а.с. 10 (зворотній бік).
Таким чином, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, враховуючи відсутність такої підстави, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 753/20762/15-а, яка цілком може бути врахована, з огляду на схожість спірних питань. В той же час, посилання апелянта на правову позицію викладеної в поставі Верховного Суду від 20.02.2018 року по справі 753/20762/15 є неприйнятним, з огляду на різний предмет позовних вимог.
Посилання позивача на довідку від 13.06.2012 року № 11/663-38 (133) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії як на підставу перерахунку пенсії, колегія суддів також вважає безпідставними, оскільки за приписами ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підставою для перерахунку пенсії є рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року по справі № 818/1894/18 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі складена 23.11.2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.М. Яковенко
Судді(підпис) (підпис) З.Г. Подобайло М.І. Старосуд