25 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/3211/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Пліша М.А.,Шинкар Т.І.,
за участі секретаря судового засідання Дідик Н.С.
представник позивача: не з'явився
представник відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року (головуючий суддя Мачульський В.В., м. Луцьк) у справі № 140/2389/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
19.11.2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3 (надалі - позивачі) звернулися в суд з позовом до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області (надалі - Ківерцівська МВК Ківерцівського району Волинської області, відповідач) та просили визнати протиправною та скасувати постанову (рішення) Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» № 2 від 14.11.2018 року та зобов'язати Ківерцівську міську виборчу комісію Ківерцівського району Волинської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Ківерцівської міської ради Ківерцівської об'єднаної територіальної громади Волинської області 23.12.2018 року, відповідно до положень статті 17 Закону України «Про місцеві вибори».
В обґрунтування позовних вимог зазначають, що постанова № 2 «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня». порушує їх безпосередні права, як виборців, оскільки усіх членів комісії не було повідомлено про порядок денний засідання Ківерцівської МВК, крім того, у протоколі не відображений та не затверджений учасниками комісії належним чином порядок денний. Також позивачі вважають, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем з порушенням законодавства про вибори, зокрема статті 17 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки при утворенні територіальних виборчих округів відповідачем не дотримано положень вказаного Закону щодо приблизно однакової кількості виборців у всіх територіальних виборчих округах.
Ківерцівською міською виборчою комісією Ківерцівського району Волинської області відзив на адміністративний позов не подавався.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Стягнуто з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704,80 грн. з кожного.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1, апелянт) подано апеляційну скаргу. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить рішення суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким:
- визнати незаконним та скасувати рішення Ківерцівської міської виборчої комісії Ківерцівського району Волинської області, а саме: постанову «Про утворення територіальних виборчих округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» від 14.11.2018 року та Додаток до Порядку надання Центральній виборчій комісії інформації щодо підготовки та проведення місцевих виборів» від 14.11.2018 року №11;
- зобов'язати Ківерцівську міську виборчу комісію Ківерцівського району Волинської області утворити територіальні виборчі округи з перших місцевих виборів депутатів Ківерцівської міської ради Ківерцівської об'єднаної територіальної громади Волинської області 23.12.2018 року, відповідно до положень частини 5 статті 17 Закону України «Про місцеві вибори»;
- вирішити питання про розподіл судових витрат.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, ОСОБА_1 зазначає, що її права, як виборця, можуть бути порушені постановою Ківерцівської міської виборчої комісії від 14.11.2018 року № 2, оскільки не дотримана рівноправність голосів, що передбачена зокрема статтею 2 Закону України «Про місцеві вибори».
Звертає увагу суду на те, що виходячи із рішення віл 14.11.2018 року Ківерцівської міської виборчої комісії, кількість виборців по місту Ківерці коливається від 529 до 785, а порівняно з селами різниця ще більша від 255 до 785, що в свою чергу явно перевищує межі допустимого відхилення кількості по округам від 10 до 15 %, а саме: по виборцю ОСОБА_5 28,6 %, що більше на 11,8 % від допустимого - округ 14, а по виборцю ОСОБА_6 37,1%, що більше від допустимого на 22,1 % - округ 13.
Апелянт вважає, що важливу роль у розробці норм, що регулюють проведення виборів, відіграє Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія), оскільки 19.10.2002 року Венеціанською комісією прийнято Кодекс належної практики у виборчих справах, який Резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи 1320 (2003) від 30.01.2003 року «Про Кодекс належної практики у виборчих справах» визнано «еталонним документом Ради Європи».
Відповідно до пункту 1.2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах місця в виборному органі мають рівномірно розподілятися між виборчими округами, а згідно з пунктом 2.7 Декларації «Про критерії вільних і чесних виборів» кожен виборець має право здійснити на рівній основі і іншими виборцями своє право, причому його голос повинен мати таку ж вагу, як і голоси інших виборців.
Також апелянт звертає увагу суду на те, що у абзаці 1 пункту 13 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 26.02.1998р. № 1-рп/98у справі за конституційними поданнями народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про вибори народних депутатів України» (справа про вибори народних депутатів України) суд зазначив, що конституційний принцип рівного виборчого права забезпечується не тільки рівними для всіх громадян засадами участі у виборах та наявністю у них рівної кількості голосів, а також юридично рівним впливом цих голосів на результати виборів.
Відтак апелянт вважає, що рішення Волинського рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2018 року, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог створило прецедент для визнання правомірності і рівності всіх 26 утворених виборчих округів по Ківерцівській міській раді об'єднаної територіальної громади, оскільки вказане рішення суду порушує виборчі права інших виборців, зокрема ОСОБА_5, котрий є виборцем на виборчому окрузі № 14, де перевищення виборчих голосів становить 28.6% та ОСОБА_6, котра є виборцем на виборчому окрузі №13, де перевищення виборчих голосів становить 37.1 %.
Окрім того, апелянтом ОСОБА_1 разом із апеляційною скаргою подано заяву про залучення третіх осіб ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які не були учасниками процесу.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2018 року заяву про залучення третіх осіб повернуто ОСОБА_1 без розгляду.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає за можливе проводити розгляд справи відповідно до ч.4 ст. 229, ч.2 ст. 313 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Постановою Центральної виборчої комісії № 156 від 12.10.2018 року призначено на 23 грудня 2018 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-22.
Постановою Центральної виборчої комісії від 19.10.2018 року № 165 визначено кількість територіальних, одномандатних виборчих округів, що утворюються сільськими, селищними, міськими виборчими комісіями для організації виборів, зокрема визначено 26 виборчих округів по Ківерцівській міській раді об'єднаної територіальної громади.
Порядок організації роботи територіальної виборчої комісії, в тому числі скликання та проведення засідань, прийняття рішень, визначено статтею 27 Закону України «Про місцеві вибори» № 595-УІІІ (далі - Закон України № 595-УІІІ), та Порядком організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015р. № 228 (далі - Порядок № 228).
14.11.2018 року о 15:00 год. відбулося засідання Ківерцівської МВК, на якому були присутні голова комісії, секретар виборчої комісії та вісім членів комісії, всього десять членів комісії з шістнадцяти.
З протоколу № 2 засідання Ківерцівської МВК від 14.11.2018 року вбачається, що на порядок денний винесено два питання. Пунктом 1 - Про утворення багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів міської ради. Пункт - 2 Різне. За дану постанову проголосували одноголосно всі членами виборчої комісії присутніх на засіданні. Дана постанова підписана, головуючим на засіданні ОСОБА_7 так і секретарем засідання ОСОБА_8
Постановою № 2 Ківерцівської МВК «Про утворення територіальних округів в межах багатомандатного виборчого округу з місцевих виборів 23 грудня» постановлено затвердити територіальні виборчі округи із зазначенням їх номерів, меж, орієнтовної кількості виборців у кожному виборчому окрузі згідно додатку №1. Рішення про утворення округів, відомості та перелік виборчих округів надіслати до Центральної Виборчої комісії на паперових носіях. Рішення про утворення виборчих округів та їх перелік із зазначенням номерів, меж, орієнтовної кількості виборців у кожному виборчому окрузі невідкладно передати на паперових носіях та в електронному вигляді органу ведення Державного реєстру виборців.
Так, згідно з додатком 1 до постанови Ківерцівської МВК №2 від 14.11.2018 року у територіальних виборчих округах, визначено орієнтовну кількість виборців, а саме:
№ 1 (м. Ківерці - вул. Незалежності, Киричука, Паркова: 1-6, Відродження), кількість виборців - 663;
№ 2 (м. Ківерці - вул. Ковельська, Сінкевича, Маяковського, Садова, Жовтнева, Паркова 7-33, пров. Київський 1, Київський2), кількість виборців - 572;
№ 3 (м. Ківерці - вул. Київська 1-65А, Міцкевича, Ковальова, пров. Квітковий, пров. Міцкевича), кількість виборців - 531;
№ 4 (м. Ківерці - вул. Дружби, Індустріальна, Наливайка, Озерна, Молодіжна, Заводська, пров. Індустріальний, пров. Т.Г.Шевченка, Чкалова 89, 89А, 89Б), кількість виборців - 544;
№ 5 (м. Ківерці - вул. Ак.Кравчука, пров. Кравчука, Промислова, Шевченка 24-89), кількість виборців - 540;
№ 6 (м. Ківерці - вул. Шевченка 1-23, Жукова), кількість виборців - 589;
№ 7 (м. Ківерці - вул. Чехова, Лісна, Паркова 34-83А, Дорошенка, Ціолковського 1-48, Гордіюк, Винниченка, пров. Дорошенка, пров. Винниченка, Деревообробників), кількість виборців - 766;
№ 8 (м. Ківерці - вул. Космонавтів, Чкалова 55-82, Миру, 9 Травня, Ломоносова, Свободи, пров. Миру, Ціолковського 49-93А, Робітнича, Довбуша), кількість виборців - 781;
№ 9 (м. Ківерці - вул. Січових стрільців, Літописна, Л.Толстого, 8 Березня, Матросова, Л.Українки, Кармелюка, пров. Л.Толстого), кількість виборців - 587;
№ 10 (м. Ківерці - вул. Холмська, І.Франка, пров. Холмський, Київська 66-101,
Гагаріна, Комунальна, Чкалова 36-54), кількість виборців - 590;
№ 11 (м. Ківерці - вул. Чкалова 1-35, Б.Хмельницького, Лєрмонтова, Вишневенького, Рожищенська). кількість виборців - 529;
№ 12 (м. Ківерці - вул. Європейська, Зелена, Луцька, Медведєва, Мічуріна, Л.Чайкіної, пров. Л.Чацкіної, Залізнична), кількість виборців - 785;
№ 13 (м. Ківерці - вул. Козацька, Гаврилюка, Героїв Крут, Воровського, Костюшка, пров. Козацький, пров. Тихий, пров. Костюшка, Грушевського), кількість виборців - 780;
№ 14 (м. Ківерці - вул. Соборності 1-34, Воїнів-інтернаціоналістів, Горького, Ватутіна, Тиверців, Володимирська, Гоголя, Лисенка, пров. Механічний, пров. Захисників України, Базарна, Шопена), кількість виборців - 738;
№ 15 (м. Ківерці - вул. Лисенка, Кузнецова, Пушкіна, Квартальна, Філатова, пров.
Маркіяна Бурака), кількість виборців - 787;
№ 16 (м. Ківерці - вул. Некрасова, Шкільна 2-26, Суворова, Львівська,
Чернишевського, пров. Базарний, пров. Привокзальний), кількість виборців - 786;
№ 17 (м. Ківерці - вул. Вишнева, Богуна, Лугова, Ч.Хреста, Котляревського, Васільєва, Сагайдачного, Г.Запольської, Шкільна 28-34, Глінки), кількість виборців - 656;
№ 18 (м. Ківерці - вул. Соборності:36-58. Залізниця, Достоєвського, Шевельова. Куліша, Захисників України, Чайковського, Шопена, пров. Соборності), кількість виборців - 530;
№ 19 (м. Ківерці - вул. Прокопюка, Пруднівська, О.Кошового, Мазепи, В.Стуса, О.Кобилянської, Смолярня, Чубинського, Яворницького, 45 років Перемоги, Корольова, Будівельників, Прилісна, Д.Галицького), кількість виборців - 571;
№ 20 (с. Сокиричі - вул. Центральна, Шкільна, Набережна, Будівельна, Зелена, Козацька, Миру), кількість виборців - 338;
№ 21 (с. Сокиричі - вул. Степанова, Весняна, Лісова, Молодіжна, садове товариство «Мічурінець», с. Дідовичі), кількість виборців - 375;
№ 22 (с. Бодячів, с. Заброди, с. Конопелька), кількість виборців - 516;
№ 23 (с. Муравище), кількість виборців - 449;
№ 24 (с. Суськ, с. Славне), кількість виборців - 442;
№ 25 (с. Словатичі), кількість виборців - 230;
№ 26 (с. Звози) кількість виборців - 255.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зазначив, що відповідно до копії паспортів громадянина України, позивач ОСОБА_1, зареєстрована в АДРЕСА_1, та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 11 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади. Позивач ОСОБА_4, зареєстрований в АДРЕСА_2 та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 22 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади, а позивач ОСОБА_3, зареєстрований в АДРЕСА_3, та може реалізувати своє виборче право в територіальному виборчому окрузі № 5 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади.
Суд дійшов висновку, що права позивачів як виборців не порушені оскаржуваним рішенням відповідача, оскільки в інших 23 округах право позивачів не може бути порушено фактично, оскільки вони є виборцями лише по 5, 11 та 22 округу, а відступ комісією від принципу приблизної рівності кількості виборців у різних територіальних округах, не тягне за собою порушення засад рівності впливу виборців на результати голосування, оскільки вага кожного голосу є рівнозначною, а формування виборчих округів проведене за максимально вигідною територіальною приналежністю кожного виборця.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Спеціальним законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 р. № 595-VIII (надалі за текстом - «Закон № 595-VIII»).
Частиною другою статті 27 Закону № 595-УІІІ, пунктами 2.1 та 3.1 Порядку № 228 від 05.09.2015 року встановлено, що засідання виборчої комісії є основною формою її роботи га скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Відповідно до частини п'ятої статті 27 Закону України № 595-УІІІ та пункту 3.4 Порядку № 228 засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.
Суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність твердження позивачів про те, що усіх членів комісії не було повідомлено про порядок денний засідання Ківерцівської МВК та про те, що у протоколі засідання Ківерцівської МВК не відображений та не затверджений належним чином порядок денний, оскільки з протоколу № 2 засідання Ківерцівської МВК від 14.11.2018 вбачається, що на порядок денний винесено два питання. Пунктом 1 - Про утворення багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів міської ради. Пункт - 2 Різне. За дану постанову проголосували одноголосно всі членами виборчої комісії присутніх на засіданні. Дана постанова підписана, головуючим на засіданні ОСОБА_7 так і секретарем засідання ОСОБА_8 (а.с.21-22).
Пунктом 2 частини 5 статті 25 Закону № 595-VIII утворення територіальних виборчих округів, встановлення їх меж та єдиної нумерації віднесено до повноважень міських, районних в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальних виборчих комісій.
Частиною 4 статті 17 Закону № 595-VIII установлено, що для проведення виборів депутатів міської (міста без районного поділу, міста, до складу якого не входить інше місто, село, селище), районної в місті ради відповідна міська, районна в місті територіальна виборча комісія не пізніш як за 38 днів до дня чергових або перших місцевих виборів утворює територіальні виборчі округи з приблизно рівною кількістю виборців у кожному в кількості, що дорівнює загальному складу відповідної місцевої ради, визначеному відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону та частини першої цієї статті. Орієнтовна середня кількість виборців у територіальних виборчих округах визначається територіальною виборчою комісією на підставі відомостей Державного реєстру виборців про кількість виборців, які проживають на території відповідного міста, району в місті, що подаються органом ведення Державного реєстру виборців до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня чергових або перших місцевих виборів.
Як встановлено судом першої інстанції, згідно з реєстром виборців кількість виборців Ківерцівської об'єднаної територіальної громади становить 14930 осіб.
Матеріалами справи підтверджується, що постановою ЦВК від 19 жовтня 2018 року № 165 утворено 26 територіальних виборчих округів. Середня кількість виборців Ківерцівській об'єднаній територіальній громаді становить 574 (14930 : 26 = 574) згідно додатку (а.с.16).
З додатку № 1 відомості про утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів від 14.11.2018 вбачається, що на територіальному виборчому окрузі № 5 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_3 кількість виборців в окрузі складає 540, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 5,93%. На територіальному виборчому окрузі № 11 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_1 кількість виборців в окрузі складає 529, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 7,84%. На територіальному виборчому окрузі № 22 Ківерцівської об'єднаної територіальної громади виборцем якої є позивач ОСОБА_4 кількість виборців в окрузі складає 516, відхилення кількості виборців в даному окрузі від орієнтовної середньої кількості виборців 574 становить 10,1%.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 12 Закону № 595-VIII, суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Виборцем вважається громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі.
Особливість правового статусу виборця як позивача у справах, пов'язаних із виборчим процесом, врегульовано нормами статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, в силу якої виборець може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.
Відповідно до статті 11 Закону № 595-VIII виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; 2) законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; 3) політичного плюралізму та багатопартійності; 4) публічності і відкритості; 5) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії, місцеві організації партій, кандидати; 6) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Перші місцеві вибори проводяться в порядку і строки, встановлені цим Законом, зокрема, з такими особливостями: територіальна виборча комісія відповідно до цього Закону утворює виборчі округи, дільничні виборчі комісії у порядку та строки, передбачені цим Законом (частина перша статті 93 Закону № 595-VIII).
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 25 Закону № 595-VIII, міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія, зокрема, утворює територіальні виборчі округи відповідно до цього Закону, встановлює їх межі та єдину нумерацію.
В силу приписів абзацу першого пункту 13 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про вибори народних депутатів України» (справа про вибори народних депутатів України) від 26.02.1998 № 1-рп/98, конституційний принцип рівного виборчого права забезпечується не тільки рівними для всіх громадян засадами участі у виборах та наявністю у них рівної кількості голосів, а також юридично рівним впливом цих голосів на результати виборів.
Суд звертає увагу на те, що рівноправність голосів також сформульована у Конвенції про стандарти демократичних виборів, виборчих прав і свобод у державах-учасницях Співдружності Незалежних Держав, підписаної 07.10.2002р..
Згідно з пунктом а) частини першої статті 3 Конвенції, кожний громадянин має один голос або рівну з іншими громадянами кількість голосів і вправі здійснити нарівні з іншими громадянами своє право голосувати, причому його голос (голоси) має таку саму вагу, що і голоси інших виборців, при цьому на вагу голосу (голосів) виборця не повинна впливати виборча система, яка застосовується в державі.
З аналізу наведених вище норм вбачається, що одним із визначальних засад виборчого процесу є принцип рівності виборчих прав громадян, який, крім іншого, означає не лише надання виборцям однакової кількості голосів, створення формально рівних умов для участі у виборчому процесі та інше, а полягає у рівноцінності голосів виборців у різних територіальних виборчих округах, що матиме вплив на права суб'єктів виборчого процесу, оскільки, у випадку порушення принципу формування територіальних виборчих округів із приблизно рівною кількістю виборців у кожному із них, значення таких голосів в окремих територіальних виборчих округах буде різним.
Важливу роль у розробці норм, що регулюють проведення виборів, відіграє Європейська комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія). Так, 19.10.2002р. Венеційською комісією прийнято Кодекс належної практики у виборчих справах, який Резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи 1320 (2003) від 30.01.2003 року «Про Кодекс належної практики у виборчих справах» визнано «еталонним документом Ради Європи».
У Кодексі належної практики серед іншого визначено визначальні засади виборчого права, зокрема такою є рівність. Одним із аспектів рівності виборців Кодекс належної практики у виборчих справах називає «рівноправність голосів» або «матеріальна рівність виборців».
Так, відповідно п. 1.2.2 Кодексу належної практики у виборчих справах вказано, що місця в виборному органі мають рівномірно розподілятися між виборчими округами.
Відповідно до Кодексу належної практики у виборчих справах принцип рівності виборців повинен забезпечуватися приблизною кількістю виборців у виборчих округах з незначним відхиленням від норми.
Згідно із статтею 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що таке утворення територіальних виборчих округів не позбавляє позивачів можливості реалізувати своє виборче право на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Суд наголошує, що законодавець, встановлюючи нормою частини 2 статті 17 Закону обов'язковий критерій приблизної рівності кількості виборців у виборчих округах, не розкриває його змісту.
Тому, з метою тлумачення принципу приблизної рівності кількості виборців при формуванні виборчих округів та визначення норми відхилення від ідеального значення такої кількості, суд вважає за необхідне звернути увагу на положення інших нормативно правових актів.
Так, у відповідності до пункту 15 рекомендацій Венеціанської комісії, закріплених у Кодексі належної практики у виборчих справах 2002 року, максимально припустиме відхилення кількості виборців по округам «звичайно не мало б перевищувати 10%» (чи щонайбільш 15% за виняткових обставин).
Отже, приблизну рівність кількості виборців у виборчих округах слід розуміти як кількість виборців, що максимально наближена до ідеальної рівної кількості, а межі відхилення від неї за загальновизначеними правилами є незначними та не перевищують 10, а у виняткових випадках 15, відсотків.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що при формуванні територіальних виборчих округів відповідачем враховувались межі розташування звичайних виборчих дільниць, нерозривність виборчих округів, цілісність малих вулиць, густота заселення адміністративно-територіальних одиниць.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що права позивачів як виборців не порушені оскаржуваним рішенням відповідача, оскільки в інших 23 округах право позивачів не може бути порушено фактично, оскільки вони є виборцями лише по 5, 11 та 22 округу, а відступ комісією від принципу приблизної рівності кількості виборців у різних територіальних округах, не тягне за собою порушення засад рівності впливу виборців на результати голосування, оскільки вага кожного голосу є рівнозначною, а формування виборчих округів проведене за максимально вигідною територіальною приналежністю кожного виборця.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що під час складення спірної постанови відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо та пропорційно.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Частиною дев'ятою статті 273 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Ставки судового збору за подання позовної заяви визначені Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року становить 1762,00 грн.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні позовної заяви кожним становив 704,80 грн.
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відтак, суд дійшов висновку, що стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України підлягає судовий збір у розмірі 1057 грн. 20 коп..
Керуючись, ч. 4 ст. 229 ст.ст. 139, 241-243, 250, 273, 278, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322КАС України , суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року у справі № 140/2389/18 - без змін.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_4 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1057 грн. 20 коп. (одна тисяча п'ятдесят сім гривень 80 копійок).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк
судді М. А. Пліш
Т. І. Шинкар