15 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/368/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року, ухвалене суддею Остап»юком С.В. у м.Івано-Франківську в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, у справі № 809/978/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
07 червня 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, у якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо не виготовлення та ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язати витоговити нову довідку про грошове забезпечення відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2800,00 грн; підвищення посадового окладу (100%) - 2800,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 3900,00 грн, надбавка специфічні умови проходження служби в поліції (100%) - 11700,00 грн; доплата за службу в нічний час (35%) - 1960,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 840,00 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) - 1400,00 грн; надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 4450,00 грн; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%) - 4450,00 грн; премія (92,82%) - 7351,34 грн з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідачем протиправно при формуванні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не включено всі складові грошового забезпечення, що з набранням чинності Закону України «Про національну поліцію» встановлюються для поліцейських. На думку позивача, пенсіонери МВС, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», прирівняні до поліцейських та мають право на отримання пенсії відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 та Наказу МВС №260 від 06.04.2015 з 01 січня 2016 року за заробітною платою, на отримання яких працівник поліції має право згідно до державних гарантій, встановлених законодавством для поліцейських, незалежно від того чи було здійснено нарахування таких виплат.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що рішення ухвалене з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 01.04.2008 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.19).
Згідно протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 20.02.2018 вислуга для призначення пенсії позивачу становить 28 років в пільговому розрахунку та 27 років в календарному розрахунку. Розмір пенсії становить 79% грошового забезпечення. ОСОБА_1 обіймав посаду оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, спеціальне звання - підполковник міліції.
Грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складало: посадовий оклад 900,00 грн; оклад за військове звання 130,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (40%) в розмірі 412,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 4077,18 грн, в тому числі: надбавка за умови режимних обмежень 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50%, надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%, премія 96% (а.с.21).
Вказане грошове забезпечення розраховане згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007.
На звернення позивача із вимогою виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015, та постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області листом №І-36зі/108/05/8-18 від 23.05.2018 роз»яснено види грошового забезпечення, які згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 включені в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.27-28).
Так, згідно довідки №4109/8-18 від 21.05.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданій ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого апарату Національної поліції до посади на день звільнення зі служби оперуповноваженого в ОВС відділу внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВСУ становить: посадовий оклад 2800,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) - 2500,00 грн; надбавка за службу у умовах режимних обмежень (15%) - 420,00 грн; премія (92,82%) - 7351,34 грн, всього 15271,34 грн (а.с.30).
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Так, відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Такими законами є: Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та спеціальні закони, норми яких застосовуються при призначенні пенсії окремим категоріям громадян.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв»язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.
З наявних матеріалів справ слідує, що ліквідаційною комісією у зв»язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 підготовлено довідку по розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1
Позивач частково погоджується із змістом довідки в частині: посадового окладу в розмірі 2800,00; окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції в розмірі 2200,00 грн.; премія (92,82%) в розмірі 7221,40 грн.
Водночас позивач не погоджується із зазначеними відповідачем у довідці розміром надбавки за стаж служби (50%) - 2500,00 грн, зазначаючи, що розмір такої повинен становити 3900,00 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень(15%) - 420,00 грн, зазначаючи, що розмір такої повинен становити 840,00 грн.
Крім того не погоджується із не включенням у довідку додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: підвищення посадового окладу (100%) в розмірі 2800,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (100%) в розмірі 11700,00 грн; доплата за службу в нічний час (35%) в розмірі 1960,00 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) в розмірі 1400,00 грн; надбавка за особливо важливі завдання (50%) в розмірі 4450,00 грн; надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (50%) в розмірі 4450,00 грн.
Надавши правову оцінку зазначеним позивачем доводів колегія суддів приходить до висновку про їх безпідставність та необґрунтованість.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Оскільки працівникам поліції за прирівняною посадою «старший оперуповноважений апарату національної поліції» надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та доплата за службу в нічний (на дату виникнення права на перерахунок пенсії) не були встановлені, також відсутні правові підстави для їх включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Слід зазначити, що Порядком №45 не передбачено включення надбавки за оперативно-розшукову діяльність та надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю до складу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Підвищення посадового окладу регламентовано наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
Так, згідно пункту 2 розділу ІІ вказаного Порядку відсоток підвищення посадового окладу встановлюється кожній особі індивідуально залежно від ступеня ризику та складності виконання завдань із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян, покладених на підрозділ поліції особливого призначення, на підставі мотивованого подання керівника. Підвищення посадових окладів за кожним окремим випадком обчислюється з основного посадового окладу та утворює нові розміри посадових окладів, на які нараховуються надбавки, доплати. Підставою для виплати підвищень посадового окладу є наказ по особовому складу із зазначенням відсотка підвищення.
В даному випадку, відповідно до наявної в справі копії грошового атестату №532, виданого ВФЗБО УМВС України в Івано-Франківській області, відсутні будь-які відомості про отримання позивачем підвищення посадового окладу та його розміру (а.с.31), що свідчить про відсутність правових підстав для включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії такого виду доплати як підвищення посадового окладу (100%) в розмірі 2800,00 грн.
Також не підлягає задоволенню вимога позивача про включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за стаж служби (50%) в розмірі 3900,00 грн, оскільки розмір такої надбавки обчислюється з урахуванням посадового окладу (2800,00 грн), окладу за спеціальним званням (2200,00 грн) та підвищення посадового окладу, який для позивача не визначений. Відтак відповідачем у довідці від 06.07.2018 №4176/8-18 правомірно зазначено надбавку за стаж служби (50%) в розмірі 2500,00 грн.
Щодо розміру надбавки за службу в умовах режимних обмежень, то така надбавка визначена в розмірі 15% від посадового окладу (2800,00 грн) та відповідає розміру відсоткової надбавки згідно грошового атестата №532.
Аналізуючи наведені правові норми та обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданій ОСОБА_1, правомірно враховано всі складові грошового забезпечення згідно вимог законодавства, відтак позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області протиправною та зобов»язання виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись статтями 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2018 року у справі № 809/978/18 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. В. Глушко
судді О. О. Большакова
В. Я. Макарик
Постанова складена в повному обсязі 23.11.2018.