19 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/897/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді - Запотічного І.І.,
суддів - Кузьмича С.М., Сапіги В.П.,
при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,
з участю представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача: Гавриляка Р.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року(суддя Крутько О.В., ухвалене в м. Львові о 10:43, повний текст складено 07.02.2018 р.) у справі №813/4498/17за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_5 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 14.08.2017 року № 548283-13 та зобов'язати відповідача провести перерахунок суми податку і направити нове податкове повідомлення-рішення щодо сплати податку на нерухомість з об'єкта нерухомості квартири АДРЕСА_1, загальною площею 299,1 кв.м., що належить на праві власності ОСОБА_5.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що контролюючий орган упереджено та всупереч вимог підпункту 266.7.3 статті 266 Податкового кодексу України відмовив їй у перерахунку суми податку на нерухоме майно за 2016 рік, який вона мала сплатити в сумі 27131,08 грн., оскільки в результаті переобміру та уточнення площ загальна площа квартири АДРЕСА_1 змінилася з 309,3 кв.м. на 299,1 кв.м.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 року позов ОСОБА_4 задоволено частково, зобов'язано ГУ ДФС у Львівській області провести перерахунок суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з об'єкта нерухомості - квартири АДРЕСА_1 за 2016 рік ОСОБА_5. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, її оскаржив відповідач ГУ ДФС у Львівській області, подавши апеляційну скаргу у якій, з посиланням на порушення судом при прийнятті судового рішення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обгрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема, вказує, що позивач обгрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що загальна площа об'єкту житлової нерухомості (квартири АДРЕСА_1) становить 299,1 кв.м., підтвердженням чого є Витяг державного реєстру речових прав, станом на 11.10.2017 року, копія технічного паспорта на вказану квартиру, датована 29.09.2017 року та довідка БТІ та експертної оцінки № 2/12274 від 29.09.2017 року. Однак апелянт вказує, що зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в частині зміни площі квартири, внесенні лише в 2017 році, а оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно за 2016 рік. Відтак апелянт вважає, що дане податкове повідомлення-рішення винесено правомірно.
Позивач ОСОБА_4 у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення суду першої інстанції законним та просить залишити його без змін.
В судовому засіданні представник апелянта надав пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позову.
В судовому засіданні представники позивача заперечили проти апеляційної скарги, вважають рішення суду першої інстанції законним та просять залишити його без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення - рішення від 14.08.2017 року № 548283-13, яким визначено ОСОБА_4 суму податкового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік в сумі 27131,08 грн..При цьому при винесенні податкового повідомлення-рішення відповідачем використано відомості Державного реєстру речових прав станом на 01.01.2017 року, згідно яких позивачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_1, загальною площею 309,3 кв.м.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що є підстави для перерахунку суми податку, оскільки платником податку підтверджено на підставі оригіналів відповідних документів, що площа об'єкта житлової нерухомості - квартири АДРЕСА_1 становить 299,1 кв.м. та у довідці Обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» № 2/12274 від 15.09.2017 року, з посиланням на інвентаризаційні матеріали ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» зазначено, що самовільного перепланування чи будівництва квартири АДРЕСА_1 не проводилось.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно п.265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (п.п.266.1.1 ст. 266 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п.266.2.1 п.266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка, а згідно п.п.266.3.1 п.266.3 статті 266 - базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до пп. 266.3.2 п.266.2 ст. 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно п.п.266.7.1 п.266.7 ст. 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:а)за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;б)за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;в)за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;г)сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості;ґ)за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Разом з тим підпункт 266.7.3. пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України передбачає, що платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;права на користування пільгою із сплати податку;розміру ставки податку;нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 100008136 від 11.10.2017 року загальна площа об'єкта житлової нерухомості квартири АДРЕСА_1 становить 299,1 кв.м..
Також згідно довідки Обласного комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» № 1/12274 від 15.09.2017 року, виданої ОСОБА_4, загальна площа квартири АДРЕСА_1 змінилася з 309,3 кв.м. на 299,1 кв.м в результаті переобмірів та уточнення площ. Самовільного перепланування та будівництва не виявлено.
Разом з тим при винесенні податкового повідомлення-рішення відповідачем використано відомості Державного реєстру речових прав, станом на 01.01.2017 року (а.с.29), згідно яких позивачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 загальною площею 309,3 кв.м., відтак колегія суддів вважає, що оскільки податок на нерухоме майно нараховано за 2016 рік, а зміни щодо площі квартири внесені до реєстру в жовтні 2017 року, то оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача винесено правомірно, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку суми податку на нерухомість саме за 2016 рік.
З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апелянта є обгрунтованими, через що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, яким в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області задовольнити.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2018 року у справі №813/4498/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді С. М. Кузьмич
В. П. Сапіга
Повне судове рішення складено 22.11.2018р.