Справа № 806/625/18
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач: Франовська К.С.
22 листопада 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Франовської К.С.
суддів: Кузьменко Л.В. Іваненко Т.В.
за участю:
секретаря судового засідання: Черняк А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року (час ухвалення рішення- не зазначено, місце ухвалення рішення- Житомир, дата складення повного тексту судового рішення -06 квітня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,,
В лютому 2013 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах.
Позов мотивований тим, що з 21.09.1988року по 27.05.1990року позивач працював формувальником, а з 28.05.1990року по 01.02.2000року термістом нагрівальних печей ливарного цеху №1 Малинського дослідно-експериментального заводу. 04.07.2017року звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку№1. Рішенням Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.07.2017року йому підтверджено лише стаж роботи за період з 17.12.1988року по 27.05.1990року та з 28.05.1990року по 21.08.1992року, зарахувавши вказаний стаж за Списком №2.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення №54 від 26.07.2017року Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в особі Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років в частині відмови в підтвердженні пільгового стажу ОСОБА_2 за період роботи з 28.05.1990року по 31.01.2000року термістом нагрівальних печей в ливарному цеху Малинського дослідно-експериментального заводу як такого, що зараховується до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №1), та в частині зарахування періоду роботи ОСОБА_2 з 28.05.1990року по 21.08.1992року термістом нагрівальних печей в ливарному цеху Малинського дослідно-експериментального заводу як такого, що зараховується до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №2).
Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 04.07.2017року ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №1) та провести її виплату.
Судові витрати ОСОБА_2 у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. віднесено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Зокрема зазначає, що правових підстав для прийняття рішення про віднесення стажу роботи позивача з 28.05.1990року по 31.01.2000року термістом нагрівальних печей в ливарному цеху Малинського дослідно-експериментального заводу як такого, що зараховується до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №1)суд не мав, а також, що висновки суду про зарахування позивачу до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах в період після 21.08.1992 року без результатів атестації, є помилковими.
Позивач ОСОБА_2 у ході апеляційного розгляду проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Інші учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, на виклик апеляційного суду не прибули, що відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржуване рішення скасувати з таких підстав.
Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановив, що позивач, якому 15.03.2017 року виповнилось 50 років, звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пільгової пенсії за віком за Списком № 1 згідно абз. 1 п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області по розгляду спірних питань щодо призначення та перерахунку пенсій викладене в протоколі №54 від 26.07.2017року в частині відмови в підтвердженні пільгового стажу ОСОБА_2 за період роботи з 28.05.1990року по 31.01.2000року термістом нагрівальних печей в ливарному цеху Малинського дослідно-експериментального заводу як такого, що зараховується до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №1), та в частині зарахування періоду роботи ОСОБА_2 з 28.05.1990року по 21.08.1992року термістом нагрівальних печей в ливарному цеху Малинського дослідно-експериментального заводу як такого, що зараховується до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №2) є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92р. N442 атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92року, що означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. З огляду на те, що відповідно до наказу №95 від 31.12.2001року на ВАТ "Ливарне.Механчне.Складальне" (ВАТ "Л.М.С.") в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92р. N442 проведена атестація робочих місць. За Висновком атестації від 06.03.2002року, професія "терміста", постійно зайнятого біля гарячих печей підприємства відноситься до Списку N1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах .
В п.4.4 Порядку N 383 прямо зазначено, що якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97р., у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідно до наказу №95 від 31.12.2001року та в розумінні вимог п.4.4 Порядку N 383 до пільгового стажу Позивача підлягає зарахуванню весь період його роботи "термістом нагрівальних печей" до 21.08.92р., 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання цього наказу (31.12.2001р.), та період роботи впродовж наступних 5 років.
Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Ч.2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 461-2016-п ), затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За приписами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (надалі - Порядок), (п. 3) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року №110, передбачено, що у графі 3 трудової книжки "Відомості про роботу" пишеться: "прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво" із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій".
Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.
Якщо працівнику в період роботи надається новий розряд, тоді про це в установленому порядку робиться відповідний запис.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до пункту 4.5 Порядку застосування Списків № 1 і № 2, якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
З системного аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Порядок проведення атестації робочих місць та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Положеннями Порядку проведення атестації робочих місць визначено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до записів трудової книжки, наказом №810к від 19.09.1988року з 21.09.1988року ОСОБА_2 був прийнятий учнем формувальника в цех №1 (ливарний) Малинського дослідно-експериментального заводу. З 17.12.1988року позивачу присвоєна кваліфікація формувальника 1розряду, а з 10.02.1989 року була присвоєна суміжна професія стропальника.
З 28.05.1990року в цьому ж самому ливарному цеху позивач переведений термістом нагрівальних печей сталеплавильного участка 2 розряду, із звільненням його від обов'язків "формовщика того ж участка". В подальшому позивачу з 19.04.2004року присвоєно другий розряд стропальника, а з 26.01.2007року - третій розряд терміста нагрівальних печей. З 15.07.2008року по 30.09.2017року позивач працював обрубувачем третього розряду в тому ж самому ливарному цеху №1.
Відповідно до наказу Житомирського регіонального відділення Фонду Держмайна України від 16.11.1995року Малинський дослідно-експериментальний завод реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство Малинський дослідно-експериментальний завод "Малекс", а з 01.02.2000року Відкрите акціонерне товариство Малинський дослідно-експериментальний завод "Малекс" реорганізовано шляхом виділення, створення відкритих акціонерних товариств "Рейл", "ЛМС" "Сервіс". Трудовий договір з позивачем продовжено із створеним підприємством "ЛМС", яке стало самостійною юридичною особою.
Атестація робочих місць на Малинському дослідно-експертиментальному заводі "Малекс " з 21.08.1998року не проводилась, чого позивач в судовому засіданні не заперечував.
Відповідно до наказу №95 від 31.12.2001року на ВАТ "Ливарне.Механічне.Складальне" (ВАТ "Л.М.С.") в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92р. N442 проведена атестація робочих місць. Як зазначено в дослідженому судом Висновку такої атестації від 06.03.2002року, професія "терміста", постійно зайнятого біля гарячих печей підприємства відноситься до Списку N1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (а.с.37-46).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що у даному випадку зарахувати позивачу стаж, роботи у ВАТ "Малекс" ,що дає право на пенсію на пільгових умовах, за результатами атестації робочих місць, яка проведена у новому підприємстві ВАТ "Л.М.С" у 2001 році, немає правових підстав.
Таким чином, системний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що у спірних правовідносинах необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах згідно з пунктом "б" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року, 25 листопада 2014 року, 17 березня 2015 року (справи №№ 21-183а13,21-519а14, 51-585а14 відповідно), 12 квітня 2016 року (справа № 21-6501а15) та постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року (справа № 732/2003/14), від 06 вересня 2018 року (справа №599/1425/16-а).
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що у позивача відсутній достатній спеціальний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки його пільговий стаж на посаді муляра становить 09 років 07 місяців 05 днів, що не дає права на призначення пільгової пенсії.
Разом з тим, суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення не надав належної оцінки вказаним обставинам, що призвело до ухвалення помилкового рішення, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги є підставними та спростовують відповідні висновки суду першої інстанції з наведених мотивів.
З врахуванням усіх викладених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити повністю.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 23 листопада 2018 року.
Головуючий Франовська К.С.
Судді Кузьменко Л.В. Іваненко Т.В.