Постанова від 21.11.2018 по справі 822/2004/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/2004/18

Головуючий у 1-й інстанції: Михайлов О.О.

Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.

21 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в червні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.06.2017 перерахунок пенсії позивачу з розрахунку 80% від суми заробітної плати у розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Хмельницької області від 15.05.2018 №18-1875-17;

- виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії за період з 1 червня 2017 року, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок позивача;

- судові витрати стягнути з відповідача.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.08.2018 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. В обгрунтування апеляційної скаргп апелянт вказує на уточнення розміру заробітної плати зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-1875-17 від 15.05.2018, в звязку із допущенням помилки у розрахунку довідки прокуратури Хмельницької області про розмір заробітної плати №18-255 від 10.03.2016.

В силу положень п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апелянта, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 30.09.2008 отримує пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від заробітної плати.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 01.06.2016 у справі №686/9319/16-а, яка набрала законної сили 01.08.2016, зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 80% заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області за №18-255 від 10.03.2016 з 01 грудня 2015 року з урахуванням проведених виплат.

03.05.2018 ОСОБА_2 звернувся до прокурора Хмельницької області з заявою щодо видачі йому довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію, з урахуванням всіх, без виключення, виплат працюючим працівникам.

За результатами розгляду заяви, листом прокуратури Хмельницької області від 15.05.2018 №18-1875-17 позивача повідомлено про розмір складових заробітної плати прокурора відділу прокуратури Хмельницької області.

18.05.2018 ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії у розмірі 80% на підставі довідки №18-1875-17 від 15.05.2018 у зв'язку з збільшенням окладів працівників прокуратури з 01.12.2015.

Листом від 31.05.2018 №1282/Я-8 відповідач відмовив позивачу в здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.

Позивач, вважаючи свої права та інтереси порушеними, звернувся до суду за їх захистом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок його пенсії Кабінетом Міністрів України не було визначено умов та порядку здійснення перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися Законом від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру». Зокрема, статтею 50-1 цього Закону, за якою позивачу призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята статті 50-1 цього Закону у редакції, чинній до 1 січня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Уряду.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру», згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратив чинність Закон України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру», крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої , шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Отже, на час прийняття постанови Кабінетом міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013, з прийняттям якої позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення статті 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру», що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова КМУ № 1013), якою підвищено розміри заробітку працівникам прокуратури та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року не містить положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Враховуючи наведені положення джерел права, з 1 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням працівників прокуратури, пенсії, призначені за статтею 50-1 Закону України №1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Колегія суддів зазначає, що відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що Пенсійний фонд України не має правових підстав та законного способу дій для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 вересня 2018 року у справі №712/8560/16-а та від 30 жовтня 2018 року у справі №200/19075/16-а.

18.05.2018 ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії у розмірі 80% на підставі довідки №18-1875-17 від 15.05.2018 у зв'язку з збільшенням окладів працівників прокуратури з 01.12.2015.

Однак, на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було, а тому колегія суддів вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції стосовно того, що відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії не діяв протиправно, оскільки відсутні законні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії.

Щодо посилання апелянта на уточнення розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-1875-17 від 15.05.2018, в зв'язку із допущенням помилки у розрахунку довідки прокуратури Хмельницької області про розмір заробітної плати №18-255 від 10.03.2016, колегія суддів зазначає, що вказана довідка не визнавалась недійсною та постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 01.06.2016 у справі №686/3919/16-а зазначено саме довідку за №18-255 від 10.03.2016, на підставі даних якої пенсійний фонд зобов'язано провести позивачу перерахунок та виплату пенсії.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутня довідка від 15.05.2018 №18-1875-17, натомість наявний лист Прокуратури Хмельницької області від 15.05.2018 №18-1875-17 про заробітну плату позивача станом на 1 грудня 2015 року.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Загороднюк А.Г.