Постанова від 19.11.2018 по справі 683/1906/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 683/1906/17

Головуючий у 1-й інстанції: Завадська О.П.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

19 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Матохнюка Д.Б. Курка О. П. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

позивача: не з'явився,

представника відповідача: Войтюка С.С.,

представника третьої особи: Баженової А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 18 липня 2018 року (повний текст якої складено в м. Старокостянтинів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницьке колективне підприємство "Спеціалізована механізована компанія - 40" про визнання рішення протиправним, визнання права на пенсію, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Хмельницьке колективне підприємство "Спеціалізована механізована компанія - 40" про визнання рішення протиправним, визнання права на пенсію, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 18 липня 2018 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Позивач в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просив суд залишити її без задоволення, а рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 18 липня 2018 року - без змін.

Представник третьої особи також заперечувала проти задоволення апеляційної скарги позивача.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 02 березня 2017 року позивачу виповнилось 55 років та 09 березня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

Листом від 13.06.2017 р. за № 2464/03 Старокостянтинівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області позивачу відмовлено в призначені такої пенсії (протокол № 436 від 01.06.2017 року). До пільгового стажу враховано 3 роки 05 місяців 8 днів (період роботи на Старокостянтинівському заводі «Металіст» з 01.01.1985 р. по 08.06.1988 р.). Рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу період роботи з 04.10.1984 р. по 31.12.1984 р. на Старокостянтинівському заводі інвентарних пересувних приміщень, згодом Старокостянтинівський завод «Металіст», оскільки позивач працював учнем електрозварника.

Не зараховано періоди роботи на посаді електрозварника з 14.06.1988 р. по 25.12.2000 р., так як згідно висновку № 40 від 28.05.2013 р. Державної експертизи умов праці при проведенні атестації робочих місць за умовами праці в Хмельницькому колективному підприємстві «Спеціалізована пересувна механізована компанія-40», не підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення електрозварників ручного зварювання на будівельних будовах Хмельницької області. В зв'язку з чим адміністрація Хмельницького КП СПМК-40 не може надати уточнюючу довідку про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до п. 13 п. "б" Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджуваним КМУ з результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 55 і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливим важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників.

Згідно п. 3 "Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затверджених наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. N 383. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 р. за N 1451/11731, "при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р.".

Щодо роботи в Хмельницькому колективному підприємстві «Спеціалізована пересувна механізована компанія-40».

Позивач був прийнятий на роботу в КП СПМК - 40 -14.06.1988 р. згідно наказу № 38 від 10.06. 1988 р. електрозварником 3 розряду на Старокостянтинівську дільницю КП СПМК - 40.

Дільниця виконувала роботи по монтажу сантехнічних систем на будівництві житла та соціально-культурних спорудах м. Старокостянтинова та Хмельницької області. Специфіка роботи таких комплексних сантехнічних бригад полягала в тому, що 50 % сантехнічних робіт виконувалась без застосування зварювальних робіт - це монтаж внутрішніх систем водостоків, установка сантехнічних приборів ванн, мийок, умивальників та інших санітарно - технічних пристроїв.

В складі таких комплексних бригад електрозварники та газозварники, не будучи зайнятими повний робочий день зварювальними роботами, виконували обов'язки слюсарів - сантехніків, тому на цих етапах в КП СПМК - 40 з 1992 по 2001 роки атестація робочих місць, професій і посад працівникам, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, не проводилась по причині не повної зайнятості цих професій на виробництві.

Правилами Держнаглядохоронпраці України, Державними будівельними нормами України, нормативною документацією передбачено забезпечення якості зварювальних робіт, кваліфікація зварників повинна бути не нижче 5-6 розрядів.

Кваліфікація електрозварника ручного зварювання 3 розряду не передбачає виконання електрозварювальних робіт, для цього необхідно пройти додаткове навчання та атестацію.

Наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19.04.1996 № 61 «Про затвердження правил атестації зварників» затверджено Правила атестації зварників.

Дані Правила атестації зварників обов'язкові для підприємств, організацій і громадян, незалежно від відомчої належності та форм власності, які проводять зварювальні роботи при виготовленні, монтажі, реконструкції і ремонті об'єктів та обладнання згідно з Правилами Держнаглядохоронпраці України, Державними будівельними нормами України, а також у всіх інших випадках, коли нормативною документацією передбачено атестацію, як засіб забезпечення якості зварювальних робіт.

Зварювальники в обов'язковому порядку проходять первинну, додаткову, періодичну і позачергову атестацію.

До первинної атестації допускаються зварники, не молодші за 18 років, які раніше не проходили перевірку на допуск до зварювання об'єктів та обладнання, мають документ про присвоєння кваліфікації зварника і виробничий стаж виконання зварювальних робіт за присвоєною кваліфікацією не менше 6 місяців, а також пройшли спеціальну теоретичну і практичну підготовку за програмами, складеними окремо для кожного виду робіт і для кожного способу зварювання з урахуванням специфіки зварювальних робіт, за якими зварник підлягає атестації.

Періодичну атестацію проходять усі зварники з метою підтвердження рівня їхньої професійної кваліфікації і продовження терміну дії посвідчення на допуск до виконання відповідних зварювальних робіт.

ОСОБА_4 не мав допуску до виконання зварювальних робіт, за період роботи в Хмельницькій КП СПМК -40 не підвищив свою кваліфікацію вище 3 розряду. В комплексній бригаді слюсарів - сантехніків виконував роботи не пов'язані зі зварювальними роботами, ним не виконано необхідну норму повного робочого часу.

За змістом листа КП «Зварювальна лабораторія» корпорації «Укрмонтажспецбуд» за № 9 від 13.06.2018 р. по причині відсутності інформації підприємство не може підтвердити інформацію про проходження первинної чи періодичної атестації електрозварювальника ОСОБА_4 в період з 1998 року по 2000 рік.

Доказом того, що позивач не працював на підприємстві електрозварником є табеля обліку використання робочого часу за шість місяців 1998 р., де його професія зазначена, як водій автомобіля.

Згідно наказу про затвердження результатів Державної експертизи умов праці Хмельницької області від 25.12.2001 р. по КП «СПМК-40» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення працівників по Списку № 2. Атестація зварників, газорізальників, газозварників проводилась в цехах майстерні по виготовленню трубних заготовок, атестація робочих місць електрозварників на виробничих дільницях не проводилась, так як більшість цих робіт проводилась на відкритих виробничих площадках. Послідуючі атестації робочих місць електрозварників, які проводились на будівельних майданчиках не підтвердили права на пільговою пенсію.

В зв'язку з чим адміністрація не надала ОСОБА_4 довідку про уточнюючий характер робіт в КП СПМК - 40 за період з 06.1988 по 12.2000 роки.

Так як збільшились обсяги роботи по виконанню робіт по монтажу зовнішніх газових мереж в 2001 в КП СПМК - 40 була проведена перша атестація робочого місця електрозварника ручного зварювання. В 2007 році проводилась друга атестація. Остання атестація проводилась 20.03.2013 р., результати якої свідчать, що гігієнічні класифікації умови праці відносяться до 2 класу (допустимі).

Згідно висновку № 40 від 28.05.2013 р. Державної експертизи умов праці при проведенні атестації робочих місць за умовами праці в Хмельницькій КП СПМК - 40, не підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення електрозварників ручного зварювання на будівельних будовах Хмельницької області.

Записи в трудовій книжці позивача не відповідають коду професії (ДК 003:2010 постанова КМУ № 36), яка має право на пільгове пенсійне забезпечення.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а рішення Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 18 липня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 23 листопада 2018 року.

Головуючий Совгира Д. І.

Судді Матохнюк Д.Б. Курко О. П.