Постанова від 22.11.2018 по справі 810/2716/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 810/2716/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:

Лисенко В.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Костюк Л.О.;

суддів: Бужак Н.П., Кузьменка В.В.;

за участю секретаря: Горяінової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року (розглянута у порядку письмового провадження, м. Київ, дата складання повного тексту рішення - відсутня) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2018 року, ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУПФУ у Київській області), в якому просить:

- визнати протиправною діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо неправильного перерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_2, з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_2 правильний перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, них з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру із таких складових: посадовий оклад 1700 гривень; оклад за військове звання (старший сержант поліції ) 1000 гривень; процентна надбавка за вислугу років 35%;надбавка за особливо важливі завдання - 50%; премія: 85%; вид підвищення або надбавки до пенсії: 4 категорія ЧАЕС, а заборгованість за 2016-2018 роки виплатити одноразовим платежем.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом. Зауважив, що при перерахунку його пенсії відповідачем протиправно не враховано нові складові грошового забезпечення, а використано старі: посадовий оклад - 560,00 грн, замість 1700,00 грн; оклад за спеціальним званням - 60,00 грн, замість 1000,00 грн, як це передбачено посадовими окладами поліцейських.

При цьому, ОСОБА_2 не погоджується із посиланням відповідача на те, що належна йому сума не отриманої пенсії з 01.01.2016 року буде виплачена у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 після виділення коштів на фінансування, у розстрочку протягом чотирьох років.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невиплати пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2018, відповідно до розрахунку на доплату пенсії від 16.04.2018 за пенсійною справою №10003011773.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2018, відповідно до розрахунку на доплату пенсії від 16.04.2018 за пенсійною справою №10003011773.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову з мотивів неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог та приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2.

Проходження служби в органах внутрішніх справ, також, підтверджується витягом з Наказу від 05.09ю2014 №11о/с, відповідно до якого прапорщика міліції ОСОБА_2 звільнено у запас через хворобу. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні склала 21 рік 07 місяців.

22 лютого 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області та просив надати довідки про своє грошове забезпечення з урахуванням сум, які були включені для призначення пенсії.

За результатами розгляду вказаного звернення, відповідач направив на адресу ОСОБА_2 лист від 16.03.2018 №1081/Л-01, у якому повідомив, що згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пенсія позивача підлягає перерахунку на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії, а виплата перерахованої пенсії буде здійснена поетапно, у порядку, передбаченому вказаною Постановою.

На вимогу позивача, разом із зазначеним листом, він також отримав Розрахунок пенсії за вислугу років від 21.02.2018 №1743/03, відповідно до якого, пенсія ОСОБА_2 призначена із наступних сум грошового забезпечення: 1) посадовий оклад - 560, 00 грн: 2) підвищення посадового окладу - 84,00 грн; 3) оклад за військове звання - 60,00 грн; 4) процентна надбавка за вислугу років 35% - 246,00 грн; 5) срередньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 85% - 1181,57 грн. Підсумок пенсії становить 1508, 94 грн.

Ознайомившись із даним розрахунком, позивач дійшов висновку про те, що обчислення його пенсії, станом на 21.02.2018, здійснено без врахування складових грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабінету Міністрів № 988, а саме, його посадовий оклад має становити 1700,00 грн, а оклад за спеціальним званням - 1 000,00 грн.

Таким чином, на думку ОСОБА_4, його право на належне пенсійне забезпечення порушене, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку матеріалам, обставинам справи, а також наданим поясненням та запереченням сторін колегія суддів звертає увагу на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1 (далі - Закон № 2262), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах визначених законодавством для поліцейських.

Частина 4 статті 63 Закону України № 2262 визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відтак саме Постановами Кабінету Міністрів України визначається порядок проведення процедури перерахунку і судом першої інстанції не ставиться під сумнів законність та належність до застосування Постанови 7# 45 !

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1. передбачено, що про виникнення підстав для. проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Отже, з огляду на зазначене збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІП «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 22б2-ХІІ«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016.

Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018. висловив аналогічну позицію про те. що праве позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та ке може бути обмежено будь-яким строком.

Відповідно до частини 3 статті 291 КАС при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у даній зразковій справі надав оцінку виключно праву на перерахунок пенсії та даті, з якої такий перерахунок має здійснюватися.

Та вказує на те, що Верховний Суд не надавав оцінку порядку виплати перерахованої пенсії.

Крім того, змінилося саме правове регулювання цього питання після прийняття Верховним Судом зазначеного вище рішення.

24.02.2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), у період дів якої Позивач звернувся до суду з позовом, що розглядається у даній справі

Зазначеною Постановою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадо спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 20І 6 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Відповідно до зазначеної Постанови № 103, довідки про розмір грошового забезпечення, подані ліквідаційною комісією органам Пенсійного фонду України до набрання чинності Постановою № 103, визнані такими, що були неналежним чином оформлені, у зв'язку з тим, що містили інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.

Міністерство внутрішніх справ своїм листом від 27.02.2018 №2795/05/22-2018 було повідомлено Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням раніше наданих довідок, в тому числі і довідки Позивача оскільки вона містила інформацію яка суперечить Постанові № 103, а саме в ній вказана премія за грудень 2015 року.

Таким чином, Головне управління та Ліквідаційна комісія здійснили всі необхідні дії для проведення перерахунку пенсій.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Постановою № 103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до статті 63 Закону № 2262, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на-їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця, окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, абзацом 1 пункту 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів У країни фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.

Окрім зазначеного вище, звертає увагу на те, що Головне управління звертає увагу на те, що Постанова №103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.

Аналогічну правову позицію виклав Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18., зазначивши, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з - приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262- XII та Постанови № 938, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Таким чином, вказана Постанова, що визначає порядок виплати перерахованих пенсій, станом на момент розгляду справи в суді першої інстанції була чинною.

За змістом частини 1 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Крім того, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019 року, то колегія суддів вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою Уряду, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на таке.

У зв'язку з цим вважаємо, що оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував (навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії), а виключно змінив механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Щодо зобов'язання провести виплату перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 до 30.04.2018 відповідно до розрахунку на доплату, колегія суддів зазначає наступне.

Так, відповідно до Постанови № 103, довідки про розмір грошового забезпечення, подані ліквідаційною комісією органам Пенсійного фонду України до набрання чинності Постановою № 103, визнані такими, що були неналежним чином оформлені, у зв'язку з тим, що містили інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.

Міністерство внутрішніх справ своїм листом від 27.02.2018 №2795/05/22-2018 було повідомлено Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням раніше наданих довідок, в тому числі і довідки Позивача оскільки вона містила інформацію яка суперечить Постанові № 103. а саме в ній вказана премія за грудень 2015 року.

Колегія суддів звертає увагу на те, що ліквідаційна комісія ГУ МВС в Київській області підготувала оновлену довідку позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до ст, 63 Закону №2262-ХІІ. Постанови № 988 та постанови Кабінету міністрів України №103.

До довідки включено всі види та розміри грошового забезпечення, які передбачені Постановою № 988. Довідку надіслано Головному управлінню

У квітні 2018 року Головне управління, з урахуванням вимог статті 63 Закону №2262- XII та Постанови № 988 здійснило перерахунок пенсії позивача та її виплату за період з 01 січня 20Ї8 то квітень 2018 року, про що свідчить наданий суду перерахунок пенсії.

На підставі зазначеної довідки головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було здійснено належний перерахунок пенсії Позивача відповідно до ст. 63 Закону України № 2262, з дотриманням чинних нормативно - правових актів.

Отже, предмет спору на час розгляду справи був відсутній, оскільки головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області були вчинені всі належні дії у здійсненні перерахунку пенсії Позивачу відповідно до норм чинного законодавства.

На підставі вище зазначеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні підстави вважати, що Головним управлінням була допущена бездіяльність у вигляді не вчинення належних дій з вимог перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Окрім зазначеного вище, колегія суддів звертає увагу на те, що постановою № 103 визначено обов'язок Головного управління проводити виплату перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою № 103 з 01.01.2019.

У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд не може задовольняти вимоги на майбутнє, а на даний час права Позивача в цій частині не порушені, оскільки заборгованість, що виникла за 1 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови № 103, тобто починаючи з 01 січня 2019 року, а тому колегія суддів приходить до висновку про передчасність даного позову, оскільки право позивача не порушено.

Оскільки на час розгляду справи були суттєво змінені обставини, які мали значення для правильного вирішення справи, прийняття Постанови № 103, якої було встановлено відповідний порядок виплати перерахованої пенсії, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції не було взято до уваги норми Постанови № 103, та не враховано факт перерахунку пенсії позивача з дотриманням всіх вимог законодавства.

Та звертає увагу на те, що об'єктом захисту у межах спірних правовідносин є саме право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, а довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, і сама по собі не породжує виникнення в позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У зв'язку з цим приходить до висновку, що Головним управлінням було проведено належний перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262 з урахуванням оновленої довідки виданої належним чином уповноваженим органом та вчинені всі належні дії з дотриманням чинного на момент розгляду справи законодавства.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повній мірі досліджено обставини справи на підставі яких суд першої інстанції прийшов до не правильного висновку щодо часткового задоволення позовних, а тому постанова суду першої інстанції має бути скасована з постановлянням нової про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

Заслухавши у судовому засіданні доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нового рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Таким чином, оскільки суд першої інстанції не повно встановив обставини у справі, його висновки не відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалене з порушенням норм матеріального права, тому рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 241, 242, 243, 250, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 328, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задоволити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2018 року - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду в порядку та строки, передбачені ст. 329 КАС України.

(Повний текст виготовлено - 23 листопада 2018 року).

Головуючий суддя: Л.О. Костюк

Судді: Н.П. Бужак,

В.В. Кузьменко

з