П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 листопада 2018 р.м. ОдесаСправа № 815/2652/18
Категорія: 10.3 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Коваля М.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 1 серпня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії щодо не виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня 2018 року не у повному розмірі; стягнути недоотриману щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня 2018 року у розмірі 6 182,50 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є учасником бойових дій, і у відповідності до ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» йому повинна надаватися одноразова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, проте у 2018 році виплачувалась не в повному обсязі.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про задоволення позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 12.07.1996 року.
Позивачу у 2018 році було виплачено разову грошову допомогу до п'ятого травня у розмірі 1 265 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 14.03.2018 року №170.
Позивач з вказаним розміром виплаченої разової грошової допомоги не погоджується, зазначивши, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 05 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при здійсненні нарахування та виплати позивачу разової допомоги Управління діяло у відповідності та на підставі вимог Закону, а розмір грошової допомоги у повній мірі відповідає чинному законодавству, а тому підставі для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок допомоги відсутні.
Колегія суддів висновки суду першої інстанції вважає правильними, з огляду на наступне.
Згідно із ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII учасникам бойових дій надаються відповідні пільги.
Відповідно до ч. 5 вказаної статті Закону України від 22.10.1993 року №3551-XII щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України № «Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 14.03.2018 року №170 з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад.
Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 3685 гривень; II групи - 3265 гривень; III групи - 2845 гривень; учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1265 гривень.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що здійснюючи нарахування та виплату у 2018 році позивачу разової грошової допомоги відповідно у розмірі 1 265 грн., Управління діяло у відповідності Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII, вищенаведеної Постанови Кабінету Міністрів України, а отже підстави для проведення позивачу перерахунку разової грошової допомоги відсутні.
Зазначені норми щодо змін у законодавстві неконституційними не визнавались, а отже підлягають застосуванню органом при вирішенні питань щодо надання відповідних пільг.
При цьому, колегія суддів враховує, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України, а отже у відповідача були всі правові підстави для застосування змін у законодавстві, передбачених іншими законами, з питань соціального забезпечення учасника бойових дій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що нарахування та виплата позивачу разової допомоги в оскаржуваному порядку здійснено відповідачем відповідно до норм чинного законодавства.
Отже, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що виплата позивачу пенсії здійснюється відповідачем правомірно і підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що під час вирішення спору суд першої інстанції правильно застосував норми процесуального та матеріального права, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують та не дають підстав для зміни чи скасування судового рішення, тому ухвалене у справі рішення підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 1 серпня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 22.11.2018 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
М.П. Коваль