П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 листопада 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/4349/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В. час і місце ухвалення: не зазначено, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюк Г.В.
суддів: Потапчук В.О. , Шляхтицький О.І.
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року по справі № 1540/4349/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановиВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні; зобов'язати відповідача провести, виходячи з 89% грошового забезпечення та зі збереженням підвищень, які відбулися на підставі постанови КМУ від 23.04.2012 № 355, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 22.04.2010 по день проведення перерахунку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з Рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що суд першої інстанції проігнорував практику рішень Верховного Суду з цих питань щодо ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог. Також вважає, що Головне управління повинно було переглянути, обчислити та здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі поданих ним документів та винести рішення про призначення з 22.04.2010 року пенсії у розмірі 89 % грошового забезпечення, а також виплатити відповідну заборгованість .
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, та зазначає що відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 « 3-1, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби ,також апелянт вважає, що до складу грошового забезпечення не входять грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразова грошова допомога при звільненні оскільки вони мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розміри не є фіксованими, а виплати не є щомісячними, тому пенсія Позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Індивідуальні перерахунки пенсій військових пенсіонерів, пов'язані з уточненням їх вислуги років (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом міністерства, в якому вони проходили службу. При цьому, уповноважений структурний підрозділ надсилає органам Пенсійного фонду України офіційне подання з необхідними поясненнями.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, ОСОБА_1 є пенсіонером Державної прикордонної служби України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області.
Основний розмір пенсії призначений з розрахунку 89 відсотків грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі 3500,04 грн. з 22.04.2010 року.
Згідно довідки автоматизованої системи розрахунку пенсії від 11.07.2018 року за пенсійною справою № 1510006496 при обчисленні пенсії позивачу враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 1200 грн., оклад за військовим званням - 65 грн., процентна надбавка за вислугу років - 506 грн., надбавка за кваліфікацію - 4, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за особливі умови служби - 15%, премія - 59%.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.09.2012 розмір пенсії збільшився на 23 відсотки, а з 01.01.2013 - до 35 відсотків, у зв'язку із чим ГУ ПФУ в Одеській області здійснений відповідний перерахунок.
01.08.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок з 22.04.2010 року пенсії з включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідних сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні, додавши архівні довідки Галузевого державного архіву Державної прикордонної служби України.
Листом від 16.08.2018 № 1948/К-11 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило ОСОБА_1 , що уповноважені структурні підрозділи забезпечують перевірку правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок щодо уточнення вислуги років на пенсію (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів, які передбачають доплату за минулий час (у разі звернення пенсіонерів), та офіційно їх подають (з необхідними поясненнями) до органів ПФУ для здійснення відповідних перерахунків пенсій.
У зв'язку із цим прийняти рішення щодо проведення перерахунку пенсії на підставі наданих копій особистих карток ГУ ПФУ в Одеській області не має можливості, тому в разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із визначеного у зверненні питанні необхідно звернутися до Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Крім того повідомлено, що на підставі наданого Адміністрацією ДПС України подання про призначення пенсії від 25.05.2010 року № 11/ВП-2850 та доданої до нього довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, пенсія за вислугу років обчислена з урахування щомісячний додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та зазначені в цій довідці.
Відмовляючи у задоволенні позову , суд першої інстанції виходив з того , що 10.03.2015 року Верховним Судом України прийнято постанову, в якій аналіз ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, а також інших нормативно-правових актів надав підстави вважати, що “грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія”.
У подальшому Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 № 4-рп/2015 зазначив, що аналіз положень Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсії (ст. 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (ст. 63).
Отже, аналізуючи у сукупності та взаємозв'язку положення Закону № 2262-ХІІ (ч.3 ст.43 та ч.3 ст.63) та Закону № 2011-ХІІ (ч. 2 ст. 9), випливає висновок, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.
Також обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного:
Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України ,громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII обчислюються з розміру грошового забезпечення та враховують, зокрема, надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (далі - постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції надав правову оцінку щодо виплат відповідних сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні та враховує, що у судовій практиці не склалося єдиного підходу застосування ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ.
Однак, колегія суддів звертає увагу на те, що суд першої інстанції повинен був звернути увагу на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 №2262-ХІІ (в редакції до 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок), визначає випадки коли проводиться перерахунок, порядок звернення за перерахунком, дії органів державної влади щодо перерахунку.
Пунктом 1 вищевказаного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб,, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII зі змінами та доповненнями, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'яку,СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань повідомляють у п'ятиденний строк підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
У свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє підпорядкованим до нього головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
З моменту надходження зазначеної інформації головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п. 2 Порядку).
За правилами п. 3 Порядку уповноважені органи на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції до органів Пенсійного фонду не належить, призначення та перерахунок пенсій органами Фонду здійснюються на підставі відомостей відповідних міністерств та відомств, які оформлені належним чином.
Оскільки розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ (зі змінами та доповненнями) відповідно до рішення Кабінету Міністрів України не змінився, дії головного управління щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є правомірними.
У той же час, згідно пункту 7 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
У такому порядку на підставі подання Адміністрації державної прикордонної служби України віж 25.05.2010 №11/ПВ-2850, та доданих до нього грошового атестату від 23.04.2010 №17 та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 23.04.2010 пенсія за вислугу років у розмірі 89% обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в цій довідці.
Індивідуальні перерахунки пенсій військових пенсіонерів, пов'язані з уточненням їх вислуги років (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом міністерства, в якому вони проходили службу. При цьому, уповноважений структурний підрозділ надсилає органам Пенсійного фонду України офіційне подання з необхідними поясненнями.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме із подання Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/ПВ-2850 від 25 травня 2010 року про призначення пенсії та з грошового атестату №17 наданого військовою частиною № НОМЕР_1 при обчислені пенсії враховані наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1200,00 грн., оклад за військовим званням 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 506,00 грн., надбавка за кваліфікацію 4% , надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% ,надбавка за особливі умови служби 15 % та премія 59%.
На підставі наданого Адміністрацією Державної прикордонної служби України №11/ПВ-2850 від 25 травня 2010 року подання та доданої до нього довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, пенсія за вислугу років обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зазначені в довідці.
Організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов'язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (стаття 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов'язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (частина перша статті 17 Основного Закону України).
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Згідно ч.1 ст.6 Конвенції , кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно статті 1 Першого протоколу до Конвенції , кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Отже, вищевказана норма гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і в оцінці дотримання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за яких майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.
Першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див., серед багатьох інших джерел, рішення у справі «Колишній Король Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).
Держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (див. рішення у справі "Кечко проти України» (Kechko v. Ukraine), згадане вище, пункт 23).
А тому, колегія суддів вважає, що відмова Пенсійного фонду у перерахунку пенсії позивачу є цілком обґрунтована та відповідає вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів, також доходить до висновку , що судом першої інстанції справа по-суті вирішена правильно, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, та доходить до висновку, що є підстави для зміни постанови суду першої інстанції, а апеляційну скаргу слід задовольнити частково, виключивши із мотивувальної частини рішення, посилання щодо надання правової оцінки виплати грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року по справі № 1540/4349/18 - змінити, виключивши із мотивувальної частини рішення, посилання щодо надання правової оцінки виплати грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, щомісячної компенсації грошового забезпечення, винагороди за бойове чергування та одноразової грошової допомоги при звільненні.
В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року по справі № 1540/4349/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Семенюк Г.В.
Судді Потапчук В.О. Шляхтицький О.І.