Рішення від 23.11.2018 по справі 826/4728/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 листопада 2018 року № 826/4728/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомДочірнього підприємства "Умань-Агро"

до про Державної фіскальної служби України визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Умань-Агро" (далі - ДП "Умань-Агро") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (далі - ДФС), що полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення значення суми податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на яку ДП "Умань-Агро" має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку за лютий 2015 року, квітень-червень 2015 року в розмірі 1103596,00 грн;

- зобов'язати ДФС збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму податку, на яку ДП "Умань-Агро" має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення податку за лютий 2015 року, квітень-червень 2015 року в розмірі 1103596,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не було вчинено дій, спрямованих на збільшення суми, на яку Дочірнє підприємство "Умань-Агро" має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за лютий 2015 року, квітень-червень 2015 року в розмірі 1103596,00 грн, визначеного позивачем згідно уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період (лютий 2015 року, квітень-червень 2015 року), а тому вважає, що відповідна бездіяльність ДФС є протиправною.

Ухвалою суду від 26.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 826/4728/18.

31.05.2018 представником відповідача Гирич К.С. подано до суду відзив на позовну заяву, у якому остання просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що пунктом 34 підрозділу 2 розділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПК) встановлено, що значення реєстраційної суми автоматично збільшується контролюючим органом на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашення від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з ПДВ, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосується спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. Відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПК, після "обнуління" показників формули реєстраційна сума збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не перераховується у подальшому в зв'язку з уточненням показників такої звітності.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

19.03.2015 ДП "Умань-Агро" було направлено в системі електронної звітності на електронну адресу Уманської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 року, де у рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" відображено суму 2932723,00 грн; у рядку 31 "Сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду" відображено відсутність будь-якої суми (а.с. 24-27). В подальшому позивач відповідно до вимог пункту 50.1 статті 50, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК подав уточнюючі розрахунки у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, якими уточнено показники рядка 24 (з лютого 2016 року - рядок 21), задекларовані в податковій декларації за лютий 2015 року: від 20.07.2015 на суму 1191,00 грн (а.с. 44-49); від 30.07.2015 на суму 136228,00 грн (а.с. 38-42).

Таким чином, поданими протягом липня 2015 року уточнюючими розрахунками за лютий 2015 року показник рядка 24, задекларований позивачем в податковій декларації за лютий 2015 року, збільшено на суму 137419,00 грн.

19.05.2015 ДП "Умань-Агро" було направлено в системі електронної звітності на електронну адресу Уманської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року, де у рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" відображено суму 628323,00 грн; у рядку 31 "Сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду" відображено відсутність будь-якої суми (а.с. 54-57). В подальшому позивач відповідно до вимог пункту 50.1 статті 50, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК подав до контролюючого органу уточнюючі розрахунки у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, якими уточнено показники рядка 24 (з лютого 2016 року - рядок 21), задекларовані в податковій декларації за квітень 2015 року: від 20.07.2015 на суму 1979,00 грн (а.с. 68-73); від 19.10.2015 на суму 1200,00 грн (а.с. 85-90); від 19.10.2015 на суму 698666,00 грн (а.с. 78-83); від 19.10.2015 на суму 2575,00 грн (а.с. 95-100).

За поданими протягом липня 2015 року, жовтня 2015 року уточнюючими розрахунками за квітень 2015 року показник рядка 24, задекларований позивачем в податковій декларації за квітень 2015 року, збільшено на суму 704420,00 грн.

19.06.2015 ДП "Умань-Агро" було направлено в системі електронної звітності на електронну адресу Уманської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2015 року, де у рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" відображено суму 904170,00 грн; у рядку 31 "Сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду" відображено відсутність будь-якої суми (а.с. 105-108). В подальшому позивач відповідно до вимог пункту 50.1 статті 50, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 ПК подав уточнюючі розрахунки у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, якими уточнено показники рядка 24 (з лютого 2016 року - рядок 21), задекларовані в податковій декларації за травень 2015 року: від 10.07.2015 на суму -2593,00 грн (а.с. 119-124); від 30.07.2015 на суму 17005,00 грн (а.с. 129-134); від 17.07.2015 на суму 4831,00 грн (а.с. 136-139); від 15.09.2015 на суму -31334,00 грн (а.с. 150-154); від 19.11.2015 на суму 25,00 грн (а.с. 160-164); від 187.12.2015 на суму 78,00 грн (а.с. 170-175).

Таким чином, за поданими протягом липня-грудня 2015 року уточнюючими розрахунками за травень 2015 року показник рядка 24, задекларований позивачем в податковій декларації за травень 2015 року, збільшено на суму 11988,00 грн.

20.07.2015 ДП "Умань-Агро" було направлено в системі електронної звітності на електронну адресу Уманської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, де у рядку 24 "Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду" відображено суму 2424532,00 грн; у рядку 31 "Сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду" відображено відсутність будь-якої суми (180-183). В подальшому позивач відповідно до вимог пункту 50.1 статті 50, пункту 198.6 статті 198, пунтку 201.10 статті 201 ПК, подав уточнюючі розрахунки у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок, якими уточнено показники рядка 24 (з лютого 2016 року - рядок 21), задекларовані в податковій декларації за червень 2015 року: від 30.07.2015 на суму 373967,00 грн (а.с. 194-199); від 20.08.2015 на суму 37088,00 грн (а.с. 201-206); від 17.09.2015 на суму 732,00 грн (а.с. 211-216); від 15.09.2015 на суму -31242,00 грн (а.с. 221-226); від 17.10.2015 на суму -98400,00 грн (а.с. 230а-235); від 27.04.2016 на суму -8400,00 грн (а.с. 240-243).

За поданими протягом липня 2015 року - квітня 2016 року уточнюючими розрахунками за червень 2015 року показник рядка 24, задекларований позивачем в податковій декларації за червень 2015 року, збільшено на суму 273745,00 грн.

Таким чином, уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року ДП "Умань-Агро" в період з липня 2015 року по квітень 2016 року було збільшено суму від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду на суму 1103596,00 грн.

Враховуючи, що на рахунку ДП "Умань-Агро" у системі електронного адміністрування ПДВ в рядку 7 "Сума від'ємного значення, на яку збільшується показник SНакл" додаткова сума, відображена позивачем у рядку 24 (з лютого 2016 року - рядок 21) вказаних вище уточнюючих розрахунків, у розмірі 1103596,00 грн у системі електронного адміністрування ПДВ відсутня, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 ПК (у редакції, що діяла до 29.07.2015) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 200-1.2 статті 200-1 ПК (у редакції, що діяла до 29.07.2015) платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок №569, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 569 система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 року або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.

Відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.

Пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК (у редакції, яка діяла до 29.07.2015) було передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де:

SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;

SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;

SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

29.07.2015 набрав чинності Закон України від 16.07.2015 № 643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", відповідно до якого всі складові формули, визначені приписами пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України, на третій робочий день після набрання чинності цим Законом дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 01 липня 2015 року (пункт 34 підрозділу 2 розділу XX ПК).

Під час обрахунку показників SНаклОтр та SНаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників SНаклОтр, SНаклВид та SМитн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку суми SНакл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу (пункт 200-1.3 статті 200-1 ПК).

Так, згідно з підпунктом 4 пункту 34 розділу 2 Перехідних положень ПК станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.

Відповідно до пункту 9-2 Порядку № 569 після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:

1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення.

Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / чотири квартали, станом на дату перерахунку.

На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;

2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку.

На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.

Згідно з положеннями пункту 10 Порядку № 569 ДФС: обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.

Так, 30.07.2015 ДФС повідомила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України №643-VІІІ з удосконалення системи електронного адміністрування, в розділі III якого передбачено обнулення показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:

- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнулення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ("СУМА" Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників "СУМА" НаклОтр, "СУМА" Митн та "СУМА" НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;

- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) сума "СУМА" Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на: суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали ("СУМА" овердрафт); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 1 липня 2015 року ("СУМА" Перепл); суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року / II квартал 2015 року; на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ("СУМА" Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.

При цьому, планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим:

- починаючи з 4 серпня 2015 року реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою "СУМА" Накл.;

- до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ("СУМА" Накл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за II квартал 2015 року.

Враховуючи офіційну інформацію ДФС, протягом 03.08.2015 повинні були бути відновлені права, у тому числі й позивача, на достовірне відображення в системі електронного адміністрування ПДВ відомостей щодо сум податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкову накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка відображається в рядку 2 Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

Разом з тим, ДФС не забезпечено відображення у системі електронного адміністрування ПДВ заявлених позивачем в уточнюючих розрахунках відомостей.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що податкова звітність з ПДВ за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року, зокрема, вказані вище уточнюючі розрахунки були прийняті податковим органом без жодних зауважень. Даний факт не заперечувався відповідачем та підтверджується наявними у справі квитанціями про прийняття уточнюючих розрахунків.

Доводи відповідача про те, що реєстраційна сума в системі електронного адміністрування може бути збільшена на суму від'ємного значення, що задекларована позивачем виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за відповідний період, лютий 2015 року, квітень - червень 2015 року, та не підлягає перерахунку у зв'язку з подальшим уточненням показників такої звітності шляхом подання відповідних уточнюючих розрахунків, є безпідставними, з огляду на наступне.

За змістом підпункту 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПК визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, - є зазначення такої суми саме в податковій звітності з ПДВ платника податку.

У свою чергу, до податкової звітності з податку на додану вартість, згідно пункту 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23.12.2014 № 966, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.10.2014 за № 1267/26044 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 13, чинного до 01.02.2016), належать:

- податкова декларація з податку на додану вартість з додатками;

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками;

- розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Аналогічна норма міститься також і в пункті 8 розділу 1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 №21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №159/28289 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 ПК у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Норми статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК хоча і не передбачають врахування уточнюючих розрахунків до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, але не містять положень, які б прямо обмежували право платника податку на коригування податкової звітності у порядку, визначеному нормами статті 50 ПК. Не містять таких положень і інші норми ПК.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом (частина шоста цієї статті).

Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні періоди (лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року) подані позивачем протягом 2015-2016 років до контролюючого органу, є однією з форм податкової звітності з ПДВ, відповідно сформовані у ньому позивачем показники мали бути враховані ДФС при автоматичному збільшенні суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року у розмірі 1103596,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, як адміністратором системи електронного адміністрування ПДВ, допущено протиправну бездіяльність щодо не збільшення суми, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на величину від'ємного значення у розмірі 1103596,00 грн, визначену позивачем в уточнюючих розрахунках до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року, а тому позові вимоги є обґрунтованими.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-11, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Дочірнього підприємства "Умань-Агро" (20356, Черкаська область, Уманський район, с. Гереженівка, вул. Грушевського, 61, ідентифікаційний код 34571712) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197), яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку Дочірнє підприємство "Умань-Агро" (20356, Черкаська область, Уманський район, с. Гереженівка, вул. Грушевського, 61, ідентифікаційний код 34571712) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначена у податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року в розмірі 1103596,00 грн.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197) збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку Дочірнє підприємство "Умань-Агро" (20356, Черкаська область, Уманський район, с. Гереженівка, вул. Грушевського, 61, ідентифікаційний код 34571712) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), що зазначена у податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року в розмірі 1103596,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 39292197) на користь Дочірнього підприємства "Умань-Агро" (20356, Черкаська область, Уманський район, с. Гереженівка, вул. Грушевського, 61, ідентифікаційний код 34571712) 3524,00 грн сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону № 2147- VIIІ).

Суддя В.П. Катющенко