13 листопада 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1869/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
секретар: Мельниченко В.В.
за участю:
представника позивача - Здоровєйщевої Т.Ю.,
представника відповідача - Рябітченко Т.В., ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Міжрегіональне управління Держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній республіці Крим Херсонська міська рада Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" (далі - позивач) звернулось в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до заяви від 21.08.2018 р. та зобов'язати видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки:
- з кадастровим номером 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1);
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 27.12.2017 року рішенням XVIII сесії Херсонської міською ради VII скликання № 1168 прийнятого «Про затвердження товариству з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «УКРСІЛЬГОСПМАШ» проектів землеустрою та передачу в оренду земельних ділянок» було вирішено затвердити проекти землеустрою та передати в оренду земельні ділянки. Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. У відповідь на звернення від 21.08.2018 р. про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідач повідомив, що не може надати зазначений витяг у зв'язку з тим, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року у справі № 821/299/16 визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона". Рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 р. № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона" було затверджено матеріали грошової оцінки земель м. Херсона, строк дії яких вичерпався.
Вважає, що так як рішення Херсонської міської ради від 31.03.2011 № 178 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона" та рішення від 22.11.2013 № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона" визнано неправомірними та скасовано в судовому порядку, дійсною на даний час для землекористувачів на території м. Херсона є технічна документація, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона".
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, надав відзив на позовну заяву та пояснив, що так як постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року у справі № 821/299/16 визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона", а останній раз нормативна грошова оцінка земель м. Херсона проводилася ще у 2000 році, то надання витягу про нормативну грошову оцінку земель на підставі рішення Херсонської міської ради від 27.04.2000 р. № 186, призведе до недоотримання коштів місцевим бюджетом та порушення вимог законодавства у сфері застосування Закону № 1378-IV.
Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що відсутні підстави для видачі витягу з технічної документації від 27.04.2000 р. про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, оскільки вона повинна переглядатися не рідше одного разу на 5-7 років, та станом на сьогодні є застарілою. Тому, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
У користуванні позивача на підставі договору оренди перебувають земельні ділянки розташовані у м. Херсоні. Зазначена обставина є доведеною і відповідачем не спростовується.
21.08.2018 р. позивач звертався з заявою до ГУ Держгеокадастру Держгеокадастру у Херсонській області про надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку трьох земельних ділянок, на що отримав листи від 27.08.2018 р. в яких повідомлено про неможливість надання зазначеного витягу у зв'язку з тим, що постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року у справі № 821/299/16 визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".
Відповідач зазначив також, що поняття грошової оцінки не є тотожним поняттю нормативної грошової оцінки земель, яке було введено з прийняттям ЗУ "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. № 1378-IV, тому не може бути використано рішення Херсонської міської ради від 27.04.2000 № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона".
Суд вважає, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону № 1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону № 1378-IV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 3 ст. 23 зазначеного Закону визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області утворено як юридична особа публічного права територіальний орган Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 14.01.2015 № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 р. № 835 "Деякі питання надання державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" визначено, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відноситься до переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на безоплатній основі.
Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого Наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 (далі - Положення № 308) Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Підпунктом 4 п. 4 Положення № 308 визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань надає адміністративні послуги згідно із законом у відповідній сфері.
Тобто, суд звертає увагу на те, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відноситься до повноважень Головного управління, факт чого не спростовується відповідачем ні відповіді наданій позивачу ні у судовому засіданні.
Пунктом 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213 визначено, що дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Суд відхиляє обгрутування відповідача, що поняття грошової оцінки не є тотожним поняттю нормативної грошової оцінки земель, оскільки жодних правових обгрунтувань жодо розбіжностей у цих термінах/поняттях відповідач не наводить. Суд вважає, що за своєю суттю та визначенням вони є тотожними і направленими саме для цілей викладених в ст.1 Закону № 1378-IV.
Крім того, відповідач зазначає про неможливість застосування грошової оцінки та надання витягу про нормативну грошову оцінку земель на підставі рішення Херсонської міської ради від 27.04.2000 р. № 186, оскільки це призведе до недоотримання коштів місцевим бюджетом та порушення вимог законодавства у сфері застосування Закону № 1378 -IV.
На думку суду така позиція відповідача є хибною, оскільки не надання позивачу витягу про грошову оцінку чи про нормативно грошову оцінку, призведе не до недоотримання коштів місцевим бюджетом, а взагалі до повного неотримання податку на землю за цими земельними ділянками із-за відсутності можливості його обрахування.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач не виконав передбаченого законом обов'язку щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі, чим порушив право позивача на його отримання та подальшу сплату до бюджету податку на землю.
Тому, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
вирішив:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо невидачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок відповідно до заяв від 21.08.2018 року, а саме:
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1);
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області видати витяги (станом на дату подачі заяв - 21.08.2018 р.) з технічної документації, затвердженої рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель м. Херсона", а саме:
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1952 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:1634 (місце розташування: м. Херсон, вул. Ладичука);
- на ділянку з кадастровим номером 6510136900:01:001:2023 (місце розташування: м. Херсон, вул. Тираспольська, 1).
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" суму витрат зі сплати судового збору у розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн 00 коп.
Інформація про учасників справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРСІЛЬГОСПМАШ" (місцезнаходження: 09107, Київська обл., м. Біла Церква, бульвар 1-го Травня, 13 (бульвар Михайла Грушевського, 13), код ЄДРПОУ 35964153);
відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області (73036, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Університетська, 136-а, код ЄДРПОУ 39766281);
третя особа - Херсонська міська рада Херсонської області (Херсонська обл., м. Херсон, просп. Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 24 листопада 2018 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 6.2.1