Рішення від 19.10.2018 по справі 823/2592/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2018 року справа № 823/2592/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання - Безпалого А.В.,

позивача ОСОБА_1 - особисто,

розглянувши у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича про визнання протиправним рішення та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточненої позовної заяви наданої до суду 25.07.2018 та заяви про про зменшення позовних вимог від 21.09.2018 просить:

- визнати неправомірним рішення за № РВ-7100578172018 від 27.04.2018 державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

- зобов'язати державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 12, 677 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що відповідач протиправно відмовив провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 12, 677 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради, посилаючись на ненадання позивачем при зверненні із заявою про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки рішення органу виконавчої влади, яким позивачеві надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою. Однак, на думку позивача, твердження кадастрового реєстратора, що із заявою звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру суперечить принципу верховенства права, з огляду на допущення Смілянською районною державною адміністрацією Черкаської області як уповноваженим органом порушень строків розгляду заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність позивачеві вказаної земельної ділянки. З огляду на наведене позивач посилається на автоматичне визнання за ним права на такий дозвіл, а тому у відповідача не було законних підстав для відмови у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до поданої технічної документації із землеустрою.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, 25.07.2018 відповідач надав до суду заперечення, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на дотримання відповідачем під час винесення оскаржуваного рішення вимог чинного законодавства України. Також відповідачем в обґрунтування заперечень проти позову надано копію постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 у справі № 823/176/17 за позовом ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Пономаренко Ірини Олександрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Смілянська районна державна адміністрація Черкаської області, про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії. Відповідач у запереченнях вказує, що предметом розгляду вказаної справи вже було зобов'язання державного реєстратора вчинити реєстраційні дії на спірну земельну ділянку з тих самих підстав, на які посилається позивач при зверненні до суду з даним позовом.

Ухвалою від 03.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті позовних вимог на 11 год. 30 хв. 19.10.2018.

У судовому засіданні позивач зменшені позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити повністю.

Відповідач у судове засідання не прибув, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, однак в матеріалах справи наявне клопотання відповідача про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

16 квітня 2018 року позивач звернувся до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки площею 12, 677 га, яка розташована у адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області.

Рішенням від 27.04.2018 № РВ-7100578172018 позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з таких підстав:

- невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру;

- подання заявником документів не в повному обсязі;

- із заявою звернулася особа, яка не може бути заявником відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Вважаючи вказане рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Статтею 79-1 Земельного кодексу України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Судом встановлено, що у липні 2016 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив:

-визнати незаконними дії Смілянської районної державної адміністрації в частині не задоволення заяви ОСОБА_1 про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,0 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,01 га, 12,2 га, 10,2 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту), - в повному обсязі, як такі, що не відповідають вимогам Закону та порушують права ОСОБА_1;

- зобов'язати Смілянську районну державну адміністрацію розглянути заяви ОСОБА_1 про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,0 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,01 га, 12,2 га, 10,2 га в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту) - та прийняти одне з відповідних рішень, передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України;

- визнати незаконними дії Смілянської районної державної адміністрації щодо реєстрації 18 заяв ОСОБА_1 під одним реєстраційним індексом, оскільки така реєстрація не відповідає положенням постанови Кабінету Міністрів України №1242 від 30.11.2011 "Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади";- зобов'язати Смілянську районну державну адміністрацію провести реєстрацію 18 заяв ОСОБА_1 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №1242 від 30.11.2011 "Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади";

- зобов'язати Смілянську районну державну адміністрацію подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 у справі №823/1006/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2017, вказаний позов задоволено повністю.

Суд також бере до уваги, що відповідно до постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 у справі № 823/1006/16 вказані заяви ОСОБА_1 від 15.06.2017 зареєстровані Смілянською районною державною адміністрацією 17.06.2016 за № 1947/01-14.

Згідно з наданими під час судового розгляду даної адміністративної справи документами, судом встановлено, що у поданій на реєстрацію технічної документації із землеустрою позивачем серед іншого було надано заяву до Смілянської районної державної адміністрації про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою від 15.06.2016 за вх. № 1947/01-14 від 17.06.2016.

Також відповідно до наданого позивачем листа Смілянської районної державної адміністрації від 04.08.2016 №01-14/1947 судом під час розгляду даної справи встановлено, що позивача повідомлено про те, що оскільки ним не надано жодного документа для ідентифікації і визначення правового статусу земель, на які він претендує, районна державна адміністрація не має правових підстав для задоволення клопотання. У листі також йдеться, що на сьогодні єдиним можливим ідентифікатором земельних ділянок у відповідності до норм пункту 2 ст. 16 Закону України "Про земельний кадастр" є їх кадастровий номер.

Суд також бере до уваги, що вищевказана постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 по справі №823/1006/16 станом на день виникнення спірних правовідносин набрала законної сили. Проте станом на час розгляду даної адміністративної справи суду не названо на не надано доказів прийняття Смілянською районною державною адміністрацією рішення на виконання вимог вищевказаної постанови суду від 07.11.2016 по справі №823/1006/16 щодо надання позивачу дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок площею 14,5 га, 16,5 га, 25,6 га, 13,5 га, 8,0 га, 10,0 га, 20,1 га, 12,0 га, 8,5 га, 14,0 га, 20,0 га, 11,1 га, 35,8 га, 15,0 га, 9,8 га, 11,0 га, 12,2 га, 10,2 га, для передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту).

З огляду на наведене суд висновує про безпідставність посилання позивача на застосування принципу мовчазної згоди щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 12,677 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закон України "Про Державний земельний кадастр" №3613-VI від 07.07.2011 (далі - Закон №3613-VI), державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; кадастровий номер земельної ділянки це індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Державний земельний кадастр базується на основних принципах, зокрема, об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються (ст. 3 Закону №3613-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №3613-VI ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.Згідно ч. 1 ст. 16 Закону №3613-VI, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

Відповідно до ст. 24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частини 1 і 2 даної статті).

Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону №3613-VI, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою, зокрема, особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Судом встановлено, що у позивача станом на час звернення до відповідача 16.04.2018 було відсутнє рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою земельної ділянки площею 12,677 га щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради, тому у відповідача були відсутні правові підстави для проведення державної реєстрації земельної ділянки площею 12,677 га.

Крім того, суд також бере до уваги постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 у справі № 823/176/17, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2017, предметом розгляду якої було оскарження ОСОБА_1 рішення державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Смілянському районі Черкаської області Пономаренко Ірини Олександрівни, про відмову у внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та зобов'язання державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру в Смілянському районі Черкаської області Пономаренко Ірину Олександрівну провести державну реєстрацію земельної ділянки площею 12,677 га, згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 у справі № 823/176/17 у задоволенні позову ОСОБА_1 до державного кадастрового реєстратора міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Сміла Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Пономаренко Ірини Олександрівни про визнання протиправним і скасування рішення, та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено повністю.

Як вбачається зі змісту постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2017 у справі № 823/176/17, висновок суду про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог у вказаній справі ґрунтується на відсутності підстав для застосування позивачем принципу мовчазної згоди щодо встановлення меж земельної ділянки площею 12,677 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах Ташлицької сільської ради з огляду на наявність рішення суду - постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 07.11.2016 у справі № 823/1006/16, яка набрала законної сили та якою зобов'язано Смілянську районну державну адміністрацію розглянути заяви ОСОБА_1 про надання дозволів на складання документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Ташлицької сільської ради Смілянського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та прийняти одне з відповідних рішень, передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про необґрунтованість адміністративного позову в цілому, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За змістом пунктів 1, 3 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з вимогами ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не стягуються. Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у Смілянському районі та м. Смілі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Мірошника Сергія Васильовича (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Свердлова, 96 а, цідентифікаційний код 34924330) про визнання протиправним рішення та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судовий збір компенсувати за рахунок коштів, передбачених бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 22.11.2018.

Суддя С.О. Кульчицький