19 листопада 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1945/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області внести зміни до актового запису № 16 від 03.09.1999 року про народження ОСОБА_1, зробленого в книзі записів актів громадянського стану Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області, привівши цей запис у відповідність із наданими позивачем документами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що при зверненні до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про її народження, останній, отримавши пакет відповідних документів, відмовив їй у внесенні відповідних змін до актового запису, у зв'язку із відсутністю начебто документа, що посвідчує її. Вважаючи відмову незаконною, ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 26.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін судове засідання на 24 жовтня 2018 року.
09.10.2018 на адресу суду від відповідача по справі надійшов лист з копією запису акту про народження, в якому останній просить провести судове засідання без його представника, у зв'язку із великим навантаженням спеціалістів відділу.
У зв'язку із неявкою сторін, ухвалою суду від 24.10.2018, відкладено розгляд справи на 19.11.2018 року.
Позивач в судове засідання не прибула, проте 19.11.2018 її представником до суду надано заяву з проханням слухати справу в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання також не прибув, відзиву на позов не надав, але 05.11.2018 надіслав лист, в якому знову просить розглянути адміністративну справу без його представника, у зв'язку із великим навантаженням спеціалістів відділу. Також, зазначає, що не має заперечень по справі.
На підставі ч. 2 ст. 175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Отже, суд вирішує розглядати дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Досліджуючи матеріали справи судом встановлено, що в актовому записі про народження №16 від 03.09.1999, складеного виконкомом Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області на ОСОБА_1 , вказано по батькові позивачки - ОСОБА_1, замість вірного, як стверджує позивач, - ОСОБА_1, що відповідає паспортним даним з урахуванням ім'я батька - ОСОБА_2. Також, в актовому записі зазначено по батькові матері позивачки - ОСОБА_3, замість необхідного та підвердженого відповідними документами - ОСОБА_3.
Згідно копії довідки про реєстрацію місця проживання особи від 23.10.2017 №1433 зазначено прізвище, ім'я, по батькові ОСОБА_1, дата і місце народження: ІНФОРМАЦІЯ_1, Україна, Херсонська область, Білозерський район, с. Музиківка.
Відповідно до змісту витягу із погосподарської книги від 23.10.2017 №1435 зазначено прізвище, ім'я, по батькові позивачки також як ОСОБА_1.
Вивчаючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані наступними нормативно-правовими актами, чинними на час виникнення спірних правовідносин: Цивільний Кодекс України (далі - ЦК України), Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 1 липня 2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).
Статтею 49 ЦК України встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) передбачено, що відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначають засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно статті 2 Закону № 2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною 1 статті 6 Закону №2398-VI передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частин 1 - 3 статі 9 Закону № 2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно ст. 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 січня 2011 року за №55/18793, було затверджено "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі Правила №96/5).
Відповідно до пункту 1.1 Правил № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно пункту 1.5. Правил № 96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до пункту 1.10. Правил № 96/5, питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно пункту 2.5. Правил № 96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Пунктом 2.6. Правил № 96/5 визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану в яких зазначені неправильні, неповні відомості, або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Пунктом 2.7. Правил № 96/5 передбачено, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно пункту 2.12. на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
В свідоцтві від 05.07.1999 року про народження дитини - ОСОБА_1, про що зроблено в книзі записів актів громадського стану запис № 16 від 03.09.1999 виконкомом Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області, у графі "Батьки" невірно вказане по батькові позивачки, власне ім'я батька позивачки та по батькові матері позивачки.
Також встановлено, що позивачка 15.02.2017 звернулася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області з заявою, в якій просила внести зміни до актового запису про народження, складеного виконкомом Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області, виправивши невірно зазначені її по батькові, власне ім'я батька та по батькові її матері. Проте, відповідачем листом від 18.02.2018 за № 460/14.1-67 відмовлено у задоволені заяви ОСОБА_1, у зв'язку з неможливістю внести зміни до актового запису про народження за відсутністю документа, що посвідчує особу заявниці. Також, відповідачем зазначено, що відмова у внесені змін до актового запису цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку.
Так, згідно частини 4 статті 144 Сімейного кодексу України, реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до статей 145, 146 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою батьків.
Статтею 295 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я.
Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім'я за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.
При цьому, в абзацах 1 та 2 пункту 1 розділу 5 Правил зазначено, що ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить, й фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я.
Механізм прийняття та розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичних осіб - громадян України визначений Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №915 (далі - Порядок), відповідно до п.2 якого заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - імені) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання.
Так, зміст наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що під словом "ім'я" мається на увазі прізвище, власне ім'я та по батькові.
Абзацом 1 пункту 3 Порядку встановлено, що заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України, а у разі, коли заявник постійно проживає за кордоном, - за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до абзацу 4 п. 3 Порядку фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, але не отримала паспорт громадянина України, пред'являє свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, якщо від дня досягнення зазначеного віку минуло менше ніж один місяць.
Таким чином, з моменту досягнення особою 16-річного віку, вона може змінювати своє ім'я (прізвище, власне ім'я, по батькові) без дозволу батьків.
Згідно п.11 Порядку, підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені є: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей. Відмова у наданні дозволу на зміну імені може бути в установленому порядку оскаржена у суді.
Частиною 6 статті 295 ЦК України передбачені підстави для відмови у зміні імені, зокрема: перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника; подання заявником неправдивих відомостей про себе.
При вирішенні даної справи суд враховує запис по батькові позивачки та ім'я її батька з офіційного документу: запису щодо імені батька "ОСОБА_2" в його паспорті як громадянина України серії НОМЕР_2, виданому Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області (а. с. 11). Аналогічним чином суд враховує й запис по батькові матері позивачки з офіційного документу: запису щодо імені по батькові матері "ОСОБА_3" в її паспорті як громадянки України серії НОМЕР_3, виданому Білозерським РВ УМВС України в Херсонській області (а.с. 12).
Як слідує із свідоцтва про народження № НОМЕР_4 позивачки її батьком зазначено ОСОБА_2, а матір'ю - ОСОБА_3 (а.с. 7).
Таким чином, оскільки записи по батькові позивачки "ОСОБА_1" та імені по батькові матері "ОСОБА_3" містяться в офіційних документах (паспорти батька та матері як громадян України), а тому суд приходить до висновку, що відповідачем в актовому записі № 16 від 03.09.1999 року про народження ОСОБА_1, зробленого в книзі записів актів громадянського стану Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області, необхідно внести зміни, привівши цей запис у відповідність із наданими позивачкою документами, а саме: замість по батькові "ОСОБА_1" зазначити "ОСОБА_1"; замість власного імені батька "ОСОБА_2" зазначити "ОСОБА_2"; замість по батькові матері "ОСОБА_3" зазначити "ОСОБА_3".
Відтак, на думку суду, позивачка надала належні та допустимі докази, які вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису цивільного стану про народження № 16 від 03.09.1999 року.
Як зазначено в ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачкою сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією АТ "Ощадбанк" № 49 від 07.03.2018 року.
Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Білозерського районного управління юстиції Херсонської області (75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул. Харченка, 28, код ЄДРПОУ 04059912) внести зміни до актового запису № 16 від 03.09.1999 року про народження ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), зробленого в книзі записів актів громадянського стану Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області, привівши цей запис у відповідність із наданими позивачем документами.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 23.11.2018.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 3.1.2