Копія
Справа № 560/3435/18
іменем України
22 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
Позивачі звернулися до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просять суд:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернутися з поданням до Управління державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення ОСОБА_1 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу від 13 лютого 2018, в сумі 1277,00 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернутися з поданням до Управління державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення ОСОБА_2 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу від 13 лютого 2018, в сумі 1277,00 грн..
В обґрунтування вимог позивачі зазначили, що відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» звільнені від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу, оскільки нерухоме майно ними придбано вперше.
На підставі вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою суду від 23.10.2018 року вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача у встановлений судом строк надав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав та вказав, що у позивача відсутні докази придбання позивачем житла вперше. При цьому, Пенсійний фонд України також не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, так як в Україні відсутня єдина система реєстрації прав на нерухоме майно, і вони позбавлені можливості перевіряти такі дані. Одночасно, оскільки збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, який був сплачений позивачем, не був зарахований на розрахунковий рахунок управління, кошти мають бути стягнуті з Державного бюджету України.
Суд, вивчивши доводи позову та відзив проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивачі 13 лютого 2018 року вперше придбали квартиру (в рівних частках кожен в свою особисту власність - по 1/2 частці), що розташована по АДРЕСА_1, що підтверджується копією договору купівлі - продажу від 13.02.2018 та копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 24813633 та № 24813743 від 13.02.2018.
Відповідно до пункту 2.1 цього договору купівлі-продажу ціна нерухомого майна встановлена в розмірі 255400,00 грн.
З операції купівлі - продажу позивачі сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2554,00 грн. (1277,00 грн. - ОСОБА_1, 1277,00 грн. - ОСОБА_2), що також підтверджується копіями квитанцій від 12.02.2018 № 0.0.961603161.1 та № 0.0.961600253.1.
24.04.2018 позивачі звернулися до начальника ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою, в якій просили звернутися з поданням до Управління державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу від 13 лютого 2018 року, оскільки квартира була придбана позивачами вперше.
Відповідачем надано відповідь від 25.05.2018 № 1157/В-8 на зазначену заяву, відповідно якої відмовлено позивачам у виплаті сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки відсутнє офіційне джерело інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається особою вперше та рекомендовано звернутись до суду.
У зв'язку із відмовою відповідача повернути позивачам збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, позивачі звернулися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж передбачено, що об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 15-3 Порядку нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання позивачами нерухомого майна вперше підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 24.04.2018, згідно якої позивачі є власниками квартири в рівних частках по 1/2 частці, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі - продажу від 13.02.2018
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 (далі - Порядок № 787).
Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на ПФУ покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивачів про придбання ними житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ними будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у них права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
Аналогічна позиція зазначена в постанові Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі №819/1249/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, позовні вимоги позивачів є законними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати в порядку ст. 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачів.
Керуючись ст.ст. 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернутися з поданням до Управління державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу від 13 лютого 2018, в сумі 1277,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернутися з поданням до Управління державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення ОСОБА_2 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу від 13 лютого 2018, в сумі 1277,00 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (код НОМЕР_2) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 30100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 30100 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2)
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький