Копія
Справа № 2240/2652/18
іменем України
12 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі колегії: головуючого-судді Тарновецького І.І. , суддів Блонського В.К. , Гнап Д.Д.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Лукова А.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не визначення порядку та умов перерахунку призначених працівникам органів прокуратури пенсій у відповідності до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру";
- зобов'язати відповідача визначити порядок та умови перерахунку призначених працівникам органів прокуратури пенсій у відповідності до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру";
- зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 30 календарних днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що він отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". 29.03.2016 позивачем подано до Управління ПФУ в Красилівському районі заяву щодо перерахунку раніше призначеної пенсії в розмірі 90% та у відповідності до довідки прокуратури Хмельницької області № 18-243 вих-16 від 04.02.2016 без обмеження граничного розміру пенсії. Листом Управління ПФУ в Хмельницькій області від 31.03.2016 № 2125/02 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, внаслідок чого звернувся до суду. Натомість, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.09.2016 у справі № 677/536/16а в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовлено повністю. Позивач зазначає, що ухвалюючи таке рішення апеляційний суд виходив з того, що статтею 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII "Про прокуратуру" закріплено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість, на час звернення ОСОБА_3 за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було. Більш того, позивач у позовній заяві по даній справі вказує, що відповідний нормативно-правовий акт на даний час досі не прийнятий.
Позивач вважає, що внаслідок такої бездіяльності Кабінету Міністрів України істотно порушуються його права на належне пенсійне забезпечення.
Вважаючи бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не прийняття нормативно-правового акту про умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
31.10.2018 до Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України в повному обсязі, та зазначає, що Міністерством соціальної політики України на виконання ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури" (далі - проект постанови). Однак, проект постанови не було погоджено Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Пенсійним фондом України у зв'язку з тим, що на сьогоднішній день діють норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213, якими скасовано призначення та перерахунок пенсій відповідно до спеціальних законів, в тому числі і відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 950 (зі змінами), проект акта Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури" підлягає обов'язковому погодженню усіма заінтересованими органами, а тому у зв'язку з не погодженням проекту акта Міністерством фінансів України, зазначений проект акта на засіданні Уряду не розглядався. На підставі вищезазначеного, представник відповідача вважає, що у даному випадку бездіяльність Кабінету Міністрів України відсутня.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративні справі та призначено підготовче засідання у справі.
Під час підготовчого судового засідання 18 жовтня 2018 року колегія суддів протокольною ухвалою закінчила підготовче провадження по справі за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, та ухвалила перейти до розгляду справи по суті. Судове засідання було призначено на 12 листопада 2018 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі посилаючись на обставини викладенні у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
02 березня 2018 року та 02 травня 2018 року (повторно) позивач звертався до відповідача із заявою про виконання покладених на Кабінет Міністрів України обов'язків, та просив визначити умови і порядок перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури.
Секретаріат Кабінету Міністрів України повідомив позивача, що заяву останнього направлено Міністерству соціальної політики України 10.05.2018 за № 41-Г-010230/22 відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" для розгляду та надання відповіді ОСОБА_3 та Кабінету Міністрів України.
06.03.2018 Міністерство соціальної політики України розглянуло звернення позивача та повідомило, що на даний час умови та порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури визначаються згідно зі статтею 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697). Крім того, статтею 86 Закону № 1697 встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідних умов та порядку на сьогодні не прийнято. А також, зазначило, що згідно з пунктом 9 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148 Кабінету Міністрів України доручено подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо перерахунку пенсій військовослужбовців та пенсіонерів інших силових структур. На сьогодні цей законопроект розроблено Мінсоцполітики, в тому числі з урахуванням пункту 8 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким також передбачається здійснення пенсійного забезпечення працівників прокуратури на умовах Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Проте, позивач не погодившись із такими діями відповідача звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльності Кабінету Міністрів України протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
15.07.2015 року набув чинності Закон України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII). Розділом ХІІ Прикінцевих положень Закону № 1697-VII визнано такими, що втратили чинність положення Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, в тому числі й статтю 50-1, яка визначала порядок перерахунку пенсій.
Натомість частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час звернення позивача до суду відповідного нормативно-правового акту не прийнято.
Разом з тим, Законом України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213) передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Оскільки, Закон № 213 прийнято пізніше, ніж Закон № 1697-VII, то застосуванню підлягають норми Закону № 213.
Аналогічна позиція висловлена в рішенні Верховного Суду України від 24.05.2016 у справі № 21-948а16, де суд дійшов висновку, що оскільки Закон № 213-VIII не скасований, його положення не визнано неконституційними, а до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі й спеціальних, прийнято не було, то відповідно, з вказаної дати скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Згідно частини 2 статті 3 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Як вже зазначалося вище, частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII закріплено норму, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII визначено, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону необхідно привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших відповідних центральних органів виконавчої влади України у відповідність із цим Законом.
Частиною 1 статті 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Згідно з частиною 2 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Пунктом 1 параграфу 32 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №950 визначено, що проекти актів Кабінету Міністрів України готуються на основі та на виконання Конституції і законів України.
Відповідно до частини 2 статті 50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями (частина 3 даної статті).
Згідно частини 1 статті 51 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону.
Відповідно до положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, міністерство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, до основних завдань якого віднесено, зокрема, здійснення контролю за діяльністю Пенсійного фонду України з ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснення державного регулювання та нагляду за дотриманням закону щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі та щодо взаємодії Пенсійного фонду України з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених повноважень Міністерством соціальної політики України відповідно до вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру» розроблено проект постанови «Про затвердження Порядку перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури».
Відповідно до параграфу 44 Регламенту, розробник подає Міністерству юстиції України для проведення правової експертизи разом з пояснювальною запискою, матеріали погодження.
Міністерством юстиції України 09.12.2016 складено висновок про відповідність проекту постанови Конституції України, а також актам законодавства, що мають вищу юридичну силу та узгоджуються з актами такої ж юридичної сили.
Пунктом 5 параграфу 33 Регламенту встановлено, що проект акта Уряду підлягає обов'язковому погодженню усіма заінтересованими органами.
Відповідно до Регламенту, якщо питання, що потребує врегулювання, належить до компетенції кількох органів виконавчої влади, розробником проекту акту Кабінет Міністрів є орган, компетенція якого у відповідній сфері правового регулювання є домінуючою. Інші органи виконавчої влади, що відповідно до компетенції беруть участь у розроблені проекту акті або його погодженні, є заінтересованими органами.
Згідно з наявними у матеріалах справи документами, проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку перерахунку призначення пенсій працівникам прокуратури» надавався для погодження Міністерству фінансів України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України, Пенсійному фонду України, Спільному представницькому органу сторони роботодавців на національному рівні, Спільному представницькому органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань професійних спілок на національному рівні, Генеральній прокуратурі України.
Натомість, як вбачається з листів Міністерства фінансів України від 06.10.2017 №31-09030-12-5/28175, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.10.2016 №3641-03/32095-03, Пенсійного фонду України від 30.09.2016 №30214/07-20 даний проект постанови вищезазначеними органами погоджено не було та надано зауваження, зокрема:
- щодо того, що за розрахунками Міністерства соціальної політики, реалізації проект постанови потребуватиме додаткових видатків із державного бюджету, які в бюджеті Пенсійного фонду не передбачені;
- щодо того, що до даного проекту не подано відповідних обґрунтувань та розрахунків із визначенням джерел покриття додаткових витрат, чим порушено вимог параграфу 34 Регламенту Кабінету Міністрів України та Методики проведення фінансово-економічних розрахунків, затверджених наказом Міністерства фінансів України 21.03.2008 №428;
- щодо того , що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».
Регламентом Кабінету Міністрів України передбачено, що проект акта останнього підлягає обов'язковому погодженню усіма заінтересованими органами. Отже, не погодження даного проекту нормативно-правового акта Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку та торгівлі України, Пенсійним фондом України призвело до неможливості подання проекту постанови на розгляд Кабінету Міністрів України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність бездіяльності відповідача щодо розробки нормативно-правового акту, який визначає умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, та як наслідок - відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття такого нормативно-правового акту.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача визначити порядок та умови перерахунку призначених працівникам органів прокуратури пенсій у відповідності до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти рішення, однак, суд не наділений правом порушувати законодавчо-встановлену процедуру затвердження нормативно-правового акту, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти нормативно-правовий акт задоволенню не підлягають.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Щодо зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Оскільки в задоволені позовних вимог слід відмовити в повному обсязі, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутні підстави для необхідності застосування ч. 1 ст. 382 КАС України.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.
На підставі вищезазначеного та керуючись статтями 77, 90, 241-246, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Судові витрати між сторонами, в порядку статті 139 КАС України, розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 листопада 2018 року
Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 , код ЄДРПОУ - 00019442)
Головуючий суддя Судді/підпис/ /підпис/ І.І. Тарновецький В.К. Блонський Д.Д. Гнап
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький