Постанова від 16.10.2018 по справі 703/2624/18

Справа 703/2624/18

3/703/848/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2018 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Опалинська О.П., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, за участі прокурора Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_3, розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки в Черкаській області про притягнення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1, працюючої провідним спеціалістом з питань зайнятості

до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, -

встановив:

31 липня 2018 року оперуповноваженим Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки ОСОБА_4 поліції України капітаном поліції ОСОБА_5 складено протокол серії ГП №207530 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП, провідним спеціалістом з питань зайнятості Смілянського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_3 про те, що вона, будучи провідним спеціалістом з питань зайнятості, Смілянського міськрайонного центру зайнятості, будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, не повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції, про суттєві зміни у її майновому стані, а саме, не повідомила про придбання автомобіля «Suzuki Swift» 2008 року випуску, загальною вартістю 168000 гривень.

Вказане правопорушення вчинене при наступних обставинах:

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року №1801-VІІІ, встановлено з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі 3200 гривень, а прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2017 році складає 1600 гривень.

На підставі договору купівлі - продажу від 22 грудня 2017 року, ОСОБА_3, набула у власність автомобіль «Suzuki Swift» 2008 року випуску, вартістю 168000 гривень.

22 грудня 2017 року, в ТСЦ МВС автомобіль «Suzuki Swift» 2008 року випуску, зареєстровано за ОСОБА_3 державний номерний знак НОМЕР_1 та видано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХК 177161.

Враховуючи, що згідно договору купівлі - продажу від 22 грудня 2017 року вартість вищевказаного автомобіля становить 168000 гривень, ОСОБА_3 мала обов'язок повідомити про суттєві зміни у своєму майновому стані протягом 10 днів, тобто з 22 грудня 2017 року по 31 грудня 2017 включно.

Згідно даних офіційного веб - сайта ОСОБА_4 агентства з питань запобігання корупції, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані ОСОБА_3 не подано.

Отже, провідний спеціаліст з питань зайнятості Смілянського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_3 не повідомивши у встановлений термін Національне агентство з питань запобігання корупції, у встановленому Законом України «Про запобігання корупції» порядку, про суттєві зміни у його майновому стані, порушила вимоги ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції».

Під час проведення перевірки не встановлено будь-яких підстав та причин, які перешкоджали ОСОБА_3 повідомити Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані у встановлений законом термін.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення є місце роботи ОСОБА_3, а саме: вул. Соборна, 68, м. Сміла Черкаської області.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата встановлення всіх обставин та ознайомлення з ним правопорушника, тобто 31 липня 2018 року.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є наступний день після кінцевої дати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані ОСОБА_3, тобто 1 січня 2018 року.

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_3 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП не визнала та пояснила, що вона не є державним службовцем та не повинна подавати відомості про зміну у своєму майновому стані оскільки проходження нею державної служби припинено 2 березня 2015 року, що підтверджується наказом Міністерства соціальної політики України Державного центру зайнятості Черкаського обласного центру зайнятості №41-к від 2 березня 2015 року, але всупереч вимогам Закону, відносно неї безпідставно складено протокол про адміністративне правопорушення. Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції 6 жовтня 2016 року за №51-03/2758 надало роз'яснення про те, посадові особи Державної служби зайнятості та її територіальних відділень не належать до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище та подають декларації згідно з рішенням ОСОБА_4 агентства від 10 червня 2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Таким чином, вона не повинна була подавати відомості про зміну у майновому стані, а декларацію подала, оскільки вважала, що всім працівникам служби зайнятості може бути повернуто статус державних службовців.

В судовому засіданні прокурор Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області ОСОБА_2 пояснила, що складений відносно ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.2 ст.172-6 КУпАП, вона підтримує в повному обсязі. Просила визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та прокурора, повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.

Відповідно достатті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до протоколу серії ГП №207530 від 31 липня 2018 року про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складеного відносно ОСОБА_3, остання, будучи згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушила вимоги частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», за що передбачена адміністративна відповідальність відповідно до вимог ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до диспозиції ч.2 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною частиною статті настає за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.

Згідно примітки ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Як вбачається з наказу №421-к від 18 листопада 2010 року ОСОБА_6 з 18 листопада 2010 року призначено на посаду головного спеціаліста відділу взаємодії з роботодавцями Смілянського міськрайонного центру зайнятості.

12 грудня 2011 року №581-к внесено зміни до облікових документів ОСОБА_6, головного спеціаліста відділу взаємодії з роботодавцями Смілянського міськрайонного центру зайнятості, у зв'язку з реєстрацією шлюбу і зміною її прізвища на «Пасанецька».

Відповідно до наказу від 6 квітня 2016 року №107-к ОСОБА_3, провідного фахівця з питань зайнятості відділу взаємодії з роботодавцями Смілянського міськрайонного центру зайнятості переведено на посаду провідного фахівця з питань зайнятості відділу організації працевлаштування населення цього центру зайнятості, з 6 квітня 2016 року.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VІІ особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті ОСОБА_4 агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається ОСОБА_4 агентством.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VІІ у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті ОСОБА_4 агентства.

Відповідно до п. 2 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону у 2016 році службові особи, які на день початку роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, займають згідно з статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище, зобов'язані подати щорічні декларації за минулий рік у порядку, встановленому законом.

Згідно примітки ст. 50 ЗУ «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються, зокрема, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії "А" або "Б", та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій.

Згідно наказу Черкаського обласного центру зайнятості від 2 березня 2015 року №41-к, в зв'язку з набранням чинності наказу Міністерства соціальної політики України від 16 грудня 2014року №1043 «Про умови оплати праці працівників державної служби зайнятості», з введенням в дію нових структури та штатних розписів міських, міськрайонних, районних центрів зайнятості Черкаської області в 2015 році, які містять перелік посад, що не відноситься до категорії посад державних службовців, та на виконання наказів Державного центру зайнятості від 28 січня 2015 року №8 «Про структуру органів державної служби зайнятості», Черкаського обласного центру зайнятості від 20 лютого 2015 року №38-к «Про попередження працівників обласної служби зайнятості про зміни в організації виробництва і праці та зміну істотних умов праці» працівників Смілянського міськрайонного центру зайнятості, зокрема ОСОБА_3, переведено на нові змінені умови праці з окладом 1265 гривень на місяць та надбавку за вислугу років в розмірі 10 відсотків посадового окладу. Підставою була згода ОСОБА_3 на зміну істотних умов праці.

ОСОБА_4 агентства з питань запобігання корупції 6 жовтня 2016 року за №51-03/2758 надано роз'яснення про те, що посадові особи Державної служби зайнятості та її територіальних відділень не належать до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище та подають декларації згідно з рішенням ОСОБА_4 агентства від 10 червня 2016 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За частиною 5 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014року №1700-VII, дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері соціального обслуговування населення, соціальної та професійної реабілітації інвалідів і дітей-інвалідів, соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Частина 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02березня 2000року №1533-III передбачає, що видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є: професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях; профорієнтація; пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України "Про зайнятість населення", компенсації відповідно до статті 26 Закону України "Про зайнятість населення"; надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України "Про зайнятість населення"; надання ваучера для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності відповідно до статті 30 Закону України "Про зайнятість населення"; здійснення заходів сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб відповідно до статті 24-1 Закону України "Про зайнятість населення"; інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» від 19 червня 2003 року №966-1У, соціальні послуги - комплекс заходів з надання допомоги особам, окремим соціальним групам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, з метою розв'язання їхніх життєвих проблем.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» від 05липня 2012року №5067-VI, основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є: реалізація державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції; внесення пропозицій Міністру - керівнику центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики щодо формування державної політики у сфері зайнятості населення; сприяння громадянам у підборі підходящої роботи; надання роботодавцям послуг з добору працівників; участь в організації проведення громадських та інших робіт тимчасового характеру; сприяння громадянам в організації підприємницької діяльності, зокрема шляхом надання індивідуальних та групових консультацій; участь у реалізації заходів, спрямованих на запобігання масовому вивільненню працівників, профілактика настання страхового випадку, сприяння мобільності робочої сили та зайнятості населення в регіонах з найвищими показниками безробіття, монофункціональних містах та населених пунктах, залежних від містоутворюючих підприємств; організація підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці; проведення професійної орієнтації населення; додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян, які неконкурентоспроможні на ринку праці; здійснення контролю за використанням роботодавцями та безробітними коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань, забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цьогоЗакону (п. 21 ч.1 ст. 22 Закону №5067-VI ).

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.03.2014р. №90 «Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення»передбачає, що державна служба зайнятості, виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і фінансуються за рахунок і в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Статтею 7 КУпАПпередбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Враховуючи викладене, вважаю, що в справі про адміністративне правопорушення підлягає застосуванню положення ст. 62 Конституції України про те, що винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Враховуюче, що ОСОБА_3 не є державним службовцем, а Смілянський міськрайонний центр зайнятості виконує завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також інші покладені на них функції у відповідності до п. 6 свого Положення, тобто, надає соціальні послуги у сфері соціального обслуговування населення, соціальної та професійної реабілітації інвалідів і дітей-інвалідів, соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, вважаю, що в діях ОСОБА_7 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в даній справі підлягає закриттю.

Відповідно п.1 ч.1 ст.247 провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Оскільки адміністративне стягнення на порушника не накладається, стягненню судовий збір не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.10, 40-1, ч.2 ст.172-6, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VІІ, Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року №1801-VІІІ, Рішенням ОСОБА_4 агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №959/29089, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06 листопада 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №1496/27941 від 01 грудня 2015 року, -

постановив:

Провадження у справі відносно ОСОБА_3 за ч.2 ст.172-6 закрити на підставі п.1 ч. 1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.П.Опалинська