Постанова
Іменем України
СПРАВА № 712/13483/18
Провадження № 3/712/4031/18
23листопада 2018 м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю прокурора Кіріченко С.О., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від оперуповноваженого Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшого лейтенанта Найчук Г.О., відповідно до Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію», «Положення про Департамент захисту економіки Національної поліції України» затвердженого наказом Національної поліції від 07.11.2015 №81 та «Положення про управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України» затвердженого наказом Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 16.11.2015 №3 та ст.256 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , прац. Головний центр підготовки особового складу ДПС України імені генерала-майора Ігоря Момота ,-
за ч.2 ст. 172-6КпАП України , -
На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.2 ст. 172-6КпАП України відносно ОСОБА_1 . ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, а саме: що він, працюючи на посаді начальника відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота, маючи звання підполковника, у порушення ч. 2 ст. 52 Закону, не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) про суттєві зміни у майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною другою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адмінвідповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що його електронний ключ знаходився на флеш-накопичувачі, але коли він спробував ним скористатися, для того, щоб повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, виявилося що він не працює. Тому він відніс його до ремонту в сервісний центр. Коли отримав полагоджений флеш-накопичувач-04.07.2017 то зразу подав повідомлення. Суд, заслухавши учасників процессу, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного. ОСОБА_1 згідно наказу Голови Державної прикордонної служби України від 12.12.2017 року № 1268-ОС призначений на посаду начальника відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота. Відповідно до Закону Украйни «Про військовий обов'язок і військову службу», положення «Про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України», військовослужбовці у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами начальника Навчального центру Державної прикордонної служби України. Відповідно до ч. 8 ст. 14 Закону України «Про державну прикордонну службу України» військовослужбовці Державної прикордонної служби України, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, зобов'язані подавати щороку до 1 квітня декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку та на умовах, що встановлені Законом України "Про запобігання корупції". Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну . та/або цивільно-правову відповідальність. Відповідно до відомості доведення до суб'єктів декларування Головного центру підготовки особового складу відповідальності за подання суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, умисне неподання суб'єктом декларування зазначеної декларації відповідно до чинного законодавства та відповідальність за інші можливі порушення під час подання декларації відповідно до чинного законодавства підполковник ОСОБА_2 ознайомлений із вимогами законодавства, що підтвердив особистим підписом. Таким чином, начальник відділу матеріального забезпечення Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерала-майора Ігоря Момота є суб'єктом відповідальності, за вчинення правопорушення пов'язаного корупцією, згідно п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про запобігання корупції». Згідно із частиною другою статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстр) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст, 12 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігань і корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону. Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб'єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб'єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Пунктом 4 передбачено, що інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Таким чином, ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування має у обов'язковому, визначеному законом порядку, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави та виконувати додаткові заходи фінансового контролю, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції». Так, ОСОБА_1 порушив вимоги фінансового контролю, а саме не своєчасно подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані щодо отримання ним доходу, сума правочину 215 586 грн., від відчуження рухомого майна, а саме транспортного засобу марки «FORD FOCUS», д.н.з. НОМЕР_1 . Встановлено наступне: 11.05.2017 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений договір купівлі-продажу № 7141/2017/450857 згідно якого покупець ОСОБА_3 отримала у власність транспортний засіб марки «FORD FOCUS», д.н.з. НОМЕР_1 . Відповідно до п. 3.1. Договору ціна за вищевказаний транспортний засіб складає 215 586 грн, яку покупець ОСОБА_3 заплатив після укладання договору Осиці ВТТ, про що свідчить те, що розрахунок за майно здійснено повністю. Саме п. 2.1. Договору передбачено, що передача транспортного засобу продавцем і прийняття його покупцем здійснюється після повної оплати вартості майна. Факт набуття ОСОБА_1 доходу від продажу транспортного засобу підтверджується несвоєчасно поданим повідомленням про суттєві зміни в майновому стані, а саме датований від 04.07.2017, відповідно якого ОСОБА_1 отримав дохід від ОСОБА_3 . У розмірі 215 586 грн. Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2017 року - 15,44 гривні, з 1 травня - 1624 гривні, з 1 грудня - 1700 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, з 1 травня - 1684 гривні, з 1 грудня - 1762 гривні. Таким чином, набуття права власності на рухоме майно - транспортний засіб загальною вартістю 215 586 грн. перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року (50*1600 грн.=80 000 грн.), що свідчить про суттєву зміну майнового стану. За таких умов у ОСОБА_1 виник обов'язок, відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону, а саме у десятиденний строк з моменту отримання доходу - повідомити про це НАЗК. Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Опрацюванням відомостей з Реєстру, встановлено що ОСОБА_1 не своєчасно подав повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому, а саме замість визначеної законом дати - до 20.05.2017, повідомлення подав -04.07.2017, тобто порушив вимоги ч. 2 ст. 52 Закону. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», в їх порушення несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, а отримання ним доходу від продажу транспортного засобу у розмірі 215 586 гри., що перевищує 50 прожиткових мінімумів встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 КУпАП . Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6 КпАП України. На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 2ст. 172-6 КУпАП, - ПОСТАНОВИВ: ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 172-6 КУпАП. Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700грн. на користь держави. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 352,40грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення. Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.