Рішення від 29.10.2018 по справі 362/6549/17

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Справа362/6549/17

Провадження 2-а/362/36/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" жовтня 2018 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого - судді Корнієнка С.В., при секретарі - Лагуті І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, третя особа - ОСОБА_2, про скасування рішення суб'єкта владних повноважень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з вимогами про скасування рішення відповідача - Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, № 767-22Л/І від 15 серпня 2013 року, в частині надання дозволу третій особі у справі - ОСОБА_2, на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд та для ведення особистого селянського господарства, площею 0,10 га, по пров. Миру, 63, в смт.Глеваха у власність.

Свій позов вона обґрунтувала тим, що відповідач не мав підстав для прийняття такого рішення, оскільки його ж рішенням № 601-25-V від 09 грудня 2008 року їй було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,10 га, для передачі у власність під будівництво та обслуговування жилого будинку в смт. Глеваха по пров. Миру, 63, при цьому, термін реалізації цього рішення в ньому не визначений.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, просили задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений судом належним чином.

Представник третьої особи позовних вимог не визнав, просив відмовити в задоволені позову у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з положеннями ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з положеннями ч.1 ст.9, ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд розглядає справу на підставі доказів, наданих сторонами.

Як вбачається з положень ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з положеннями ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до положень ч.2 ст.19 Конституції України та ч.1 ст.9 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно із положеннями ч.1 ст.81 ЗК України (в редакції від 14.10.2008 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, в тому числі, п. «б» - безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності та п. «в» - приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини.

Як вбачається з положень ч.5 ст.116 ЗК України (в редакції від 14.10.2008 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Положеннями ст.ст.2 і 12 ЗК України (в редакції від 14.10.2008 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), селищна рада має визначені законом повноваження із надання вільних земельних ділянок у власність або користування.

Відповідно до положень ч.ч.7, 8, 9, 10 і 11 ст.118 ЗК України (в редакції від 14.10.2008 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Положеннями ч.11 ст. 151 ЗК України (в редакції від 14.10.2008 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення становить один рік і може бути продовжено одноразово на такий самий строк. У разі якщо протягом встановленого строку проект відведення земельної ділянки не подано на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо її відведення вважаються анульованими.

Судом встановлено, що рішенням Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області № 601-25-V від 09 грудня 2008 року позивачеві було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,10 га, для передачі у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку в смт. Глеваха, пров. Миру, 63, та надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, роботи з розробки проекту розпочати після укладання договору з землевпорядною організацією, яка має відповідну ліцензію, проект відведення земельної ділянки (по угіддях) погодити із: землекористувачем; органом земельних ресурсів; природоохоронним органом; органом містобудування і архітектури; санітарно-епідеміологічним органом; органом охорони культурної спадщини та старовини, проект відведення земельної ділянки подати обласному управлінню земельних ресурсів у строк, передбачений договором на розробку проекту відведення земельної ділянки, для здійснення державної землевпорядної експертизи (а.с.3).

13 лютого 2009 року позивач та ТОВ «Будівельна компанія «Кінг» уклали договір №13/02 щодо виготовлення технічної документації.

Проте суд зазначає, що відповідний проект відведення земельної ділянки суду, виконаний протягом встановленого законом строку, стороною позивача не надана.

З листа Глевахівської селищної ради № 670/02-22 від 14 листопада 2017 року вбачається, що відповідно до наявної в розпорядженні селищної ради інформації, на ділянку за адресою: пров. Миру, 63, відповідно до рішення селищної ради №767-22-06 від 15.08.2013 року, був наданий дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо передачі у власність іншому громадянину (а.с.16).

Відповідно до рішення Глевахівської селищної ради № 767-22 -VI від 15 серпня 2013 року був наданий дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд та для ведення особистого селянського господарства, в смт Глеваха, роботи з розробки проекту розпочати після укладання договору з землевпорядною організацією, яка має відповідну ліцензію, розробку проекту відведення земельної ділянки до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації провести на підставі розробленого та погодженого в установленому порядку детального плану забудови, погоджену землевпорядну документацію подати до селищної ради на затвердження, в разі не представлення на розгляд сесії селищної ради проектно-технічної документації щодо передачі у власність зазначеної земельної ділянки на протязі трьох років, рішення дане втрачає силу (а.с.18).

Згідно довідки виконавчого комітету Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області № 249 від 22.06.2009 року, за ОСОБА_2 рахується, згідно земельно-облікових даних, земельна ділянка в смт. Глеваха пров. Миру, 63, площею 0,10 га, для ведення особистого селянського господарства, земельна ділянка в користуванні з 2000 року.

З відповіді Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців № 95/14-06 від 14.06.2018 року вбачається, що відділом реєстрації не проводилась державна реєстрація прав власності по земельній ділянці за адресою: смт. Глеваха, Васильківського району, Київської обл., пров. Миру, 63.

Разом з тим, як вбачається з кадастрового плану земельної ділянки по пров. Миру, 63, в смт.Глеваха, на ім'я третьої особи, їй присвоєний кадастровий № 55300:02:004:0050.

Отже, оскільки спірне рішення Глевахівської селищної ради V скликання Васильківського району Київської області № 601-25- V від 09 грудня 2008 року, яким заявниці було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі їй у власність, через невиконання нею відповідних дій щодо розробки та подання на затвердження проекту відведення земельної ділянки протягом встановленого законодавством строку, його необхідно вважати анульованим з 09 грудня 2009 року.

Таким чином, позивачем не доведення противність спірного рішення відповідача, а тому в задоволені позову необхідно відмовити.

Суд, також зазначає, що у відповідності до вимог п.1 ч.2 ст.245 КАС України, позивачем не вірно обраний спосіб захисту своїх інтересів, а саме, щодо відсутності в позові вимог про визнання відповідного рішення суб'єкта владних повноважень протиправним.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.9, 77, 139, 241- 246, 250, 254, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя Корнієнко С.В.