Справа № 346/4999/18
Провадження № 3/346/2353/18
21 листопада 2018 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Беркещук Б.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління служби безпеки України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , жительки АДРЕСА_2 , працюючої помічником директора з кадрової роботи в Коломийському медичному коледжі імені І.Франка, громадянки України,
за ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
19 вересня 2018 року старшим оперуповноваженим Управління СБ України в Івано-Франківській області Запоточним В.В. складено протокол №30-20/18 про вчинення громадянкою ОСОБА_1 адмінправопорушення, передбаченого ч.4 ст. 212-6 КУпАП.
Як зазначено в протоколі у результаті вжитих заходів, в установленому законом порядку, отримано інформаціїю про те, що ОСОБА_2 , працюючи на посаді помічника директора з кадрової роботи в Коломийському медичному коледжі імені І.Франка, допустила незаконне копіювання та передачу через незахищений канал мережі інтернет документальних матеріалів "Список військовозобов'язаних чоловіків станом на 01.09.2017 року.doc), в яких містяться повні установчі дані, військове звання та інша конфіденційна інформація військовозобов'язаних осіб, що відповідно до ст.ст. 8,9 Закону України «Про захист інформації в інформаційних телекомунікаційних системах», ст.ст.6,10,14,24 Закону України «Про захист персональних даних», ст.21 Закону України «Про інформацію» є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом та охороняється державою, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.212-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
З метою перевірки та документування протиправних дій ОСОБА_1 , припиненя адміністратвиного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 212-6 КУпАП, 19 вересня 2018 року у ході огляду службового приміщення вищенаведеної державної установи за адресою м. Коломия вул. Франка, 14, кабінет відділу кадрів, співробітником УСБУ в Івано-Франківській області зафіксовано (Акт огляду від 19.09.2018р.) незаконне копіювання та передачу через незахищений канал мережі інтернет документальних матеріалів "Список військовозобов'язаних чоловіків станом на 01.09.2017 року.doc), в яких містяться повні установчі дані, військове звання та інша конфіденційна інформація, копія документів здійснена за допомогою функції "скріншот".
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, у попередньому судовому засіданні вину у вчиненому нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.212-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, визнала та вказала, що 01 вересня 2017 року до Коломийського медичного коледжу на ім я керівника поступив лист в.о. директора департаменту охорони здоров"я Івано-Франківської облдержадміністрації про надання до 01.09.2017 р. інформації про військовозобов"язаних (чоловіки віком до 55 років), які перебувають на військовому обліку у військових комісаріатах Івано-Франківської області, які є у підпорядкованому їх закладі. На дану вимогу вона, ОСОБА_1 , працюючи на посаді помічника директора з кадрової роботи в Коломийському медичному коледжі імені І.Франка, підготувала інформацію на згаданий лист, здійснила копіювання та передала через незахищений канал мережі інтернет документальні матеріали "Список військовозобов'язаних чоловіків станом на 01.09.2017 року.doc). Зазначила, що у вищезгаданому листі департаменту не було зазначено, яким шляхом слід надати таку інформацію, а було посилання на ст. 47 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов"язаних" затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 р. № 921, тому надала таку інформацію через мережу інтернет.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суд доходить таких висновків.
Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Адміністративним правопорушенням, відповідно до ч. 4 ст. 212-6 КУпАП, визнається незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
Відповідно до ст. 47 "Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов"язаних" затвердженого постановою КМУ від 07.12.2016 р. № 921, уразі отримання розпоряджень районних (міських) військових комісаріатів щодо оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик на призовні дільниці (пункти попереднього збору) для їх приписки до призовної дільниці, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних керівники державних органів, підприємств, установ та організацій зобов'язані: видати наказ про оповіщення призовників і військовозобов'язаних та довести його до їх відома у частині, що стосується забезпечення їх прибуття за викликом районного (міського) військового комісаріату у визначені ним строки; забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників і військовозобов'язаних до районних (міських) військових комісаріатів; письмово повідомити районним (міським) військовим комісаріатам про осіб, які не виконали наказ керівника державного органу, підприємства, установи та організації та не прибули за викликом до районного (міського) військового комісаріату.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 212-6 КУпАП - незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі, за вищевказаних обставин зазначених у протоколі.
Факт скоєння ОСОБА_2 правопорушення підтверджується: даними протоколу про адміністративне правопорушення № 30-20/18 від 19.09.2018 року; даними акту огляду ЕОМ від 19.09.2018 року; копіями електронних документів, виконаних за допомогою функції «скріншот»; письмовим поясненням гр. ОСОБА_3 від 19.09.2018 року; письмовою заявою ОСОБА_1 від 19.09.2018 року про розгляд справи в її відсутності та про її згоду зі змістом протоколу № 30-20/18 від 19.09.2018 року.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_4 за вчинене адміністративне правопорушення є те, що раніше до адміністративної відповідальності не притягалася.
Обставин, які обтяжують відповідальність судом не встановлено.
За таких обставин, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, вважаю за необхідне та достатнє застосувати до порушника адміністративне стягнення в межах санкції ч. 4 ст. 212-6 КУпАП у виді мінімального штрафу з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних, оскільки саме такий вид і розмір стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, на думку суду буде достатньою мірою відповідальності для особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Таким чином, із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст.33, ч. 4 ст. 212-6, 283-285,294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень, з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір в сумі 352 грн. 40 коп. (на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Суддя Беркещук Б. Б.