Постанова від 22.11.2018 по справі 338/1275/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 338/1275/18

22 листопада 2018 року селище Богородчани

Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Шишко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Богородчанського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, громадянина України,

за ч. 1 ст. ­­­­­130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол про те, що він 15 жовтня 2018 року о 00 годин 35 хвилин на автодорозі Мукачево-Львів керував автомобілем OPEL VECTRA, реєстраційний номер PO986CL, у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що вечором 15 жовтня 2018 року він перебував за місцем свого проживання на ІНФОРМАЦІЯ_3, де спілкувався зі своїми друзями та вживав спиртні напої. Близько опівночі у них закінчилося спиртне й він вирішив поїхати на автозаправку, що на початку селища Богородчани, купити горілку. Оскільки він вживав спиртне, він попросив свого брата ОСОБА_2, який сів за кермо його автомобіля та поїхали в Богородчани. Купивши на автозаправці «ОККО» спиртне, вони поверталися додому, й біля ресторану «Діброва», що на виїзді з селища Богородчани, їх зупинили працівники поліції. Вони з братом вийшли з автомобіля й пішли до працівника поліції, який їх зупиняв. Працівник поліції запитав кому належить автомобіль та запропонував йому пройти огляд на стан сп'яніння. Він не хотів створювати конфліктної ситуації й продув у прилад «Dragger», який зафіксував показник на рівні 2,38 %. Незважаючи на його пояснення про те, що він не керував автомобілем, працівники Богородчанського ВП склали адміністративний протокол. Винним у інкримінованому правопорушенні себе не визнає, оскільки він не керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, й свідків, які вказані у протоколі, на місці його складання не було. Просить провадження у справі щодо нього закрити за відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.

Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. Винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з вимогами ч.2 та 3 ст.266КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції у присутності двох свідків. У разі незгоди водія, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Пунктами 6, 10 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ № 1452/735 від 09.11.2015 року, зазначено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

У графі «свідки чи потерпілі» протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.2) зазначено двох свідків : ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Однак, допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що він працює водієм таксі й близько 01 години 15 жовтня 2018 року перебував на автостанції у селищі Богородчани. До нього підійшли працівники поліції, показали квитанцію приладу «Dragger» й попросили засвідчити факт перебування особи у стані алкогольного сп'яніння. На вимогу працівників поліції він та ще один водій таксі ОСОБА_4 підписали заповнений адміністративний протокол. Зазначив, що на місці зупинки водія ОСОБА_1 він не був.

На неодноразові виклики в судове засідання свідок ОСОБА_4 не з'явився, про причину неявки суд не повідомив.

Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердив, що близько опівночі 15 жовтня 2018 року він з братом ОСОБА_1 автомобілем останнього їздили на автозаправку в селище Богородчани й за кермом їхав він, а не ОСОБА_1

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до п.1 розділу 9 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1395, водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами.

Разом з тим, складений щодо ОСОБА_1 протокол не містить даних про те, що працівниками поліції його було відсторонено від керування транспортним засобом.

Положеннями статей 254, 255, 256 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення складається на водія про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП.

В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.

Однак, зазначеного вище порядку працівниками поліції не дотримано, що ставить під сумнів достовірність даних, вказаних у протоколі.

Беручи до уваги описані сумніви та протиріччя, суд вважає, що протокол про адмінстративне правопорушення не відповідає вимогам закону, а тому не може вважатись належним й допустимим доказом у справі.

Враховуючи наведене вище, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Копію постанови вручити ОСОБА_1

Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання через Богородчанський районний суд апеляційної скарги.

Суддя О. А. Шишко