Справа № 344/16355/17
Провадження № 2-а/344/452/18
13 листопада 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання виготовити та надіслати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 та постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 з врахуванням: посадового окладу - 2 500,00 грн.; окладу за спеціальним званням, майор міліції - 2 000,00 грн.; надбавки за стаж служби 40% - 1 800,00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання - 50% - 3 150,00 грн.; премії - 120% до грошового забезпечення - 11 340,00 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 рр. - 217,70 грн., а всього - 21 007,70 грн.,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку йому пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії протиправною; зобов'язання виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку йому пенсії нову довідку про його грошове забезпечення, в якій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір грошового забезпечення з урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням, майор міліції - 2000 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1800 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %- 3150 грн.; премія у розмірі 120,0% до грошового забезпечення - 11340 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань в сумі - 5225 грн., всього: 26015 грн.; відповідно до статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, зобов'язавши її подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Позов мотивований тим, що з вересня 2013 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ та отримує пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Як пенсіонер МВС України перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, є інвалідом війни ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби. Не погоджуючись зі змістом та даними довідки про його грошове забезпечення № 581/10805/8-17 від 16.05.2017 року, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, 02 листопада 2017 року позивач звернувся до Відповідача з заявою, де мотивовано просив виготовити і направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про його грошове забезпечення, в якій відповідно до постанови КМУ №988 з урахуванням постанови КМУ № 1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір його грошового забезпечення, з урахуванням його основних та додаткових видів, для перерахунку його пенсії. Однак, відповідач листом від 13 листопада 2017 року № Г-144/108/05/8-17 у задоволені вказаного прохання відмовив вказавши, що відповідно до вимог пункту 3 Порядку 45 ним оформлено довідку про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 2 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для проведення перерахунку пенсії. Також відповідач зазначив, що не має правових підстав направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавок, доплат, підвищень, визначених постановою КМУ № 1294 та наказу МВС №499 для працівників міліції, в зв'язку з тим, що всі додаткові види грошового забезпечення і премії встановлені постановою КМУ №988 та наказом МВС №206. З такою позицією позивач не погоджується та вважає її такою, що звужує і порушує його права і законі інтереси.
19.06.2018 позивач ОСОБА_1 подав до суду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої просив: визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку йому пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з врахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії протиправною; зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку йому пенсії нову довідку про його грошове забезпечення, в якій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір його грошового забезпечення з урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням, майор міліції - 2000 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 1800 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50% - 3150 грн.; премія у розмірі 120,0% до грошового забезпечення - 11340 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012рр. в сумі - 5225 грн. : 24 міс. =217,70 грн., всього: 21007,70 грн.; відповідно до статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, зобов'язавши її подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (а.с. 154, 155).
Позивач в судове засідання не з'явився, попередньо подав до суду заяву, відповідно до якої вимоги заявленого адміністративного позову підтримав, з підстав, викладених в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, просив задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 153, 238, 244).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій та визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Так, позивач з 01.10.2013 року є пенсіонером. По виходу на пенсію йому було призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 1 ст. 78 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
03.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області з інформаційним запитом, в якому, зокрема, просив надати інформацію щодо складових, які включені до довідки на його ім'я про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, для перерахунку його пенсії, в інформацію включити розмір перерахованої пенсії, а також просив надати копію довідки про розмір грошового забезпечення станом 1 січня 2016 року згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 для перерахунку його пенсії (а.с. 17, 18).
Так, листом від 10.07.2017р. Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківської області надано довідку про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017р. за №581/108/05/8-17, а також повідомлено що вказану довідку подано до головного управління Пенсійного фонду в області для подальшого проведення перерахунку пенсії (а.с. 19, 20).
11.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із інформаційним запитом, в якому, зокрема, просив надати йому завірену копію Грошового атестату, який був виписаний при його звільнені, надати завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, яка направлена до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку його пенсії, а також надати довідки про розмір грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він фактично отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням та з яких було утримано єдиний соціальний внесок (а.с. 21).
Так, листом від 15.09.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області надано копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також повідомлено, що у відповідності до п.4.3 наказу МВС від 31.12.2007р. №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ» грошовий атестат разом з іншими документами, необхідними для призначення пенсії, поданий до Пенсійного фонду. Згідно записів в особових карточках, що знаходяться на зберіганні в архіві, за період з 01.10.2011 року по 30.09.2013 рік було нараховано і виплачено: у 2011 році матеріальну допомогу у сумі 2550 грн.00коп; у 2012 році матеріальну допомогу у сумі 2675 грн.00 коп.; при звільненні з УМВС України в Івано-Франківській області нараховано і виплачено одноразову грошову допомогу в сумі 40930 грн. 47 коп. (а.с.22).
Згідно копії наданої довідки про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017р. за №581/108/05/8-17 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший дільничий інспектор міліції сектору ДІМ Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області прирівнено до посади старший дільничий офіцер поліції та становить: посадовий оклад - 2500грн., оклад за військовим (спеціальним званням) майор поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 1800 грн., премія (0,68%) - 42,84 грн., всього 6342,84 грн.(а.с. 23).
02.11.2017 року ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із інформаційним запитом, в якому, зокрема, просив виготовити та надати довідку про розмір грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які він фактично отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення та з яких було утримано єдиний соціальний внесок, а також виготовити та надати довідку про розмір одноразової грошової допомоги в зв'язку із тим, що отримав інвалідність від травми, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків з якої було утримано єдиний соціальний внесок (а.с.24).
Згідно наданої Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області довідки від 06.11.2017 р. № Г-168/108/01/29-2017 вбачається, що за час служби в УМВС України в Івано-Франківській області з 01.10.2011 року по 30.09.2013 року (24 місяці перед звільненням) згідно записів в особових карточках, які знаходяться на зберіганні в архіві, було нараховано і виплачено: у 2011 році матеріальну допомогу у сумі 2550 грн. 00 коп.; у 2012 році матеріальну допомогу у сумі 2675 грн. 00 коп. Єдиний Внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховано та сплачено в повному обсязі. При звільненні з УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 нараховано і виплачено одноразову грошову допомогу у сумі 40930 грн. 47коп. Одноразова грошова допомога при звільнені зі служби військовослужбовців не є об'єктом для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 ОСОБА_1 нараховано та виплачено однаразову грошову допомогу в сумі 39 690,00 грн. Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з даної суми не нараховуєтсья і не сплачується (а.с.26).
В свою чергу, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, у відповідь на звернення позивача, листом від 10.10.2017 № 821/Г15, направило не завірену ксерокопію грошового атестату (а.с.28, 29).
02 листопада 2017 року позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області із заявою, в якій, зокрема, просив виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії вказавши повну та реальну інформацію про встановлений розмір грошового забезпечення, його основні та додаткові види (а.с.32-35).
Відповідач листом від 13 листопада 2017 року № Г-144/108/05/8-17 у задоволені вказаної заяви відмовив вказавши, що відповідно до вимог пункту 3 Порядку 45 ним оформлено довідку про розмір грошового забезпечення за формою згідно із додатком 2 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 та направлено до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для проведення перерахунку пенсії. Також зазначено, що не має правових підстав направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням надбавок, доплат, підвищень, визначених постановою КМУ № 1294 та наказу МВС №499 для працівників міліції, в зв'язку з тим що всі додаткові види грошового забезпечення і премії встановлені постановою КМУ №988 та наказом МВС №206 (а.с.36-38).
Оскільки, із наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області довідки вбачалось, що для перерахунку пенсії не враховувались надбавки (статті), підвищення, доплати тощо, які вказані у пенсійній справі та перераховані у листі ПФУ від 03.02.2017(а.с. 39, 40), позивач звернувся із даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначається Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262).
Так, у відповідності до ст.63 Закону України № 2262 (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як вказано в ч.3 Закону України № 2262 (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
В 2015 році прийнято Закон України від 02.07.2015 № 580 "Про національну поліцію", у п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З наведеного слідує, що не дивлячись на введення в дію нового Закону "Про національну поліцію" за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (далі постанова № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
В свою чергу, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного у п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головне управління Пенсійного фонду України складає у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (п.2 Порядку № 45).
За змістом п.3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Із аналізу наведених вище положень Порядку № 45 слідує, що обов'язок підготовки довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та її подання до головного управління ПФУ виникає у державного органу, з якого особи були звільнені із служби, тільки у разі отримання від пенсійних органів списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Як вже було зазначено, у п.15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" вказано, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, в тому числі що стосується пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України від 04.04.2006 № 3591 "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" (набрав законної сили 29.04.2006) було встановлено порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовцям, згідно якого заборонено змінювати положення Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо умов і норм пенсійного забезпечення зазначених у ньому осіб іншими законами.
В силу прямої дії норми ч.1 ст.58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи), на думку суду, зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримує на даний момент, за врахуванням чинності положень Закону України № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294.
Як вбачається з копії довідки про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017р. за №581/108/05/8-17, копії грошового атестату №7 від 03.10.2013р. та копії довідки від 06.11.2017 р. № Г-168/108/01/29-2017 розмір грошового забезпечення з урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року становить: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням, майор міліції - 2000 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1800 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %- 3150 грн.; премія у розмірі 120,0% до грошового забезпечення - 11340 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2011-2012рр. в сумі 5225 грн.: 24 міс.= 217,70 грн..
Таким чином, на думку суду, перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу, а тому заявлені вимоги про визнання протиправною бездіяності Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення та щодо зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку вказану довідку, підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про зобов'язання подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що дане питання регулюється ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України та відноситься до дискреційних повноважень суду і не містить в собі імперативного обов'язку, а отже суд вільний у виборі щодо застосування заходів впливу до правопорушника. Враховуючи положення вказаної норми, підстав для зобов'язання відповідача у справі подати звіт про виконання рішення, суд не знаходить, з огляду на що, в задоволенні даної вимоги необхідно відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що заявлені вимоги адміністративного позову з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, підлягають до часткового задоволення.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та їх сімей", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", ст.ст. 2, 6, 8, 194, 229, 241-246, 250, 255, 371 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання виготовити та надіслати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 та постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 з врахуванням: посадового окладу - 2 500,00 грн.; окладу за спеціальним званням, майор міліції - 2 000,00 грн.; надбавки за стаж служби 40% - 1 800,00 грн.; надбавки за особливо важливі завдання - 50% - 3 150,00 грн.; премії - 120% до грошового забезпечення - 11 340,00 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2011-2012 рр. - 217,70 грн., а всього - 21 007,70 грн. - задоволити частково.
Визнати неправомірною бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Пре пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для подальшого перерахунку пенсії
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нову довідку про його грошове забезпечення, в якій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, вказати повну та реальну інформацію про встановлений розмір грошового забезпечення з урахуванням його основних та додаткових видів відповідно до законодавства чинного станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням, майор міліції - 2000 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1800 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50 %- 3150 грн.; премія у розмірі 120,0% до грошового забезпечення - 11340 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2011-2012рр. в сумі 5225 грн.: 24 міс.= 217,70 грн., всього: 21007,70 грн..
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 22.11.2018 року.
Суддя Пастернак І.А.