Справа № 687/1274/18
20 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Тарновецький І.І., розглянувши позовну заяву Вільховецької сільської ради до Державного реєстратора Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області Островської Юлії Андріївни про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора,
Вільховецька сільська рада звернулась до Чемеровецького районного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Державного реєстратора Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області Островської Юлії Андріївни про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора.
Ухвалою Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 30.10.2018 матеріали адміністративної справи №687/1274/18 передано на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою зазначеної статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно приписів ч. ч. 1-2, ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Частиною 4 ст. 122 КАС України визначено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Суд ознайомившись із адміністративним позовом та матеріалами доданими до нього встановив, що позивач оскаржує рішення державного реєстратора Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області Островської Юлії Юріївни від 10.04.2018, індексний номер 40552197.
У позовній заяві позивач вказує на те, що ним було вжито заходи досудового врегулювання спору шляхом подання скарги до комісії з питань розгляду скарг до Міністерства Юстиції України на рішення державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно Новоушицької селищної ради, Новоушицького району, Хмельницької області.
Наказом Міністерства юстиції України від 06.06.2018 за №1940/7 було відмовлено у задоволенні вищезазначеної скарги.
Позивач вказує, що копія наказу Міністерства юстиції України від 06.06.2018 за №1940/7 була надіслана разом із супровідним листом Міністерства юстиції України від 11.07.2018 за № 13882-33-18/19К та була отримана Вільховецькою сільською радою лише 20.07.2018, що підтверджує копією конверту, в якому було надіслано копію вказаного наказу.
Разом з тим, судом встановлено, що супровідний лист Міністерства юстиції України на який посилається відповідач датовано 11.06.2018, в той час як позивач зазначає датою вказаного супровідного листа 11.07.2018.
До того ж, долучена до матеріалів справи копія конверту в якому, як вказує позивач, було надіслано копію наказу Міністерства юстиції України від 06.06.2018 №1940/7 є неналежної якості, що у свою чергу не дає можливості суду встановити дату отримання позивачем вказаного наказу, а інших доказів на підтвердження доводів позивача суду не надано.
Крім цього, позивач звернувся до суду 29.10.2018, що підтверджується відміткою Чемеровецького районного суду Хмельницької області на позовній заявві.
Вказані недоліки не дають підстав вважати. що даний адміністративний позов подано позивачем в межах встановлених ч. 4 ст. 122 КАС України, строків звернення до адміністративного суду.
Таким чином, суд встановив, що позивачем не подано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду та не обґрунтовано поважність пропуску цього строку, як і не надано доказів того, що строк звернення до суду не пропущено.
Відповідно до ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 9 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
При цьому, із змісту адміністративного позову, суд не вбачає обґрунтувань з приводу того, яким чином оскаржене рішення державного реєстратора Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області Островської Юлії Юріївни від 10.04.2018, індексний номер 40552197 порушує права та інтереси Вільховецької сільської ради.
Судом також встановлено, що позовну заяву головою Вільховецької сільської ради, проте жодних доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_3, як голови Вільховецької сільської ради суду надано не було, як і не було надано жодних відомостей про юридичну особу Вільховецьку сільську раду.
Згідно з частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч. 3 ст. 55 КАС України визначено, що юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Приписами ч. 1 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на встановлене, адміністративний позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом: подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку та надати відомості про отримання позивачем копії наказу Міністерства юстиції України від 06.06.2018 №1940/7, належного обґрунтування з приводу того, яким чином рішення державного реєстратора Новоушицької селищної ради Новоушицького району Хмельницької області Островської Юлії Юріївни від 10.04.2018, індексний номер 40552197 порушує права та інтереси Вільховецької сільської ради, а також доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_3, як голови Вільховецької сільської ради, а також відомостей про юридичну особу Вільховецьку сільську раду.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Вільховецької сільської ради, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяІ.І. Тарновецький