07 листопада 2018 року справа № 823/2492/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
представника позивача - Телющенка В.П. (за довіреністю),
представника відповідача - Нечитайло С.П. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної та зобов'язання зареєструвати податкову накладну, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Іскра" з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №454341/03790439 від 20.12.2017 та зобов'язати відповідача зареєструвати податкову накладну №4 від 16.11.2017.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 16 листопада 2017 року склав податкову накладну №4 на поставку соняшника в кількості 9,12971 т на загальну суму 98846,51 грн, в т.ч. ПДВ 16474,42 грн. Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2017 реєстрація податкової накладної від 16.11.2017 № 4 зупинена згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України; платнику податків запропоновано надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. 13 грудня 2017 року позивачем направлено повідомлення №2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним.
Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №454341/03790439 від 20.12.2017 відмовлено у реєстрації податкової накладної №4 від 16.11.2017 з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та / або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної, згідно з п.п 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Позивач зазначає, що вказане рішення є протиправним з огляду на подання позивачем повного переліку документів, що підтверджують реальність здійснення операцій. Крім того, оскаржуване рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для його прийняття, комісією ДФС лише процитовано норму законодавства.
31 липня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 №4 стало ненадання документів з вичерпного переліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №567, на підтвердження продажу соняшника товариству з обмеженою відповідальністю «Кернел-Трейд, а саме договорів купівлі-продажу чи поставки, документів на підтвердження оплати вказаного товару, видаткових накладних, актів прийому-передачі, довіреностей на отримання товару, товарно-транспортних накладних, ін.
10 серпня 2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що після зупинення реєстрації податкових накладних, 13 грудня 2017 року СТОВ «Іскра» направлено повідомлення №2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій по вказаних накладним. Стосовно податкової накладної №4 від 16.11.2017 було подано письмові пояснення про те, що між СТОВ «Іскра» та ТОВ «Кернел-Трейд» укладено договір поставки соняшнику, та зазначено, що по договору вже було поставлено 837 т соняшнику, а також подано документи, які підтверджують реальність операцій та можливість позивача здійснити поставку.
Зазначені документи було подано за допомогою програмного забезпечення М.Е.Doc із використанням ЕЦП. Зважаючи на технічну неможливість подачі всіх документів через програмний комплекс М.Е.Doc, копії додаткових документів позивач направив 13.12.2017 на електронну адресу відділу комунікацій ГУ ДФС у Черкаській області ck.zmi@sfs.gov.ua.
21 серпня 2018 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач зазначає, що позивач дійсно направив 13.12.2017 на офіційну адресу ГУ ДФС у Черкаській області лист, в якому знаходиться файл у форматі PDF - пояснення до податкової накладної №3. Проте, предметом спору в даній справі є відмова у реєстрації податкової накладної №4, а не №3. Тому доводи позивача про неврахування всіх документів під час прийняття рішення Комісією ДФС України №454341/03790439 від 20.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 16.11.2017 є безпідставними та необґрунтованими.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову з підстав, зазначених у відзиві на позов.
Заслухавши представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Іскра" зареєстроване як юридична особа 16 березня 2000 року; основний вид діяльності: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).
Згідно з договором поставки №17/239 від 21.02.2017, укладеним з ТОВ «АгроРось», специфікацією до вказаного договору (додаток №1) та видатковою накладною №РН-0000369 від 27.02.2017 позивач придбав насіння соняшнику НК Конді (Україна) 43 пакування, соняшнику Р63LL06 18 мішків, соняшнику СИ Купава (Круізер) 25 пакувань та згідно облікового листа тракториста-машиніста з 01.05.по 10.05.2107 посіяв вказаний соняшник.
Згідно з інформаційною довідкою від 15.02.2017 №27-28-0.4-387/2-17 Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на 01.01.2017 в оренді позивача в с. Нечаєве Шполянського району перебували землі приватної власності громадян 575,42 га, 29,79 га. орендовані землі державної власності 284,0136га, всього сільськогосподарських угідь 907,34га.
Згідно довідки про наявність та фактичний стан рухомого майна, яке належить на праві власності СТОВ «Іскра» та використовується у сільськогосподарських роботах від 21.06.2018 №72, копії свідоцтва про реєстрацію машини серії АС №694308 від 28.12.2010 на трактор колісний «Беларус 1221.2», копії свідоцтва про реєстрацію машини серії ЕЕ №068345 від 03.05.2017 на трактор колісний «Беларус 82.1», копії видаткової накладної №287 від 17.03.2013 ТОВ «Райффайзен Лізинг Аваль» на сівалку точного висіву з внесенням добрив вказані трактори та сівалка належать позивачу на праві власності.
Згідно звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, поданого за квитанцією №2 від 31.05.2017 до Держстату України, площа посіву соняшнику склала 363,60 га.
Згідно звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду на 1 грудня 2017, наданого згідно квитанції №2 від 01.12.2017 до Держстату України, площа посівна соняшнику складала 363,60 га, площа зібрана - 363,60 га, обсяг виробництва склав 8 460,25 центнерів.
01 листопада 2017 року між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Іскра" (Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Кернел-Трейд» (Покупець) укладено договір поставки соняшнику №Ч-439/18, згідно з яким позивач зобов'язався поставити 850 т (+- 2%) соняшнику врожаю 2017 року по ціні 9041 грн. 67 коп., ПДВ 1808,33 грн., всього 10850 грн., на загальну суму 7685416 грн. 67 коп., ПДВ 1537083 грн. 33 коп., всього 9222500 грн.
Згідно з виписками по рахунку за 02.11.2017 ТОВ «Кернел-Трейд» здійснив попередню оплату вартості соняшнику 1535915 грн. 65 коп., 1936084 грн. 35 коп. та 5425000 грн., всього на загальну суму 8897000 грн., в т.ч. ПДВ 1482833 грн. 33 коп.
Згідно з видатковими накладними №51 від 05.11.2017, №52 від 06.11.2017, №53 від 07.11.2017, №54 від 08.11.2017, №55 від 09.11.2017, №56 від 10.11.2017, №57 від 11.11.2017, №58 від 13.11.2017 та №73 від 16.11.2017 позивач здійснив поставку ТОВ «Кернел-Трейд» соняшнику у кількості 837,93 т на загальну суму 8995847 грн.09 коп.
16 листопада 2017 року сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Іскра" складено податкову накладну №4 на поставку соняшника в кількості 9,12971 т на загальну суму 98846,51 грн, в т.ч. ПДВ 16474,42 грн.
11 грудня 2017 року податкова накладна від 16.11.2017 №4 подана для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладених.
11 грудня 2017 року автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України надіслано позивачу квитанцію, згідно з якою документ прийнято, реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної зупинена, податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Запропоновано надати пояснення та / або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідально до п. «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.207 №567.
13 грудня 2017 року директором СТОВ «Іскра» подано Повідомлення №2 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено, відповідно до якого надано пояснення.
Згідно рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.12.2017 №454341/03790439 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 16.11.2017 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та / або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної, згідно з п.п 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з рішенням комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до приписів п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пункт 201.10 статті 201 ПК України визначає, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до п. 74.2 ст. 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3 ст. 74 ПК України).
Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2 ст.74 цього Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
П. 12 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) передбачає, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 Кодексу.
За змістом п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Судом встановлено, що згідно Квитанції від 11.12.2017 підставою зупинення реєстрації податкової накладної №4 від 16.11.2017 є висновок відповідача про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 № 567, а саме: невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206, тобто критерій №1.
Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року №567 (далі - Критерії), а саме: для критерію, зазначеного у пп. 1 п. 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
Згідно Квитанції по податковій накладній № 4 від 16.11.2017 фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів.
Відповідно до пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Судом встановлено, що у порядку, визначеному пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, позивачем були надані ДФС України електронними засобами зв'язку пояснення та копії документів на підтвердження реальності вчинення господарської операції.
Зокрема, 13 грудня 2018 року позивачем було надіслано до ДФС України Повідомлення №32 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПК/РК, реєстрація якої/го зупинено, з документами, що підтверджують реальність здійснення господарської операції, зокрема: договір поставки №Ч-439/18 від 01.11.2018; виписки з банківських рахунків про оплату товару; договір №17/239 від 21.02.2017 на придбання посівних матеріалів; документи, що підтверджують наявність техніки, необхідної для посіву; документи про фактичний посів соняшника; видаткові накладні. Зазначені документи було подано за допомогою програмного забезпечення М.Е.Doc із використанням ЕЦП.
Зважаючи на технічну неможливість подачі всіх документів через програмний комплекс М.Е.Doc, копії додаткових документів та пояснення позивач направив 13.12.2017 на електронну адресу ГУ ДФС у Черкаській області ck.zmi@sfs.gov.ua, однак у зв'язку з допущенням помилки в номері податкової накладної, а саме: замість податкової накладної №4 вказано податкову накладну №3, ні подані пояснення, ні документи ГУ ДФС у Черкаській області до Державної фіскальної служби не були направлені, у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку про неподання документів, що підтверджують реальність здійснення поставки соняшника за податковою накладною №4 від 16.11.2017.
Згідно з пп. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до пп. 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до пп. 201.16.2 ПК України.
Відповідно до абз. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (далі - Постанова №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з п. 201.16 ст. 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до пп. "в" пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Кодексу
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом встановлено, що комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної СТОВ «Іскра» від 16.11.2017 №4 з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Разом з цим, суд зазначає, що вказане рішення прийнято відповідачем без аналізу документів, направлених позивачем на електронну адресу ГУ ДФС у Черкаській області.
Оцінюючи документи, надані позивачем як безпосередньо до відповідача, так і до ГУ ДФС у Черкаській області , судом встановлено, що згідно з договором поставки №17/239 від 21.02.2017, укладеним з ТОВ «АгроРось», специфікацією до вказаного договору (додаток №1) та видатковою накладною №РН-0000369 від 27.02.2017 позивач придбав насіння соняшнику НК Конді (Україна) 43 пакування, соняшнику Р63LL06 18 мішків, соняшнику СИ Купава (Круізер) 25 пакувань та згідно облікового листа тракториста-машиніста з 01.05.по 10.05.2107 посіяв вказаний соняшник.
Згідно з інформаційною довідкою від 15.02.2017 №27-28-0.4-387/2-17 Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на 01.01.2017 в оренді позивача в с. Нечаєве Шполянського району перебували землі приватної власності громадян 575,42 га, 29,79 га. орендовані землі державної власності 284,0136га, всього сільськогосподарських угідь 907,34га.
Згідно довідки про наявність та фактичний стан рухомого майна, яке належить на праві власності СТОВ «Іскра» та використовується у сільськогосподарських роботах від 21.06.2018 №72, копії свідоцтва про реєстрацію машини серії АС №694308 від 28.12.2010 на трактор колісний «Беларус 1221.2», копії свідоцтва про реєстрацію машини серії ЕЕ №068345 від 03.05.2017 на трактор колісний «Беларус 82.1», копії видаткової накладної №287 від 17.03.2013 ТОВ «Райффайзен Лізинг Аваль» на сівалку точного висіву з внесенням добрив вказані трактори та сівалка належать позивачу на праві власності.
Згідно звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, поданого за квитанцією №2 від 31.05.2017 до Держстату України, площа посіву соняшнику склала 363,60 га.
Згідно звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду на 1 грудня 2017, наданого згідно квитанції №2 від 01.12.2017 до Держстату України, площа посівна соняшнику складала 363,60 га, площа зібрана - 363,60 га, обсяг виробництва склав 8 460,25 центнерів.
Вказаними доказами підтверджується, що позивачем у 2017 році вирощено та зібрано насіння соняшнику у кількості 8 460,25 центнерів.
Згідно з договором поставки соняшнику №Ч-439/18 від 01.11.2017 позивач зобов'язався поставити ТОВ «Кернел-Трейд» 850 т (+- 2%) соняшнику врожаю 2017 року на загальну суму 7685416 грн. 67 коп., ПДВ 1537083 грн. 33 коп., всього 9222500 грн., однак фактично за видатковими накладними №51 від 05.11.2017, №52 від 06.11.2017, №53 від 07.11.2017, №54 від 08.11.2017, №55 від 09.11.2017, №56 від 10.11.2017, №57 від 11.11.2017, №58 від 13.11.2017 та №73 від 16.11.2017 поставив соняшник у кількості 837,93 т на загальну суму 8995847 грн.09 коп.
При цьому згідно з виписками по рахунку за 02.11.2017 ТОВ «КернелТрейд» здійснив попередню оплату вартості соняшнику на загальну суму 8897000 грн., в т.ч. ПДВ 1482833 грн. 33 коп., а фактична вартість поставленого соняшника склала 8995847 грн.09 коп., тобто більше, ніж сума отриманої попередньої оплати, на 98846 грн. 51 коп.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів.
Згідно п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Судом встановлено, що податкова накладна №4 від 16.11.2017 складена позивачем за датою останньої поставки згідно видаткової накладної №73 від 16.11.2017 у кількості 73 т, тобто відповідно до вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України.
Відтак, наданими доказами підтверджується, що позивач виростив 846 т, а продав ТОВ «Кернел-Трейд» 837,93 т соняшнику, що свідчить про відповідність обсягів вирощеного та проданого товару, і, як наслідок, відсутність підстав для відмови у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З огляду на зазначене рішення від 20.12.2017 №454341/03790439 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 16.11.2017 №4 є протиправним і підлягає скасуванню.
Що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну №4 від 16.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Тобто, законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Враховуючи висновок щодо протиправності рішення відповідача, суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту порушеного права та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну №4 від 16.11.2017 і вважати податкову накладну зареєстрованою в день її подання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позовну заяву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.12.2017 №454341/03790439 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 16.11.2017 №4 на загальну суму 98846 грн. 51 коп., в т.ч. ПДВ 16474 грн. 42 коп., складену сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Іскра» (код ЄДРПОУ 03790439).
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України вважати зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 16.11.2017 №4 на загальну суму 98846 грн. 51 коп., в т.ч. ПДВ 16474 грн. 42 коп., складену сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Іскра» (код ЄДРПОУ 03790439), в день її подання, а саме: 11 грудня 2017 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра» (с. Нечаєве, Шполянський район, Черкаська область, 20651, код ЄДРПОУ 03790439) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення виготовлений 19 листопада 2018 року.
Суддя А.В. Руденко