Справа № 522/19920/18
19 листопада 2018 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду міста Одеси Єршова Л.С., дослідивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора 4 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції ОСОБА_2, про визнання дій інспектора протиправними та скасування постанови ЕАВ №715016 по справі про адміністративне правопорушення від 05.11.2018 року,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до інспектора 4 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції ОСОБА_2, про визнання дій інспектора протиправними та скасування постанови ЕАВ №715016 по справі про адміністративне правопорушення від 05.11.2018 року.
Вищевказаний адміністративний позов не відповідає вимогам ст. 161 КАС України.
Так, позивачем не сплачено судовий збір за немайнову вимогу про визнання дій відповідача протиправними.
Згідно з ст.ст. 3,5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Проте, положення ч. 4 ст. 288 КУпАП не вступають в колізію з положеннями ст. 5 закону України «Про судовий збір», якою визначено пільги щодо сплати судового збору, оскільки коло осіб і коло вимог, які мають такі пільги за цим Законом, не є вичерпним.
Закон України «Про судовий збір» не містить застережень про те, що закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечать йому, а лише доручає Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям цього Закону (п.1 ч.3ст. 10 Закону України «Про судовий збір»).
Таким чином, норми ч.4 ст. 288 КУпАП є спеціальними порівняно з нормами Закону України «Про судовий збір», а тому за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується у порядку та розмірах, установлених Законом України «Про судовий збір».
А відтак, за позовну вимогу про скасування постанови про адміністративне правопорушення судовий збір не підлягає сплаті.
Щодо іншої частини позовних вимог про визнання дій відповідача протиправними позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір», а саме - 704,80 грн. Звільнення від сплати судового збору за вказані позовні вимоги а ні Законом, а ні КУпАП не передбачено.
Крім того, позивачем не додержано вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, оскільки реалізуючи своє право на подання копій відповідних доказів, позивач повинен дотримуватись вимог ч. ч. 2 та 5ст. 94 КАС України, якою встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом, учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу, а також учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Таким чином, позивачу необхідно засвідчити відповідність всіх копій письмових доказів оригіналам, які заходяться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення; у позовній заяві необхідно зазначити наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Відповідно до ст. 169 КАС України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст. КАС України, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 161, 169 КАС України
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора 4 роти 4 батальйону Управління патрульної поліції в Одеській області старшого сержанта поліції ОСОБА_2, про визнання дій інспектора протиправними та скасування постанови ЕАВ №715016 по справі про адміністративне правопорушення від 05.11.2018 року, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що у разі, якщо недоліки,вказані в ухвалі суду, не будуть усунені, позовна заява буде вважатися неподаною та буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Єршова Л.С.