Дата документу 16.11.2018 Справа № 554/1272/18
Провадження № 1-кс/554/11197/2018
16 листопада 2018 року cлідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві клопотання старшого слідчого Полтавського РВП ПВП ГУ НП в Полтавській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №42017170000000323 від 22.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України,-
Старший слідчий Полтавського РВП ПВП ГУ НП в Полтавській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням, погодженим прокурором Полтавської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за №42017170000000323 від 22.09.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.
У клопотанні порушується питання про необхідність тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме до інформації стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн: НОМЕР_1 ), про: дату реєстрації в Єдиному реєстрі декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр);електронну пошту, яка зазначена суб'єктом декларування під час реєстрації; дату заповнення щорічної декларації за 2016 рік до Реєстру; послідовність дій користувача «Єдиного реєстру декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_5 в період з 01.01.2017 по теперішній час; чи направлялися нагадування про необхідність подання декларації до Реєстру на особистий кабінет чи електронну пошту суб'єкта декларування (якщо так, зазначити дату та час); чи звертався суб'єкт декларування з особистого кабінету до НАЗК щодо неможливості подачі декларації (якщо так, зазначити дату та час), яка знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Отримати відомості в інший спосіб неможливо, а враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається достатньо підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, зазначених у клопотанні, слідчий суддя вважає можливим розгляд даного клопотання проводити відповідно до ч. 2 ст.163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, надіслала до суду заяву про розгляд клопотання за її відсутності, у зв'язку із зайнятістю на роботі, прохала розглядати клопотання за наявними матеріалами та задовольнити клопотання.
Відповідно до ч.4 ст. 107 ЦПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, дослідивши надані докази, приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що депутат ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до цього часу не зареєстрував щорічну декларацію за 2016 рік. Таким чином, є достатні підстави вважати, що вказаний суб'єкт умисно вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ст. 366-1 КК України, тобто умисне неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» Національну поліцію віднесено до спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 даного закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього закону, притягуються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової, дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський для виконання покладених на поліцію завдань вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.
Статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) працівники Національної поліції уповноважені на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, за статтями 172-4 - 172-9 КУпАП.
Реалізуючи повноваження спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним із корупцією, посадова особа національної поліції має право збирати докази, визначені у ст. 251 КУпАП, які мають значення для вирішення питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Пунктом 6 Положення про Національну поліцію України, затвердженого Постановою КМУ № 877 від 28.10.2015 передбачено, що Національна поліція для виконання покладених на неї завдань має право:
- одержувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
- користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про інформацію» за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Статтею 21 цього ж закону визначено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст. 11 Закону України «Про інформацію» до конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
З метою повного, всебічно та об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні інформації стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн: НОМЕР_1 про заповнення останнім електронної декларації.
Крім цього, до ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено запит з проханням надати вищезазначену інформацію, на що було отримано відповідь про те, що Агентство може надати запитувану інформацію у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про тимчасом доступ до документів у визначеному Кодексом порядку.
Беручи до уваги те, що неможливо отримати інформацію стосовно дій щодо подання ОСОБА_5 електронної декларації в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до вищезазначеної інформації, яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходом забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно до п.4 ч.1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниця, яка міститься в речах і документах належать конфіденційна інформація.
Відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 6 цієї норми визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Судом установлено, що інформація стосовно дій щодо подання ОСОБА_5 електронної декларації, має суттєве значення для справи, а отримати ці відомості в інший спосіб неможливо. За таких обставин клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 132,159-166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого - задовольнити .
Надати старшому слідчому Полтавського РВП ПВП ГУ НП в Полтавській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до інформації стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн: НОМЕР_1 ), а саме:
-Дату реєстрації в Єдиному реєстрі декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр);
-Електронну пошту, яка зазначена суб'єктом декларування під час реєстрації;
-Дату заповнення щорічної декларації за 2016 рік до Реєстру;
-Послідовність дій користувача «Єдиного реєстру декларацій, осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_5 в період з 01.01.2017 по теперішній час;
-Чи направлялися нагадування про необхідність подання декларації до Реєстру на особистий кабінет чи електронну пошту суб'єкта декларування (якщо так, зазначити дату та час);
-Чи звертався суб'єкт декларування з особистого кабінету до НАЗК щодо неможливості подачі декларації (якщо так, зазначити дату та час),
яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з наданням можливості зняття копій вищезазначеної інформації стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (іпн: НОМЕР_1 )
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл про проведення обшуку згідно з положеннями кримінально-процесуального кодексу України з метою відшукування та вилучення зазначених документів.
Роз'яснити, що за умисне невиконання ухвали суду, передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1