Справа № 539/3500/18
Провадження № 3/539/861/2018
15 листопада 2018 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,
при секретарі Карпенко Т.П.,
з участю ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративний матеріал, який надійшов від Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, РНОКПП не відомий,
за ч.1 ст.130 КпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення 16.09.2018 року о 22 год. 00 хв. в м. Лубни по вул. Драгоманова поблизу будинку №117 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем Опель Аскона д/н/з НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що він дійсно 16.09.2018 року близько 22 год. в м. Лубни по вул. Драгоманова керував автомобілем Опель Аскона д/н/з НОМЕР_1. Алкогольних напоїв того дня не вживав. Пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння йому запропонували пройти в медичному закладі. Він прохав надати йому можливість пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки, однак працівник поліції повідомив його про відсутність алкотестера «Драгер», що є порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МОЗ та МВС України № 1452/735 від 09.11.2015 року. В медичний заклад для проведення огляду він їхати не бажав.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність за вказане адміністративне правопорушення настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Пунктами 2, 6, розділу І та пунктами 1-6 розділу ІІ Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року передбачено, що у разі наявності ознак сп'яніння, передбачених п. 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський уповноваженого підрозділу Національної поліції України, який має спеціальні звання, проводить на місці зупинки огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, які перед проведенням огляду уповноважена на проведення огляду особа надає на вимогу особи, яка підлягає огляду і такий огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків, до того ж не можуть бути залучені як свідки поліцейські, або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Обстеження водія транспортного засобу на стан сп'яніння проводиться в закладах охорони здоров'я тільки у 2-х випадках:
- у разі відмови водія від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу, або
- у разі його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою державтоінспекції (п. 7 розділу І Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року).
У ч. 5 ст. 266 КУпАП зазначено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідності до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З відеозапису вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1, доданого до протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що працівниками поліції пропонувалось ОСОБА_1 пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння саме в лікарському закладі, а не на місці зупинки, як того вимагає п. 6 розділу І Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року. На прохання ОСОБА_1 пройти огляд на встановлення стану сп'яніння за допомогою алкотестеру «Драгер» на місці зупинки працівниками поліції відмовлено та зазначено, що алкотестеру «Драгер» у них в наявності немає.
Письмові пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що містяться в матеріалах справи, про те, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на встановлення стану алкогольного сп'яніння у лікарні, також підтверджують факт порушення працівниками поліції процедури проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння та оформлення результатів такого огляду.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що працівниками поліції порушено вимоги ст. 266 КУпАП та Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено спільним Наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року, зокрема те, що ОСОБА_1 не запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки, а особа не може відмовитись від того чого їй не запропоновано, суд вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КПАП України закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду в десятиденний термін, через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_4