18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
08 листопада 2018 року м. Черкаси
справа № 925/227/17
Господарський суд Черкаської області у складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Хелис Н.М., у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду розглянув справу за позовом заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської міської ради, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36
до товариства з обмеженою відповідальністю «Ремпобутсервіс», м. Черкаси, вул. Набережна, 83/1
про внесення змін до договору оренди землі,
за участю повноважних представників сторін:
прокурор: Куліш А.А. - прокурор відділу - за посадою;
від позивача: Житнікова Т.А. - за довіреністю;
від відповідача: Ульянов С.М. - за довіреністю.
Керівник Черкаської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Черкаської області з позовом в інтересах держави в особі Черкаської міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Ремпобутсервіс», в якому просить суд внести зміни до укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди землі від 05 вересня 2005 року, зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах за №040577500199 від 10 жовтня 2005 року.
Прокурор просить викласти в іншій редакції пункт 4.1 розділу 4 договору, визначивши річну орендну плату за всі земельні ділянки у розмірі 3% від їх нормативної грошової оцінки. У чинній редакції вказаного пункту договору орендна плата визначена у двох розмірах:
- за землі транспорту - 0,03 % від грошової оцінки,
- за землі комерційного використання - 3 % від грошової оцінки.
Обґрунтовуючи необхідність внесення змін до договору в частині визначення розміру орендної плати, прокурор посилається на приписи пункту 274.1 статті 274, пункту 288.5.1 статті 288, статті 284 Податкового кодексу України та на рішення Черкаської міської ради №2-1312 від 25.06.2015 року "Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси" (пункт 9.2.) з урахуванням внесених до нього змін рішенням ради №2-136 від 28.01.2016 року, згідно якого - за твердженнями прокурора - передбачено встановлення розміру орендної плати за використання земельних ділянок комерційного призначення на рівні 3% від їх нормативної грошової оцінки.
В судовому засіданні:
Позивач змінив підставу позову. Прокурор та позивач наполягають на задоволенні позову. Прокурор подав письмове пояснення про підстави позову.
Представники відповідача заперечують вимоги прокурора та підстави звернення з позовом, оскільки порушується принцип рівності сторін в процесі. Позивач тривалий час самостійно не ініціював внесення змін до договору та не звертався з позовом в суд. Посилаються на наявне листування з міською радою та подані раді пропозиції по врегулюванню спору, на які рада не відреагувала.
В обґрунтування підстав для відмови в задоволенні позову відповідач посилається на ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 53 ГПК України, рішення ЄСПЛ у справах «Менчинська проти Росії», «Мартіні проти Франції». Зазначає, що діюче законодавство та судова практика забороняє безпідставну підміну органами прокуратури функцій того органу до якого віднесені відповідні повноваження. Вказує, що у даному спорі прокурором не наведено аргументів та доказів, які б вказували, на те, що Черкаська міська рада не здійснює або неналежним чином здійснює свої повноваження.
Також, відповідач в своєму відзиві зазначає, що відповідно до статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця. При цьому, відповідно до статей 652-654 ЦК України зміни до договору, зокрема ті які зачіпають його істотні умови (орендна плата) вносяться у тому самому порядку, що і його укладення.
У свою чергу, статтею 648 ЦК України встановлена імперативна вимога, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Отже, встановлена законом процедура внесення змін до договору оренди землі передбачає прийняття Черкаською міською радою рішення про такі зміни, саме на підставі такого рішення можливе внесення змін до договору.
У іншому випадку відбудеться порушення, встановленого законом порядку внесення змін до договору. При цьому, відповідно до статті 13, 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується державою виключно відповідно до закону.
Тобто, основний закон забороняє будь-яке відступлення від встановленого законом порядку реалізації прав на землю, у тому числі передачу її в оренду.
З наведеного слідує, що даному позову повинно було передувати рішення Черкаської міської ради про внесення змін до даного договору. Рішення на яке ж посилається прокурор встановлює лише загальну ставку орендної плати та не передбачає і не дає повноважень будь-кому вносити зміни до договору поза волею міської ради.
Вказане кореспондується з п) 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування у Україні», де зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради здійснюється вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Крім того в наданому окремо поясненні відповідач зазначив, що за статутом ТОВ «Ремпобутсервіс» надає населенню міста Черкаси та прилеглих навколишніх населених пунктів послуги із утримання та ремонту маломірних суден, двигунів, обладнання для підходу човна до берега та його зберігання, допоміжне обслуговування водного транспорту, що сприяє організації активного відпочинку на воді власників маломірних суден та членів їх сімей, залученню молоді до занять водно-моторними видами спорту, здорового способу життя. Згідно рішення Черкаської міської ради №8-77 від 31.03.2005 року, яке було чинним на момент укладення Договору оренди землі від 05.09.2005 року, - причали, до яких належить і ТОВ «Ремпобутсервіс», прирівнювались до гаражних та гаражно-будівельних кооперативів та до них застосовувалась орендна плата на рівні земельного податку. Тобто при укладенні договору ТОВ «Ремпобутсервіс» розраховувало, що орендна плата за категорії земель транспорту, зв'язку (землі водного транспорту) буде і в подальшому на рівні земельного податку.
Прокурор в засіданні 02.10.2018 не змінював розмір заявлених вимог. Не заявлено клопотань про витребування додаткових доказів чи документів від третіх осіб.
Сторони не пропонували вирішити спір в позасудовому порядку.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:
05 вересня 2005 року між Черкаською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Ремпобутсервіс» було укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах за №04057750019 від 10 жовтня 2005р.
Договір було укладено на підставі рішення Черкаської міської ради №5-512 від 22 квітня 2004р.
Відповідно до п. 2.1. Договору оренди землі в оренду (без права передачі їх в суборенду) передаються земельні ділянки загальною площею 25,7 га. За функціональним використанням земельні ділянки відносяться: площею 0,5536 га до земель комерційного використання, площею 25,1464 га - до категорії земель транспорту, зв'язку (землі водного фонду).
Відповідно до п. 4.1. Договору оренди землі від 05 вересня 2005 року річна орендна плата встановлюється: за землі транспорту - у розмірі 0,03 % від її грошової оцінки, за землі комерційного використання - у розмірі 3 % від її грошової оцінки.
Відповідно до п. 4.2. Договору оренди землі від 05 вересня 2005 року обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельних ділянок та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
Відповідно до п. 4.5 Договору оренди землі від 05 вересня 2005 року умови цього договору про розмір орендної плати можуть переглядатися також у випадках:
- зміни цільового призначення та (або) функціонального використання земельних ділянок або їх частин;
- зміни розміру земельного податку;
- погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини Орендаря;
- невиконання Орендодавцем обов'язків щодо повідомлення Орендаря про права третіх осіб на орендовані земельні ділянки, якщо це спричинило перешкоди у користуванні орендованими земельними ділянками;
- будь-якої зміни розміру орендної плати, крім випадків передбачених п. 4.2. цього договору;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
На підставі рішення Черкаської міської ради №9-40 від 31 січня 2006 року «Про надання ТОВ «Причал - ЯВАМ» земельних ділянок в оренду по вул. Набережній, 83, 83/1» та рішення Черкаської міської ради №2-649 від 23 червня 2011 року «Про надання ПП «ПРИЧАЛ - 003» земельної ділянки в оренду по вул. Набережній, 43» загальний розмір земельної ділянки, яка надана в оренду ТОВ «Ремпобутсервіс», було зменшено до 21,147174 га.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 06 липня 2015 року по справі №925/789/15 було внесено зміни до вищезгаданого договору та викладено п. 2.1. в новій редакції «В оренду (без права передачі в суборенду) передаються земельні ділянки загальною площею 108704 кв.м. За функціональним використанням земельні ділянки відносяться:
площею 5536 кв.м (кадастровий номер НОМЕР_1) до земель комерційного використання,
площею 103168 кв.м (кадастровий номер НОМЕР_2 - 16452 кв.м, кадастровий номер НОМЕР_4 - 20091 кв.м та кадастровий номер НОМЕР_3 - 66625 кв.м) - до категорії земель транспорту, зв'язку (землі водного транспорту)».
14 грудня 2016 року листом за вих. №4808-01-25 Черкаська міська рада направила письмові пропозиції відповідачу з проектом змін до договору оренди землі, в якому було запропоновано внести зміни договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки земельних ділянок та розміру орендної плати за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки для всіх видів земель.
Лист був направлений на адресу: АДРЕСА_1. Відповідач не отримав згаданий лист та не надавав відповіді на нього, оскільки відповідач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вважаючи, що Черкаська міська рада зволікає з внесенням змін до договору оренди землі від 05.09.2005р., керівник Черкаської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Черкаської міської ради звернувся з позовом до ТОВ «Ремпобутсервіс» про зобов'язання внести зміни до договору оренди землі.
Крім того, судом встановлено, що ТОВ «Ремпобутсервіс» також звертався до Черкаської міської ради з листом вих. №81 від 07 квітня 2017 року «Щодо внесення змін до Договору оренди землі» до якого було додано додаткову угоду, якою було запропоновано внести зміни договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки земельних ділянок та розмірів орендної плати: для земель транспорту, зв'язку - 1 % від нормативної грошової оцінки, для земель комерційного призначення - 3 % від нормативної грошової оцінки.
Черкаська міська рада листом №5655-01-25 від 25 квітня 2017 року відмовила відповідачу у підписанні запропонованих ним змін до договору оренди землі від 05.09.2005 року та запропонувала підписати зміни, надіслані листом №4808-01-25 від 14 грудня 2016 року.
Судом встановлено, що нормативна грошова оцінка орендованих земельних ділянок є такою:
земельна ділянка площею 0,5536 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року №948 складає: 3180542,72 грн. (три мільйони сто вісімдесят тисяч п'ятсот сорок дві гривні) 72 копійки - землі комерційного використання;
земельна ділянка площею 1,6452 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року №948 складає: 3780834,12 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят тисяч вісімсот тридцять чотири гривні) 12 копійок - землі транспорту, зв'язку;
земельна ділянка площею 2,0091 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року №946 складає: 4617112,71 грн. (чотири мільйони шістсот сімнадцять тисяч сто дванадцять гривень) 71 копійка - землі транспорту, зв'язку;
земельна ділянка площею 6,6625 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року №645 складає: 15311091,25 грн. (п'ятнадцять мільйонів триста одинадцять тисяч дев'яносто одна гривна) 25 копійок - землі транспорту, зв'язку.
Також судом встановлено, що відповідач вже під час розгляду даної справи, звертався до Черкаської міської ради з листом-пропозицією про укладення мирової угоди, в якій зазначав, що рішенням Черкаської міської ради від 18 червня 2018 року було затверджено нові ставки місцевих податків і зборів на 2019 рік, згідно з якими встановлено ставку податку за земельні ділянки для причалів у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки та якою було запропоновано внести зміни договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки земельних ділянок та розмірів орендної плати:
для земель транспорту, зв'язку - 1% від нормативної грошової оцінки, для земель комерційного призначення - 3 % від нормативної грошової
оцінки.
Черкаська міська рада відмовила відповідачу в укладенні мирової угоди.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, заслухавши доводи та пояснення прокурора та представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення з таких правових підстав та мотивів.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. №14 «Про судове рішення у цивільній справі», рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності з положеннями постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Згідно статутних документів позивач та відповідач є самостійними юридичними особами та суб'єктами господарювання на ринку надання послуг, з присвоєнням реєстраційного коду та внесення відповідних даних до ЄДРПОУ.
Суд також враховує, що позивач є органом місцевого самоврядування та може діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше, відповідно до приписів ст. 19 Конституції України. Діяльність позивача регламентована спеціальним Законом України: «Про місцеве самоврядування в Україні».
Суд при вирішенні спору та прийнятті рішення враховує основні засади та принципи господарського судочинства (ст. 2 ГПК України), в тому числі верховенство права, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, диспозитивність, змагальність сторін, неприпустимість зловживання процесуальними правами.
Суд враховує, що відповідно до приписів ст. 4 ГПК України юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарських судів.
Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Суд враховує, що спірні правовідносини сторін за правовою природою законодавцем віднесені до договірних зобов'язань, що виникли із договору оренди землі від 05.09.2005 року;
вимоги позивача і заперечення відповідача витікають із їх прав і обов'язків за цим договором. Спірний Договір оренди землі укладений з дотриманням норм ст. 792 ЦК України, ст.ст. 13-19 Закону України «Про оренду землі» та виконується сторонами.
Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 п. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства, при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Згідно з приписами ч. 1 ст.15, п. 6 ч. 2 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу; способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, зміна правовідношення.
Частиною 2 ст. 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини в Україні з питання оренди землі є Закон України «Про оренду землі», згідно з ч. 1 ст. 2 цього Закону відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЗК України та ст. 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно зі статтею 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до ч. 1 ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Норма ч. 1 ст. 792 ЦК України кореспондується з нормою статті 13 Закону України «Про оренду землі».
Статтею 14 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Положення частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» вказують, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату - є істотною умовою договору оренди землі.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Порядок зміни та розірвання господарських договорів передбачений статтею 188 Господарського кодексу України, де, зокрема, зазначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
За приписами ч.ч. 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Разом з тим, згідно з ч. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», положення якого набрали чинності з 01.04.2014р., внесено зміни до Податкового Кодексу України та, зокрема, до ст. 288 ПК України згідно якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Але остання редакція ст. 288 ПК України відбулася на підставі ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017р. №2245-VIII.
Відповідно до п.п. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України (чинного на день розгляду справи) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку.
Відповідно до п. 3 підрозділу 10 (інші перехідні положення) розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що в разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.
Отже, в даному випадку при вирішенні питання розміру плати за землю повинна застосовуватись остання редакція Податкового кодексу, а не внесена Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Згідно з положеннями ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 274 Податкового кодексу України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Базою для оподаткування земельним податком відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Наразі, згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15, саме ця державна служба є центральним органом виконавчої влади реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а Міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах ГУ Держгеокадастру у Черкаської області є його територіальним органом.
Отже, Міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах ГУ Держгеокадастру у Черкаської області є компетентним органом виконавчої влади щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, розташованої у Черкаському районі Черкаської області.
Разом із тим згідно з п. 34 та п. 35 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно з ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що орендна плата за землю із зазначенням її розміру є істотною умовою договору оренди землі. Розмір орендної плати за договором оренди землі має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю і разом з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки є основою для визначення конкретної суми орендної плати за землю. Отож зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зміна нормативно встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Вказана у п. 2.4 договору від 05.09.2005р. сума нормативної грошової оцінки орендованих відповідачем земельних ділянок не відповідає її фактичній сумі станом на день подання прокурором позову, вказаній у виданих компетентним органом витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 25.10.2016 року №№645, 946, 948.
Запропонована прокурором редакція п. 2.4 договору від 05.09.2005р. відповідає вказаному витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, тому підлягає прийняттю господарським судом.
Право на встановлення у договорі конкретного розміру орендної плати за землю у визначених ст. 288 Податкового кодексу України граничних її розмірах належить сторонам договору оренди землі.
В силу ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом
Вказаний у п. 4.1 Договору від 05.09.2005р. розмір орендної плати за землі комерційного призначення 3% від грошової оцінки земельної ділянки відповідає встановленим ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України граничним розмірам орендної плати за землю щодо орендованої відповідачем земельної ділянки.
Вказаний у п. 4.1 договору від 05.09.2005р. розмір орендної плати за землі транспорту, зв'язку - 0,03% від грошової оцінки земельної ділянки не відповідає встановленим ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України граничним розмірам орендної плати за землю і тому повинен бути збільшений до законодавчо встановленого мінімуму.
Відносини, які виникли між сторонами із договору від 05.09.2005р. - є цивільними відносинами, які відповідно до ч. 1 ст. 1 Цивільного кодексу України засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленню, майновій самостійності їх учасників.
Рішення орендодавця - Черкаської міської ради від 27.06.2017р. №2-2219 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» за законом не є підставою для обов'язкового внесення змін до укладеного раніше договору від 05.09.2005 року, оскільки це суперечило б засадам, на яких засновані цивільні відносини: юридична рівність і вільне волевиявлення їх учасників.
Як вже зазначалось вище, п. 4.5 Договору від 05.09.2005 року встановлені випадки, при яких розмір орендної плати може переглядатися і одним із таких випадків є зміни розміру земельного податку.
Земельний податок в розумінні ст. 14 Податкового кодексу України не є орендною платою за землю, тому зміна позивачем своїм рішення від 27.06.2017р. №2-2219 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів на території міста Черкаси» розмірів орендної плати за землю не передбачена договором від 05.09.2005 року як підстава для обов'язкового перегляду розміру орендної плати, встановленої цим договором.
Прокурор і позивач станом на день прийняття господарським судом цього рішення не довели збільшення розміру земельного податку та наявності інших, передбачених п. 4.5 Договору від 05.09.2005р., підстав для перегляду встановленого цим договором розміру орендної плати за землю.
Отже, запропонована прокурором редакція п. 4.1. договору від 05.09.2005р. в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок за землі транспорту, зв'язку не відповідає вимогам чинного законодавства і є більшим, ніж законодавчо встановлений п.п. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України розмір орендної плати у розмір земельного податку - 1 % від нормативно грошової оцінки.
Оскільки, розмір орендної плати за земельні ділянки транспорту, землі відповідно до п. 4.1. Договору встановлений у розмірі 0,03 % від нормативної грошової оцінки, суд вважає, що в даному випадку розмір орендної плати підлягає приведенню до мінімального встановленого п.п. 288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України, що буде відповідати п. 4.5 Договору.
Отже, річна орендна плата за користування земельними ділянками землі транспорту, зв'язку повинна бути встановлена на рівні розміру земельного податку:
- за земельну ділянку площею 1,6452 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 37808,34 (тридцять сім тисяч вісімсот вісім гривень 34 копійки) гривень;
- за земельну ділянку площею 2,0091 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 46171,13 (сорок шість тисяч сто сімдесят одна гривна 13 копійок) гривень;
- за земельну ділянку площею 6,6625 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 153110,91 (сто п'ятдесят три тисячі сто десять гривень 91 копійка) гривень.
Відповідно до ст.ст. 74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тому вимоги прокурора та позивача належить задовольнити частково. Оскільки юрисдикція судів відповідно до приписів ст. 124 Конституції України поширюється на всі правовідносини в суспільстві, суд має право уточнити чи конкретизувати положення окремих пунктів договору, не надаючи переваги жодній зі сторін договору.
В решті вимог належить відмовити за необгрунтованістю.
Згідно ст. 129 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача за мінімальною ставкою та стягнути на користь прокуратури Черкаської області - 1600 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Внести до укладеного між Черкаською міською радою (код ЄДРПОУ 25212542) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ремпобутсервіс» (код ЄДРПОУ 25210017) договору оренди землі від 05 вересня 2005 року, зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах за №040577500199 від 10 жовтня 2005 року - з моменту набрання рішенням суду законної сили - такі зміни:
Пункт 2.1 розділу 2 Договору викласти у такій редакції
« 2.1. В оренду (без права передачі в суборенду) передаються земельні ділянки загальною площею 10,8704 га. За функціональним використанням земельні ділянки належать: площею 0,5536 га (кадастровий номер НОМЕР_1) до земель комерційного використання; площею 10,3168 га (кадастровий номер НОМЕР_2 - 1,6452 га, кадастровий номер НОМЕР_4 - 2,0091 га та кадастровий номер НОМЕР_3 - 6,6625 кв.м) - до категорії земель транспорту, зв'язку (землі водного транспорту)».
Пункт 2.2 розділу 2 Договору викласти у такій редакції:
« 2.2. На земельних ділянках знаходяться такі об'єкту нерухомого майна та інфраструктури: існуючий цех по ремонту і утриманню човнів причал № 2».
Пункт 2.4 розділу 2 Договору викласти у такій редакції:
« 2.4. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок:
- площею 0,5536 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року № 948 складає: 3180542,72 грн. (три мільйони сто вісімдесят тисяч п'ятсот сорок дві гривни 72 копійки) - землі комерційного використання;
- площею 1,6452 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року № 948 складає: 3780834,12 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят тисяч вісімсот тридцять чотири гривни 12 копійок) - землі транспорту, зв'язку;
- площею 2,0091 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року № 946 складає: 4617112,71 грн. (чотири мільйони шістсот сімнадцять тисяч сто дванадцять гривень 71 копійка) - землі транспорту, зв'язку;
- площею 6,6625 га згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.10.2016 року № 645 складає: 15311091,25 грн. (п'ятнадцять мільйонів триста одинадцять тисяч дев'яносто одна гривна 25 копійок) - землі транспорту, зв'язку».
Пункт 4.1 розділу 4 Договору викласти у такій редакції:
«За оренду земельної ділянки Орендар сплачує орендну плату у грошовій формі.
Річна орендна плата за користування земельними ділянками встановлюється:
- за земельну ділянку площею 1,6452 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 37808,34 (тридцять сім тисяч вісімсот вісім гривень 34 копійки) гривень - землі транспорту, зв'язку;
- за земельну ділянку площею 2,0091 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 46171,13 (сорок шість тисяч сто сімдесят одна гривна 13 копійок) гривень - землі транспорту, зв'язку;
- за земельну ділянку площею 6,6625 га - 1% від її нормативної грошової оцінки, що становить 153110,91 (сто п'ятдесят три тисячі сто десять гривень 91 копійка) гривень - землі транспорту, зв'язку;
- за земельну ділянку площею 0,5536 га - 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 95416,28 (дев'яносто п'ять тисяч чотириста шістнадцять гривень 28 копійок) гривень - землі комерційного використання».
Пункт 5.1 розділу 5 Договору викласти у такій редакції:
«Земельні ділянки передаються у оренду під існуючий цех по ремонту і утриманню човнів причал № 2».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ремпобутсервіс», м. Черкаси, вул. Набережна, 83/1, код ЄДРПОУ 25210017
на користь прокуратури Черкаської області, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800
1600,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду у даній справі є невід'ємною частиною договору оренди землі від 05 вересня 2005 року, зареєстрованого у Черкаській регіональній філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» при Державному Комітеті України по земельних ресурсах за №040577500199 від 10 жовтня 2005 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу на вказане рішення - до Північного апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 09.11.2018р.
Суддя Г.М. Скиба