Справа № 458/1052/18
3/458/752/2018
16 листопада 2018 року м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кріль Л.М., вивчивши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Турківського ВП Самбірського ВП ГУНП у Львівській області щодо
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця, жителя та зареєстрованого на проживання у ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, непрацюючого, за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 пред'явлено у правопорушення те, що 20.08.2018 року о 10 год. 00 хв. по вул.Центральна, 42 у с.Бережок Турківського району Львівської області, у житловому будинку, він вчинив домашнє насильство в сім'ї відносно жінки ОСОБА_2, на яку кричав, ображав нецензурними словами. Своїми діями ОСОБА_1 завдав шкоди її психічному здоров'ю.
Згідно вимог ст.277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173-2 КУпАП, розглядається протягом доби.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, доставлений для розгляду справи про адміністративне правопорушення працівниками поліції не був, хоча згідно ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП є обов'язковою. У разі ухилення її від явки на виклик органу внутрішніх справ цю особу може бути піддано приводу лише органом внутрішніх справ.
Відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Закон визначає вичерпний перелік осіб, на яких поширюється сфера дії законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству.
Однак, всупереч положенням закону, до матеріалів справи не долучено доказів про спільне проживання особи, що притягається до адмінвідповідальності та потерпілого або відомостей, що останні пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання або відомостей, що вони є родичами або подружжям (в т.ч. і колишнім) тощо.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 у графі "особу встановлено" не зазначено назви документу, згідно якого встановлено особу.
Враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що складення, оформлення та підготовка до розгляду даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не доставлена до суду працівниками поліції ні на час подання вищезазначених матеріалів, ні на час їх вивчення, хоча її присутність під час розгляду справи є обов'язковою, а вказані вище недоліки не можуть бути усунені в суді, у зв'язку з чим, приходжу до висновку, що дану справу про адміністративне правопорушення слід повернути Турківському відділенню поліції Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.245, 268, 277, 278, 283 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП повернути Турківському відділенню поліції Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: