Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/6416/18
Провадження № 2/711/1909/18
08 листопада 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Скляренко В.М.
при секретарі Слабко Ю.М.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів щомісячної грошової допомоги,
Позивач - Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів щомісячної грошової допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_2 з 12.03.2016 року по 29.09.2016 року перебував на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 12.03.2016 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року йому (відповідачу) була призначена адресна допомога внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на поживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 12.03.2016 року по 11.09.2016 року.
Відповідно до п. 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Вказує, що під час проведення Департаментом перевірки правильності повноти інформації, що надається заявниками для призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, було встановлено, що відповідно до даних довідки Пенсійного фонду України про індивідуальні відомості застрахованої особи по формі ОК-5 та наданого відповідачем пояснення від 20.09.2016 року він з грудня 2013 року постійно перебував у місті Черкаси.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на момент їх виникнення.
Вказує, що ОСОБА_2 звертаючись із заявою від 12.03.2016 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, надав завідомо недостовірні відомості для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості.
23.09.2016 року комісія виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, надання населенню пільг та житлових субсидій в Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики ухвалила скасувати дію довідки № НОМЕР_1 від 12.03.2016 року та відмовити ОСОБА_2 в призначенні щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, виставити ОСОБА_2 переплату надмірно виплачених державних коштів.
Сума безпідставно отриманих ОСОБА_2 грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 12.03.2016 року по 11.09.2016 року складає 2657 грн. 23 коп.
Відповідно до абзацу другого пункту 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Вказує, що відповідач ОСОБА_2 був повідомлений про необхідність повернення переплачених коштів листами від 01.10.2016 року № 764 та від 02.02.2017 року № 65, однак на даний час сума боргу не повернута.
А тому, просить стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді грошової допомоги у розмірі 2657 грн. 23 коп. за наступними реквізитами: р/р 35210094079620, код 37853109, МФО 820172.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 17.08.2018 року відкрито провадження у справі за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів щомісячної грошової допомоги. Відповідачу наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.
В судовому засіданні представники позивача - Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти у вигляді грошової допомоги в загальній сумі 2657 грн. 23 коп.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову. При цьому не заперечував, що він з жовтня по грудень 2013 року дійсно проживав та працював в м. Черкаси, однак потім він знову повернувся в Крим, де і мешкав поки знову в 2014 році повернувся в м. Черкаси.
Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на момент їх виникнення.
В судовому засіданні встановлено, що з 12.03.2016 року по 29.09.2016 року відповідач ОСОБА_2 перебував на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради, як внутрішньо переміщена особа.
На такий облік ОСОБА_2 був взятий відповідно до його заяви від 12.03.2016 року, в якій він зазначив, що обстановками, що спричинили внутрішнє переміщення є тимчасова окупація Автономної ОСОБА_3 Крим (а.с. 8, 14-15).
Рішенням Управління соціального захисту населення Придніпровського району від 23.03.2016 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_4 була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 12.03.2016 року по 11.09.2016 року в розмірі по 442 грн. щомісячно (а.с. 10).
В подальшому при проведенні Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради перевірки правильності повноти інформації, що надається заявниками для призначення грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, було встановлено, що ОСОБА_2 в 2013 році проживав та працював в м. Черкаси. Вказане стверджується даними довідки Пенсійного фонду України про індивідуальні відомості застрахованої особи по формі ОК-5, з яких вбачається, що ОСОБА_2 в грудні 2013 року отримав заробітну плату в розмірі 553 грн. (а.с. 9), а також письмовими поясненнями ОСОБА_2, з яких вбачається, що ОСОБА_2 в 2014 році проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2, працював в СтройСталь не офіційно, в 2013 році тимчасово підробляв в окружній виборчій комісії № 194 (школа № 15) в м. Черкаси (а.с. 9 зворот). Доказів про те, що відповідач виїзжав в ОСОБА_3 Крим за місцем своєї реєстрації та повернувся до м. Черкаси вже після окупації Автономної ОСОБА_3 Крим, останнім суду не надано. А тому, в силу ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», він не є внутрішньо переміщеною особою.
Як вбачається з витягу з протоколу № 53/45 від 23.09.2016 року засідання комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради для розгляду питань щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, надання населенню пільг та житлових субсидій в Управлінні соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики комісією скасовано дію довідки № НОМЕР_1 від 12.03.2015 року, відмовлено в призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та виставлено переплату надмірно виплачених державних коштів (а.с. 7 зворот).
Рішенням Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 28.09.2016 року закрито особовий рахунок № 617059 гр. ОСОБА_2 та виставлено переплату за увесь період та скасовано довідку № НОМЕР_1 від 12.03.2016 року (а.с. 6 зворот).
Як вбачається з довідки від 06.03.2018 року ОСОБА_2 за період з 12.03.2016 року по 11.09.2016 року виплачено 2657 грн. 23 коп. (а.с. 5).
Відповідно до абзацу другого п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі і відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно.
Враховуючи, що грошова допомога переміщеним особам за період з 12.03.2016 року по 11.09.2016 року в загальній сумі 2657 грн. 23 коп. була виплачена ОСОБА_2 на підставі його заяви від 12.03.2016 року з недостовірними відомостями, в зв'язку з чим і була скасована дія довідка № НОМЕР_1 від 12.03.2016 року, вказані кошти є безпідставно набутим майном, а тому суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів щомісячної грошової допомоги в загальній сумі 2657 грн. 23 коп.
Разом з тим, на підставі ст. 141 ЦПК України, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача сплаченого ним судового збору в розмірі 1762 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 4, 11, 12, 13, 81, 89, 141, 263-266, 273 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року отримувала грошову допомогу переміщеним особам, суд, -
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення виплачених коштів щомісячної грошової допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, прож. за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (юридична адреса: м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, р/р 35210094079620 в ГУ ДКСУ в Черкаській області, код 37853109, МФО 820172) виплачені кошти у вигляді грошової допомоги у розмірі 2657 грн. 23 коп. та судовий збір в розмірі 1762 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складений 13.11.2018 року.
Головуючий: В.М. Скляренко