Справа № 2340/4492/18 Суддя (судді) першої інстанції: В.В. Гаращенко
18 листопада 2018 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Земляної Г.В., при секретарі - Бродацькій І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Яблунівської сільської територіальної виборчої комісії Канівського району Черкаської області про визнання недійсними виборів,
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом у якому просила визнати недійсними проміжні вибори депутатів Яблунівської сільської ради в одномандатних округах № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 11, № 12, що були проведені 11 листопада 2018 року.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначала, що Яблунівською сільською територіальною виборчою комісією Канівського району Черкаської області було допущено ряд порушень вимог Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VIII (надалі за текстом - «Закон №595-VIII»), а саме:
- не було здійснено опублікування рішення про призначення виборів у друкованих засобах масової інформації і це рішення не доведено до відома Центральної виборчої комісії;
- не оприлюднено рішення про оголошення початку виборчого процесу;
- Яблунівської сільською радою чи її виконавчим комітетом не приймалось жодних рішень щодо фінансування виборів;
- місця для розміщення плакатів, стендів, листівок та інших друкованих агітаційних матеріалів не визначались;
- відповідачем не оприлюднювались відомості проміжних та остаточних фінансових звітів;
- порушено процедуру виготовлення виборчих бюлетенів, їх отримання та передачі дільничним виборчим комісіям;
- Канівська районна виборча комісія не проводила жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничної виборчої комісії та не оприлюднила у місцевих засобах масової інформації рішення щодо утворення дільничної виборчої комісії с. Яблунів з відомостями про її склад;
- передача дільничній виборчій комісії списку виборців на паперовому носії та іменних запрошень є незаконною;
- порушено терміни надсилання іменних запрошень;
- участь у голосуванні приймала значна кількість виборців з інших округів, а не з округів № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 11, № 12.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати згадане рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі.
Крім аргументів, наведених у позовній заяві, ОСОБА_2 вказує на хибність посилання суду першої інстанції на ч. 7 ст. 273 КАС України, оскільки процес призначення та проведення проміжних виборів (з моменту прийняття рішення про їх проведення до завершення голосування) є триваючим. За таких обставин, на думку скаржника, суд необґрунтовано не взяв до уваги її посилання на порушення, що мали місце до дня голосування.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Яблунівської сільської територіальної виборчої комісії Канівського району Черкаської області № 10 від 14 вересня 2018 р. проміжні вибори депутатів Яблунівської сільської ради в одномандатних округах № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 11, № 12 призначено на 11 листопада 2018 р.
За змістом названої постанови підставою для призначення проміжних виборів стало відкликання восьми депутатів Яблунівської сільської ради за народною ініціативою.
Вказаною постановою оголошено про початок виборчого процесу з 22 вересня 2018 року та направлено її до Яблунівської сільської ради для виділення коштів на проведення проміжних виборів депутатів, до Центральної виборчої комісії, до відділу ведення державного реєстру виборців Канівської РДА та до засобів масової інформації.
Судом першої інстанції встановлено, що 11 листопада 2018 року пройшло голосування в одномандатних округах № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 11, № 12.
На момент розгляду справи у суді відомості щодо підсумків голосування та результатів місцевих виборів відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону №595-VIII проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються в одномандатному виборчому окрузі територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської, селищної ради, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Статтею 94 Закону № 595-VIII закріплено, що суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є, зокрема, виборець, що визначено п. 1 ч.1 ст. 12 Закону № 595-VIII.
Згідно із ч. 6. КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Відповідно до ч. 7 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.
Твердження позивача про те, що процес призначення та проведення проміжних виборів є триваючим не ставиться під сумнів, проте для кожного його етапу процесуальним законом визначений свій строк оскарження у судовому порядку.
З огляду на зазначене, колегія суддів підтримує правову позицію окружного адміністративного суду стосовно того, що оскільки ОСОБА_2 не скористалась своїм правом оскаржити призначення та організацію проведення проміжних виборів у відповідності до вимог та строків передбачених законодавством, посилання позивача на порушення, які на її думку мали місце до дня голосування, не можуть бути прийняті в якості доказів.
Що стосується твердження ОСОБА_2 про те, що у голосуванні приймала значна кількість виборців з інших округів, а не з округів № 1, № 2, № 3, № 4, № 5, № 7, № 11, № 12, то у цій частині колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 81 Закону № 595-VIII дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише у разі виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Частиною 2 названої статті передбачено, що у кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці з усіх виборів - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, суд не отримав жодного прийнятного та переконливого доказу того, що 11 листопада 2018 р. голосування відбулося із порушенням чинного законодавства.
Не можуть бути застосовані у даній правовій ситуації положення частини 2 статті 77 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, оскільки позивачем ані рішення, ані дії чи бездіяльність Яблунівської сільської територіальної виборчої комісії не оскаржуються.
Насамкінець, судова колегія звертає увагу позивача, що відповідно до статті 273 КАС України, Закону № 595-VIII прийняття рішень з питань визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів віднесено до компетенції відповідної виборчої комісії, які можуть бути оскаржені до суду.
Тобто, суд не наділений повноваженнями самостійно приймати рішення із зазначених питань.
Крім того, Закон № 595-VIII не передбачає можливості визнання виборів недійсними.
З огляду на викладене слід погодитись з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 272, 273, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя Г.В.Земляна